Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPrawoSamozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca?
2010-03-16 06:00

Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca?

Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca?
fot: Diego Cervo/Dreamstime

Autor: Agnieszka Zawadzka


Pracownikowi zarabiającemu na etacie średnią krajową, czyli 2318 złotych na rękę, opłaci się założenie własnej firmy tylko wtedy, jeśli od zleceniodawców otrzyma co najmniej 3540 złotych - sprawdził Money.pl.

Samozatrudnienie jest intensywnie promowane, jako recepta na wysokie bezrobocie. Jak sprawdził Money.pl, o ile założenie własnej firmy może być alternatywą na brak pracy, to nie jest konkurencją dla etatu.

Rezygnacja z posady na rzecz samozatrudnienia powinna być poprzedzona dokładnymi wyliczeniami, czy rzeczywiście nam się to opłaci. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety, które planują urodzenie dziecka.

O ile więcej musi dostać samozatrudniomny, żeby zarobić:
płaca brutto (etat) płaca netto (etat)
samozatrudniony (netto)
minimalna - 1.317 985 2.065
średnia - 3.231 2.318 3.540
4.000 2.853,96 4.100
5.000 3.550,19 4.860
10.000 7.034,39 8.660

Samozatrudnieni to grupa już prawie 1,2 miliona osób. Jeśli doliczymy do tego osoby współpracujące - czyli najczęściej małżonków lub dzieci - pracujących na swoim jest już niemal 1,5 miliona.

Część polskich biznesmenów zdecydowała się na przejście na samozatrudnienie z konieczności. Takie wymagania postawili wobec nich pracodawcy, którym pracownik - przedsiębiorca opłaca się bardziej od etatowca.

źródło: ZUS

Bowiem we współpracy między firmami nie trzeba przejmować się prawem pracy, urlopami, czy zwolnieniami lekarskimi, a sporą część różnych obowiązków i ryzyko prowadzenia działalności bierze na siebie samozatrudniony.

Główny koszt to składki ZUS

Przedsiębiorcy co miesiąc muszą przelewać na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne co najmniej 340 złotych. To obniżona kwota obowiązująca przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności. Po upływie tego okresu płacić muszą co miesiąc już ponad 790 złotych.

Składki na ZUS płacą także zatrudnieni na etacie, jednak dla nich to obciążenie jest mniej widoczne. Od aktualnej średniej krajowej brutto, czyli od 3231 złotych pracodawca potrąca im ponad 1041 złotych na ubezpieczenia społeczne i 250,93 na zdrowotne.

Składki potrącane z wypłaty są jednak mniej zauważalne - podpisując umowę o pracę zazwyczaj kalkulujemy kwoty netto. W przypadku prowadzenia firmy - co miesiąc musimy sami przelać pieniądze do ZUS niezależnie od tego, czy mamy pieniądze, czy dopiero czekamy na przelew od zleceniodawcy.

Co istotne - za te składki nie możemy liczyć na godziwe świadczenia. O ile zarabiający średnią krajową na etacie może spodziewać się emerytury na poziomie 3212 zł netto, tymczasem przedsiębiorca dostanie zaledwie około 1300 złotych. Wynika to z tego względu, że samozatrudniony opłaca składki od 60 procent średniego wynagrodzenia i od tej kwoty naliczona zostanie jego emerytura.

Przy spóźnieniu nie ma chorobowego

Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać ze wsparcia ZUS w przypadku choroby czy macierzyństwa, musi zdecydować się na dodatkową comiesięczną składkę. To 46,25 złotych miesięcznie.

Co więcej, zasiłki przysługują mu wyłącznie wtedy, gdy przed chorobą co najmniej przez 90 dni opłacał terminowo składkę chorobową. Każde spóźnienie z wpłatą, ZUS uznaje za zerwanie ubezpieczenia i 90-dniowy termin nalicza się od początku.

Szczególnie złą sytuację mają u nas przedsiębiorcze kobiety. Nawet jeśli terminowo płacą za siebie chorobowe i otrzymają z ZUS zasiłek macierzyński w podstawowej wysokości - czyli około 1800 złotych brutto, i tak są dyskryminowane względem pracownic na etacie.

Przedsiębiorczym matkom nie przysługuje bowiem urlop macierzyński i wychowawczy - a to oznacza, że cały czas, który dla pracownic traktowany byłby jako okres składkowy ZUS, dla właścicielek firm nie liczy się przy ustalaniu wysokości emerytury.

W tej chwili przepisy i tak zmieniły się już na korzyść przedsiębiorców. Jeszcze w ubiegłym roku właścicielki firm musiały podczas urlopu macierzyńskiego i wychowawczego opłacać za siebie składki ZUS. Przeczytaj poradnik - jak odzyskać składki za urlop wychowawczy.

- Aktualne regulacje prawne uniemożliwiają korzystanie przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą ze świadczeń z tytułu urlopu wychowawczego na czas opieki nad dzieckiem - twierdzi Jerzy Bartnik, szef Związku Rzemiosła Polskiego.

200 złotych za księgowość

Przechodząc z etatu na samozatrudnienie liczyć się trzeba nie tylko z niepewnością zarobków i zatrudnienia. Podstawowym problemem dla wielu polskich firm jest nieprecyzyjne i skomplikowane prawo podatkowe. Jeśli obawiamy się popełnienia błędów w rachunkowości (które mogą nas słono kosztować - grzywny nakładane przez fiskusa to od 1/30 minimalnego wynagrodzenia, czyli około 42 złotych, do ponad 17 tys. złotych), możemy zdecydować się na powierzenie księgowości biuru rachunkowemu.

To koszt co najmniej 200 złotych miesięcznie.

Przedsiębiorca wypoczywa za swoje

Samozatrudniony pomyśleć powinien o jeszcze jednym z czekających go wydatków. W odróżnieniu od pracownika etatowego, nikt nie zapłaci mu za czas spędzony na urlopie.

Kalkulując swoje wynagrodzenie powinien więc uwzględnić 21 lub 26 dni urlopowych (w zależności od stażu pracy), na które musi zarobić przez pozostałą część roku.

Właściciel firmy sam określa swój czas pracy: można to uznać za zaletę, nie musi, jeśli nie chce, zrywać się co rano, czy przejmować narzuconym przez szefa planem urlopowym. Ma to jednak także minusy: nikt nie zapłaci mu wyższej stawki za pracę w nadgodzinach czy w weekendy. Nie ma też żadnych praw pracowniczych - takich jak tygodniowy limit godzin, czy prawo do przerwy obiadowej.

Ostrożnie z przechodzeniem na swoje

Jeżeli przechodzimy na samozatrudnienie na prośbę dotychczasowego pracodawcy i zamierzamy nadal - już jako firma świadczyć dla niego usługi, obowiązują nas dodatkowe ograniczenia.

Przez rok nie możemy korzystać z opodatkowania ryczałtem lub podatkiem liniowym. Urząd skarbowy lub inspekcja pracy może sprawdzić też, czy charakter wykonywanej pracy nie jest zbyt podobny do etatu.

Żeby nasze umowy z byłym pracodawcą nie zostały uznane za umowę o pracę, muszą spełniać łącznie trzy warunki - ostrzega Marek Chmielarz z kancelarii Arbitra.

Warunki, jakie musi spełnić samozatrudniony:

  • 1) ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności oraz ich wykonywanie,
  • 2) czynności nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego,
  • 3) wykonujący czynności ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Można mniej oddawać fiskusowi

Od dwóch lat przedsiębiorcy są już mniej dyskryminowani przez skarbówkę. Mogą w rocznym zeznaniu podatkowym odliczać ulgę na dzieci i - w tym roku po raz pierwszy - także opłaty za internet.

Jeśli przedsiębiorca zarabia powyżej 85.528 złotych rocznie zapłaci też niższy podatek niż zatrudniony na etacie. Oczywiście, o ile zdecyduje się na opodatkowanie 19-procentowym podatkiem liniowym zamiast płacić 32 procent.

Właściciele firm mogą też zmniejszać wysokość swoich podatków, wliczając w koszty część comiesięcznych wydatków.

W ten sposób rozliczać mogą wydatki na telefon, artykuły biurowe, komputer, samochód, paliwo, a nawet część opłat za mieszkanie - jeśli zarejestrowali w nim działalność.

Zakupy tańsze o jedną piątą

Zakupy firmowe nie tylko zmniejszą podatek przedsiębiorcy. Mogą też być wyraźnie tańsze, niż dla człowieka, który nie prowadzi własnej działalności.

Biznesmen, który zdecyduje się na rejestrację jako płatnik podatku od towarów i usług - czyli VAT - może odliczyć zawarty w cenie kupionych towarów podatek. A to niebagatelna kwota - 22 procent od wartości większości towarów i usług.

Litr benzyny kosztuje więc przedsiębiorcę nie 4,5 zł, a niecałe 3,7 złotych. Bycie VAT-owcem to jednak konieczność stosowania wyższych cen - od sprzedawanych usług i towarów trzeba odprowadzić podatek. To także bardziej skomplikowana ewidencja i księgowość. Ustawodawca postawił też na drodze podatników VAT dodatkowy absurdalny koszt: żeby zarejestrować się i móc płacić ten podatek, przedsiębiorca musi najpierw wnieść opłatę w wysokości 170 złotych.

Poradnik Money.pl
Zakładam firmę - poradnik Money.pl
Jak założyć własną firmę? Kiedy to się opłaca? Poznaj wady i zalety samozatrudnienia.

Czytaj w Money.pl


Tagi:podatki, vat, koszty, samozatrudnienie, działalność gospodarcza, koszty uzyskania przychodów, własna firma
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2012-11-15 04:18:06 83.31.188.* | zbigniew866
wyliczenia są błędne [0]
Płacy netto 2300 odpowiada duże brutto co najmniej ponad 4 i z nim powinna być porównywana faktura samozatrudnionego a nie z "ludowym" brutto widocznym dla pracownika.

Do negocjacji i podziału z pracodawcą są obciążenia tzw "po stronie pracodawcy" inaczej samozatrudnienie oczywiście jest dla pracownika niekorzystne.
2010-06-26 01:26:17 188.33.73.* | Samozatrudniony
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [1]
Ogromnym ryzykiem dla samozatrudnionych jest memoriałowa zasada naliczania podatku. Oznacza ona, że nawet w przypadku nieotrzymania zapłaty, istnieje przymus zapłacenia podatku VAT i dochodowego. O tym, przy zachęcaniu do podejmowania działalności się nie mówi, a wielu biedniejszych przedsiębiorców ta zasada wręcz zniszczyła. Sam mimo upływu kilku lat nie mogę po czymś takim wyprowadzić firmy na prostą, także dlatego, że boję się powtórki tego, co wtedy przeżyłem. Sprawa sądowa przeciw oszustowi dużo kosztuje, ciągnie się latami, pieniądze są nie do odzyskania, wpłacony podatek w praktyce, niestety też.
2010-11-15 21:23:09 91.149.199.* | blumeck
Czas najwyższy zmienić księgową!
Podatek vat zapłacony od tzw. "złego długu" można odzyskać z Urzędu Skarbowego. W takiej sytuacji US sam odzyskuje tą należność za vat od Twojego dłużnika.
2010-06-04 23:45:08 173.68.35.* | gosc z USA
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [0]
(cytat)..O ile zarabiający średnią krajową na etacie może spodziewać się emerytury na poziomie 3212 zł netto....?????????????? Cos ci sie p****....lo.
2010-05-28 09:06:38 87.205.85.* | niańkarz_under age
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [0]
Byłem kiedyś niańką kilka godzin i to bez uprawnień! W dodatku niepełnoletni!
Kiedyś pilnowałem dzieciaka jednych mundurowych (rozpad pożycia małżeńskiego w związku był, a mamuśka poszła na balety chlać i mi dzieciaka do pilnowania zostawiła). Ja z 13 lat miałem to położyłem go w pieluchach na wyro w i innym pokoju i spać poszedłem. W środku nocy tatuś mnie budzi, dzieciak na glebie z wyra spadł. Dziecko jeszcze sprężyste jest niczym człowiek guma - jak Dhalashim ze Street Fighter'a. Dzieciak nie mój czy braciszek to był, więc nie zbyt o niego zadbałem i egoistycznie postąpiłem - egoizm genów. Teraz już wiem jak malca ułożyć, gdy się spać idzie i instynktu opiekuńczego nie ma czy "predyspozycji niańki". Tak by mnie wtedy pod sąd nie wzięli czy ukarali bom za młody był, a karę by poniosła w sądzie rodzinnym matka-imprezowiczka niedojrzała. Nawet bym tego dzieciaka nie przewinął, a mamuśki piły i tańczyły w tym czasie w najlepsze! Nie każdy po przeżył czy przeżyje! Nie wiem czy ten dzieciak dożył wieku reprodukcyjnego z takimi rodzicami jakich miał i ja sam się dziwię, że też żyję w takim towarzystwie się wychowując. Jedno wiem! By zostać dobrym ojcem czy matką to trzeba być minimalnie dojrzałym, mieć wyleczoną lub zaleczoną toksykomanię czy ciążę po prostu zaplanować, a nie wżeniać się w pieniądze czy wysoki status społeczny czy materialny partnera, bo to zwiastuje i wróży patologię! Jedną 'koleżankę' starszą z placu zabaw pamiętam o 2 lata to wyła jak łania na rykowisku - chyba bolca chciała w wieku dojrzewania i głupoty młodzieńczej . . .
2010-05-24 09:22:37 87.232.224.* | livin'large
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [0]
Wszystkich przedsiebiorczych zapraszam do Irlandii, gdzie sam zyje od ponad 3 lat. Mam tu dzialalnosc i tutejszy "zus" kosztuje 4 proc. od dochodu (jesli go nie masz - nie placisz skladek!), nie trzeba miec ksiegowej bo przepisy sa jasne i czytelne, a rozliczenie z fiskusem, jak rowniez transfer podatku i skladek robi sie tylko raz w roku :) No to jak kochana Polsko - DA SIE???!!!
2010-04-13 08:45:03 194.242.62.* | edek678
O co chodzi w tej tabelce [2]
Mam wrażenie że jest zrobiona przez "kopiuj-wklej", nic z niej nie wynika
2010-05-28 00:07:25 62.21.13.* | Ekonomix
W tej tabelce są ukazane stosowne przedziały zarobkowe przez przedsiębiorców i pracowników. W konkretnym przedziale podane są odpowiadające kwoty dla jednej i drugiej kategorii osób. Ukazana jest różnica w zarobkach. Wynika w niej, że lepiej jednak pracować jako samozatrudniony. Nie biorąc pod uwagę jednak dodatkowych kosztów.
2010-04-03 23:43:12 85.221.197.* | Grzegorz89
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [0]
dla mnie to jest wszystko chore i tyle, nigdy nie bedzie w Polsce dobrze przez te beznadziejne przepisy i skladki.
2010-03-21 09:10:31 87.207.158.* | Wapniak/b/
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [1]
Samozatrudnienie dla wszystkich! Ja będę dawał zlecenia i brał 10% odsypu i od tego nawet płacił podatek. Od premiera do pisuardesy/z całym szacunkiem/...
2010-03-22 16:07:05 153.19.191.* | nia
Nie rozumiem tabelki z porównaniem płac. Czy rzędzie samozatrudniony nie powinno być w nawiasie brutto?
2010-03-19 18:53:37 83.24.140.* | drdr
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [0]
www,provida,pl
2010-03-18 22:41:33 89.77.104.* | Życzliwy
Urlop macierzyński [0]
Przedsiębiorcza przyszła matka ma możliwość uzyskania zasiłku macierzyńskiego w wysokości max 5300, wystarczy że będzie płacić wcześniej zaliczki nie od najmniejszej kwoty tylko od 7500. Idąc w pierwszych miesiącach ciąży na L4 można sporo zyskać.
2010-03-17 13:26:08 77.255.153.* | Lysy 25
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [1]
Po co być samozatrudnionym?
Lepiej dojić państwo.
Taniej, bezpieczniej, nikt się nie doczepi...
Najlepiej jęczeć gdzie się da i dojić.
I tak do chwili aż wszystko się rozleci.
2010-03-19 18:54:27 83.24.140.* | drdr
www,prpvida,pl
2010-03-16 23:32:02 86.181.235.* | tylko blondynka
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [0]
zagranica nauczylam sie pracowac dla siebie i na kontraktach jako samozatrudniona i absolutnie nie jestem juz zainteresowana praca na etacie. Jezeli ktos sie boi o prace i zalezy mu tylko na utrzyamaniu etatu ,etat jest dla niego rozwiazaniem doskonalym, dla innych jest mniej oplacalny niz samozatrudnienie. Roznica jest tylko taka,ze w POlsce jest nadmierna biurokracja a przedsiebiorca zamiast pracowac i zarabiac,musi wypelniac papiery,sledzic zmiany w przepisach i pilnowac terminow oddawania swistkow i robienia przelewow na betony u sterow.
2010-03-16 21:24:55 78.8.136.* | SamozatrudnieOK!
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [1]
Paliwo można też odliczyć od podatku dochodowego!!!!!!!!!!!
18% z każdego baku! nietrzeba być Vatowcem żeby jeździć taniej!!!!!!!!
!!! a księgowego można znaleźdz za 100 złotych bez problemu!
2010-07-11 22:23:33 83.30.180.* | czekajacy R
powiedz ,jak
2010-03-16 20:30:08 87.114.191.* | REWRW
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [3]
powiem krotko!!!NA PROWADZENIE BIZNESU W POLSCE MOZE SOBIE POZWOLIC:KSIADZ,POLITYK I ZLODZIEJ!!!!!!!!!W POLSCE UCZCIWIE NIE MOZNA PROWADZIC BIZNESU!!!BIUROKRACJA,PODATKI,ZUSY,KONTROLE WYKONCZY KAZDY BIZNES W POLSCE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!KTO SIE ZGADZA I PROWADZIL KIEDYS BIZNES W POLSE PROSZE O WPIS!!!!!!!!!!
2010-09-13 22:53:34 217.173.176.* | Edward ącki
Prowadzenie działalności jest zbyt u*********. Ciagle masz coś do zrobienia, wpisania, wysłania sprawdzenia, śledzenia, kontrolowania, srania, biegania sprawdzania, kombinowania, wyjaśniania. ROBISZ WSZYSTKO ŻEBY SIĘ ZABEZPIECZYĆ PRZED CZYCHAJĄCYMI NA TWÓJ BŁĄD ZUSEM, SKARBÓWKĄ, DONALDEM, KACZKĄ, I INNYMI NIEROBAMI. ŻYGAĆ SIĘ CHCE A NIE BIZNESY PROWADZIĆ!
2010-04-03 08:54:50 78.28.19.* | polaczek mały
Zgadza się
2010-03-18 17:13:36 89.229.8.* | MADRY POLAK PO SZKODZIE
tak ,to prawda.zanim założysz i rozkręcisz firmę zus-y Cię wykończą.Ale jest jeszcze druga strona medalu.Jak widzę,że jakiś dupigrosz zakłada firmę i nie płaci pracownikom pensji i zatrudnia na czarno, to szlag mnie trafia.Jak nie masz kasy ,to nie rób tego kosztem innych.Pracownik też chce żyć i tez ma zobowiązania ,prawda?często jest tak ,że stając się szefem stajesz się od razu szefem tyranem odbijając sobie wszystko na zwykłych pracownikach.Takich co nagminnie zatrudniają ludzi na czarno i nie płacą ludziom pensji powinni do p****** wsadzać.Nie stac mnie na założenie firmy ,to nie robię tego , bo od razu wiadomo ,że ofiarą tego będą pracownicy.Przecież prywaciarz musi to sobie odbić na innych.Nie wiem co jest lepsze, bycie szefem tyranem , czy pracownikiem szeregowym w firmie.Jak ktoś, coś takiego przeżył, to wie jak to wygląda.No od czasu do czasu trafia się dobry szef,dobra firma, ale takich jest mało.Większość przyszłych szefów zawsze szacuje ,że w najgorszym razie zarobi sobie na pracownikach.,obcinając pensje ,lub częściej spotykane niepłacenie jej i kto tu jest ofiarą????????????
2010-03-16 19:03:59 89.76.138.* | :-p
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [0]
3200 płaca i z tego 3200 emerytura???? czy komuś się cos nie pomerdało? zyc nie umierac.
2010-03-16 13:24:31 Andre7  [ Tysiącznik na forum ]
Co traci samozatrudniony: [7]
- prawo do płatnego urlopu (chyba ze wynegocjuje to w kontrakcie)
- prawo do zwolnienia chorobowego płatnego 80%
- prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego
- prawo do emerytury porównywalnej z pracownikiem (emerytury z ZUS sa już niskie, emerytury prowadzących działalność będa dużo mniejsze)
- prawo do dochodzenia przed sądem pracy odszkodowania za nieuzasadnione zwolnienie, mobbing, niewypłacone wynagrodzenie, ...
- prawo do pracy w określonych godzinach, wynagrodzenia za nadgodziny czy stanowiska pracy przygotowanego zgodnie z wymogami BHP
Jest tego jeszcze sporo, np. ochrona przy wypadku w pracy.
W sumie - jeżeli nie masz w firmie mocnej pozycji albo bazy kilku klientów która pozwala rozkręcic wieksza działalność przejście na samozatrudnienie sie nie opłaca, a nawet w tym wypadku ryzykujesz.
2010-03-17 10:54:23 80.51.92.* | blaster123
jeszcze ważna sprawa - Samozatrudnienie to raczej niemożność liczenia na kredyt hipoteczny. Banki nie chcą ponosić jeszcze takiego ryzyka.
2010-06-24 04:28:21 213.156.124.* | rob1944
Samozatrudnienie to tylko wtedy jak wykonujesz działalność dla jednego przedsiębiorcy, dla banku (i nie tylko) możesz wystawić fakturę dla kilku firm i już nie jesteś samozatrudnionym. Jak chcesz kredyt to pokombinuj
2010-03-16 18:29:07 dgen  [ Tysiącznik na forum ]
ale za to państwo daje ci gwarancje, że bez wzgledu na to czy osiagasz zyski czy nie to co miesiac masz okazje dofinansowac skarb państwa haraczem w wysokości 800 zł
2010-03-18 19:06:17 83.20.10.* | Łowca
No pewnie!Najlepiej żeby jeszcze przedsiębiorca (samozatrudniony) nie płacił ZUS-u,a Państwo wypłacało mu emeryturkę!
2010-03-18 18:38:25 77.253.57.* | eworajka
No, a jak coś nie wyjdzie i zamkniesz działalność to przy dużym ZUS-ie 2 lata musisz płacić żeby w razie likwidacji zasłużyć na zasiłek a przy małym -nigdy nie dostaniesz zasiłku.
Stały etat to ten...czy się stoi czy też leży...6 m-cy i zasiłek, 8 godzin pracy i wolne....szkoda gadać!!!
2010-03-16 23:24:32 86.181.235.* | biznes UK
w UK 112 funtow na rok dla mikrofirmy, platne po roku tak jka i podatek i cala papierologia po roku ze sprawozdankiem a mozna zarejstrowac dzialanosc po 3 miesiacach od jej faktycznego rozpoczecia.
2010-05-24 09:35:06 87.232.224.* | livin'large
W Irlandii niemalze identycznie jak w UK. Da sie??? Zyc nie umierac!!! Pozdro z Dublina :)
2010-03-16 11:34:15 78.8.158.* | esu
To cała tajemnica ukrywana przez polski system kleptokratyczny [10]
Państwo potrzebuje niewolników dlatego przedsiębiorcy jako ludzie bardziej wolni od systemu są tak niszczeni. Wszystko się robi żeby tylko poszli na etaty. Wtedy nie muszą znać prawa więc się nim nie interesują, a zatem i nie wiedzą w jakim kraju żyją i nie burzą się tak przeciw politykom. Przedsiębiorcy to ostoja wolności, którą mafia okrągłego stołu musi systematycznie wypleniać żeby utrzymywać się przy władzy. To jest właśnie tajemnica sukcesu układu z Magdalenki. Wspólny front esbeków i tzw. solidarnościowców przeciw narodowi. Czy wam się naprawdę wydaje, że wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców jest takie trudne? Jak ze względów propagandowych Tusk chciał o grosze obniżyć pensje posłom to dało się głosować nad tym projektem dwa razy w ciągu dnia aż do uchwalenia. Czy likwidacja przepisów, które tu opisano dyskryminujących przedsiębiorców zajęła by aż tak dużo czasu? Wiadomo od dawna jaki jest związek bogactwa i wolności gospodarczej i w jakim miejscu w światowych rankingach jest tu Polska. Władza ułatwia tylko wtedy kiedy nie da się już dłużej pomijać tego tematu w mediach albo mówi że ułatwia tak na prawde utrudniając. Wydaje się wam, że utrudnienia wprowadzone od kwietnia zeszłego roku przy zakładaniu firmy to tylko nieudolna próba ułatwienia życia przedsiębiorcom? Aż tak jesteście naiwni?
2010-06-26 01:39:44 188.33.73.* | Samozatrudniony
W ciągu ponad dwudziestu lat prowadzenia działalności, też doszedłem do wniosku, że trzymającym władzę zależy na tym, by utrzymać sporą grupę szukających zatrudnienia, po to, by pracownik był tańszy. Tylko w tym można doszukać się obowiązywania tak restrykcyjnych przepisów dla prowadzących własną działalność.
2010-03-17 10:21:22 89.229.69.* | jjx
chciałbym , żeby były przepisy wprowadzone przez Wilczka ( za rządów akowskiego) i nic wiecej. Biurokracji przybyło od tego czasu 500 %.
2010-03-16 12:31:28 80.239.242.* | survival
W Polsce mogą w miarę normalnie funkcjonować jedynie duże firmy . Średnie i małe przedsiębiorstwa są niszczone przez system który wprowadzili ministrowie i przez urzędników którzy mają dowolność interpretacji , czyli zbyt dużą władzę nad obywatelami z jednoczesnym brakiem odpowiedzialności za decyzje.
Duże firmy otrzymują dopłaty z budżetu (nasze pieniądze) żeby zatrudniać ludzi (nas) . Dlatego "inwestują" w naszym kraju bo my im płacimy za to . Wyzyskują budżet i pracowników . Zyski przesyłają z Polski za granicę . Czyli tak naprawdę to my dopłacamy do tego interesu więc po co oni mają funkcjonować w Polsce ? Jest 2 mln bezrobocie właśnie przez taką liberalna politykę faworyzującą bogate , duże firmy . Biednemu zawsze wiatr w oczy. Nie twierdze że wszystkie firmy przyszły są złe bo niektóre naprawde podnoszą jakość obsługi i pracy. Nie mamy szans z nimi bo panuje lobbing i ostatnie afery ujawniły kto tak naprawdę na tym zarabia. Musimy walczyć żeby Polska nie została mafijnym krajem jak Włochy , jednym ze sposobów jest głosowanie na najuczciwszą partię polityczną czyli PiS . Naprawdę trzeba zrobić porządek w kraju żeby ludzie nie emigrowali na zachód całymi rodzinami. Anglia wcale nie jest lepszym krajem , tam nie ma cudów tylko jest uczciwym państwem przestrzegającym prawa. Nasze pieniądze z podatków są marnowane na wiele sposobów o czym możemy się przekonać w nieudolnej służbie zdrowia oraz coraz niższym poziomem kształcenia w szkolnictwie. PO doprowadziło do takiej sytuacji że nawet mobbing jest dozwolony w pewnym zakresie(tzw. jednokrotny). Najlepszym wyborem była emigracja , wielu polaków dorobiło się za granicą na własnych firmach fortun. Obecnie niewiadomo co robić , jest się w kropce z powodu kryzysu. I trzeba jakoś przetrwać trudny okres.
-1 spadek
2010-03-20 20:22:20 83.16.120.* | wertyk
tu nie ma tematu wyborów wiec nie wiem w jakim celu ten wPIS bezsensowny
2010-03-16 19:10:14 89.76.138.* | :-p
ojojoj a co to za propaganda??? idźże ty stąd!! akysz!
2010-03-16 12:41:11 77.115.52.* | ultras Prawicki
Bzdury waść wygadujesz.

Po pierwsze, system faworyzujący jedne podmioty kosztem drugich (tutaj duże przedsiębiorstwa kosztem małych i średnich) nie ma nic wspólnego z liberalizmem, gdyż liberalizm zakłada RÓWNOŚĆ PODMIOTÓW WOBEC PRAWA !!

Po drugie, PiS nie uczynił i nie uczyni nic dobrego dla przedsiębiorczości, bo PiS jest zainteresowany zakonserwowaniem status quo. Wyzyskiwani przez pracodawców etatowcy to potencjalny elektorat dla populistycznego PiS-u, więc PiS-owi nie zależy na ich wzbogaceniu się i uniezależnieniu od polityków.

Ironią losu jest to, że największe liberalizacje w III Republiczce są dziełem "komuchów" i "postkomuchów". Podwaliny prywatnej przedsiębiorczości położył "komuch" Mieczysław Wilczek a podatek od przedsiębiorstw radykalnie obniżył "komuch" Leszek Miller. Poza tym nikt z politykó PO/PiS/SLD/PSL nie uczynił nic dobrego dla gospodarki.

Jedyne prawdziwie wolnorynkowe partie w III Republiczce to UPR i WiP.
2010-03-17 10:49:45 80.51.92.* | blaster123
Krótko i na temat. Nie pamiętam tylko kto wprowadził okres przejściowy 2 lata na niższe składki ZUS. A liberalne PO przez 3 lata ma wszystko w dupie
2010-03-16 13:25:05 80.239.242.* | uczciwy system
Tu chodzi o system prawny . Co z tego że obniżą podatki pod sondaże jeżeli w inny sposób będą firmy okradane.
Mało kto chce głosować na szalone pomysły UPR.
2010-03-16 12:31:24 77.115.52.* | ultras Prawicki
Tak właśnie jest. Bardzo trudno jest w III Republiczce zostać prywatnym przedsiębiorcą komuś, kto pracował na etacie albo wchodzi w dorosłe życie. Oprócz tego, że obowiązuje - jak na całym świecie - bezlitosna statystyka 1:10, mówiąca o tym, że po kilku latach bankrutuje średnio 9 na 10 biznesów, to jeszcze obieg gospodarczy w III Republiczce został specjalnie uszczelniony przez polityków. Bariera wejścia została ustawiona na wysokim poziomie, żeby początkującym przedsiębiorcom, którzy ze swoim pomysłem wstrzelą się w oczekiwania rynku, nie było zbyt łatwo.
2010-03-16 12:25:44 77.254.176.* | Realista2
Prawda, szkoda tylko, że jest tak smutna.
2010-03-16 09:50:26 83.29.201.* | J A N I N A
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [0]
NIE PRZYSLUGUJA EMERYTURY -jak innym pracownikom !!! -zapytajcie w ZUS !!! KPINY - SZOK !!! i wiele innych praw sa pozbawieni samozatrudniajacy sie, np. nie nazywaja sie pracownikami i Kodeks Pracy ich nie obejmuje !!!!
NIE PRZYSLUGUJA EMERYTURY -jak innym pracownikom !!! -zapytajcie w ZUS !!! KPINY - SZOK !!! i wiele innych praw sa pozbawieni samozatrudniajacy sie, np. nie nazywaja sie pracownikami i Kodeks Pracy ich nie obejmuje !!!!
2010-03-16 09:35:41 83.29.201.* | J A N I N A
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [1]
c.d. kmentarza ---> J A N I N A : SAMOZATRUDNIAJACYM
2010-03-16 09:41:30 83.29.201.* | J A N I N A
C z e m u UCINA komentarz ?
nie wskakuje reszta ?

C z e m u UCINA komentarz ?
nie wskakuje reszta ?
2010-03-16 09:26:44 83.29.201.* | J A N I N A
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [1]
!!!!!!!!!!! KTO WIE !!!!!!!! --> ile kosztuje "samozatrudnienie" i jakie "kary " stosuje państwo wobec takich ??? MAM OGROMNA WIEDZE , DOSWIADCZENIE , GOTOWE WNIOSKI I ROZWIAZANIA na ten temat - tylko nikt nigdy z nami sie nie spotykal, tylko nas kontrolowal i karal. OSTATNIA KARA JAKA WYMYSLILO PANSTWO DLA SAMOZATRUDNIAJACYCH SIE---> jest ustawa ---> ze takim zdolnym przedsiebiorcom i osobom z nimi wspolpracujacym( taka nazwa panstwowa przymusowa wspolmalzonka)
2010-03-16 09:29:37 83.29.201.* | J A N I N A
..... dokonczenie poprzedniego komentarza, bo go ucielo :)
2010-03-16 09:08:52 83.4.96.* | circle
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [1]
ale wez tu dostan kredyt mieszkaniowy, jak jestes samozatrudniony. to juz graniczy normalnie z cudem chyba i to tym z PO...
2010-03-16 09:46:52 91.208.10.* | Podaj nową nazwę użytkownika:
hehe.. jestem samozatrudniony. mam hipoteczny i biorę drugi.. jestem od 10 lat na samozatrudnieniu. Nie zamierzam prosi o etat.. odwrotnie firma z która mam kontrakt chce mi dać etat.. w życiu!
Nie jestem w PO ani PiS ani w innej zafajdanej partii. Ale nie jestem looser... i tyle w temacie
2010-03-16 08:37:06 192.138.116.* | ajjjjjj
ZUS powinien być dobrwolny [0]
tak samo NFZ i powinien być konstytucyjny zakaz dopłacania do nich ze SP.
2010-03-16 07:34:29 Vortoq
Re: Samozatrudnienie czy etat - co się bardziej opłaca? [1]

Żeby nasze umowy z byłym pracodawcą nie zostały uznane za umowę o pracę, muszą spełniać łącznie trzy warunki - ostrzega Marek Chmielarz.

Warunki, jakie musi spełnić samozatrudniony:

* 1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności oraz ich wykonywanie ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
* 2) czynności są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego,
* 3) wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Albo ja nie rozumiem po polsku albo ktoś po polsku nie potrafi pisać, albo nie wiem na jakich zasadach prowadzę działalność.

Tych warunków właśnie nie można spełnić, bo jak się je spełni to wówczas wykonywane zlecenia mogą być uznane za etat i mogą się zacząć problemy.
W takim przynajmniej przeświadczeniu żyję od 3 lat...
2010-03-16 09:07:53 193.201.139.* | cochones
Zgadzam się. Źle sformułowano zdanie i wprowadza czytającego w błąd...
2010-03-16 07:26:43 77.253.108.* | pracownik67
Samozatrudnienie - przymus i forma niewolnictwa w Polsce [4]
Powinna być prawnie zakazana a nie promowana
2010-03-31 08:16:20 109.243.43.* | WszyscyDoKRUS
Wszyscy do KRUS

Umozliwic Rolnikom PRACE - zezwolic na łączenie okresow zatrudnienia ZUS i KRUS
2010-03-18 17:24:34 89.229.8.* | REALIZM XXI WIEKU
tym bardziej,ze firmy owszem chcą zatrudnić jakiegoś specjalistę ds jakiś tam ,ale z własną działalnością chcąc przerzucić obowiązek opłacania wszystkich składek na samozatrudniającego.i pozbawiając pracownika prawa do urlopu.Cwane lisy.Powinno to być kategorycznie zakazane.Dla mnie to zwykłe oszustwo.Firma w firmie?????????
2010-03-17 03:17:51 84.10.231.* | Narodowiec;
Cuda-- Cuda--, A jaak wygrają, jeszcze raz wybory P****--- budiet jeszcze CCCudniej.!!!!!!///// pozdrawiam waszmościów---,!!!!! ///

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI