wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT przesądzone. Prezydent podpisał zmiany w Kodeksie karnym

25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT przesądzone. Prezydent podpisał zmiany w Kodeksie karnym

Fot. East News/Bartosz Krupa

Prezydent podpisał nowelę Kodeksu karnego, która zakłada m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczania procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2017 r. Przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają uzyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych" przewidzianych w noweli.

W informacji podkreślono, że zjawisko to przybrało poważny charakter ze względu na jego powszechność, skalę uszczupleń i zróżnicowane metody działania sprawców.

Krajowy program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości zorganizowanej na lata 2012-2016 przygotowany przez Departament Analiz i Nadzoru MSWiA wskazał, iż proceder zorganizowanych wyłudzeń, liczonych w miliardach złotych, uzyskanych kosztem budżetu państwa może powodować zagrożenie dla stabilności finansów państwa; podatek VAT jest bowiem jednym z głównych źródeł zasilania budżetu.

"Uchwalenie niniejszej ustawy, uwidacznia nowe, surowsze podejście do kwestii karania sprawców przestępstw wprowadzanych ustawą, co wynika z przekonania ustawodawcy, iż dolegliwość dotychczas stosowanych kar nie przystawała w żadnym stopniu do rozmiarów spowodowanych szkód" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

Nowela wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

W myśl ustawy, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności w najcięższych wypadkach nawet na 25 lat więzienia.

Dokument wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa - nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Ma to m.in. na celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych - wskazuje uzasadnienie.

Przypomnijmy, że nowe przepisy już na etapie prac w Sejmie wzbudziły spore kontrowersje. Kluby opozycyjne były przeciwne rządowemu projektowi nowelizacji Kodeksu karnego, zakładającemu wprowadzenie m.in. kary 25 lat więzienia za wyłudzenia podatku VAT. Nowoczesna złożyła wtedy wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Na zapisy projektu narzekał też wówczas Jerzy Jachnik z klubu Kukiz'15. - Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy - powiedział.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Kewlys
2017-02-18 09:28
Nie mam dobrego zdania o PAD...
Lewą ręką podpisuje lewe ustawki PiS-u...
Pampersowa polityka go zgubi, najwyższy czas zacząć kompletować Trybunał Stanu dla niego, kolegów i koleżanek z tej sekty...
Ustawa o Vat..?
Wątpię aby poprawiło to ściągalność podatków.
PiS jest tchórzliwy, potrafi łupić tylko rodzime firmy.
Niech Morawiecki i jego kasta pokażą zestawienie, ile podatków wpłynęło do budżetu Państwa ze strony zachodnich korporacji, a ile ze strony polskich firm..?
"Cieńki Bolek" z tego Morawieckiego, gdyż wie, że po stronie koncernów są całe zastępy wyspecjalizowanych prawników.
Niech MF ściągnie zaległe podatki ze strony "nienarodowych" korporacji, jak zrobiła to UE wobec Apple'a i nie będzie żadnej "dziury budżetowej" w tym kraju...
Do tego trzeba mieć "jaja" , wiedzę, wyspecjalizowaną ekipę, która podejmie takie wyzwanie...
Myślący
2017-02-17 19:31
W zasadzie to bardzo rozsądne, żeby zmienić prawo i zasądzać tak wysokie kary za olbrzymie nadużycia. W końcu nie wiem, czy wielu ludzi się orientuje, ale za podrabianie pieniędzy grozi do 25 lat pozbawienia wolności. Zarówno wyłudzenie olbrzymich finansów ze Skarbu Państwa jak i podrabianie pieniędzy jest czymś moralnie nagannym. Oczywiście możemy się spierać o to, jaka kara byłaby adekwatna, ale myślę, że jak ktoś wyłudzi kilka milionów złotych to 5 lat za kratkami i szybki powrót na wolność, gdzie są już ustawieni do końca życia to bardzo nieuczciwe. Mafia nie może być uprzywilejowana względem normalnych obywateli. Czekam teraz tylko, kiedy przestępstwa narkotykowe zaczną być traktowane, jako poważne zagrożenie. Przecież człowieczek, który rozprowadza narkotyki jest odpowiedzialny za jedną z największych patologii, czyli narkomanię. Czas przestać przymykać oko na niegodziwości popełniane przez narkomanów i dilerów, którzy narażają każdego dnia społeczeństwo na falę przestępstw. Teraz jest moda, żeby głosić takie głupoty, jakoby narkotyki nie degenerują moralnie i nie dewastują psychiki, ale nikt rozsądny się na to nie nabierze. Może prawo, jakie panuje w Chinach, Singapurze, Japonii, Tajlandii i Wietnamie ukróci galopującą narkomanię? Czas się nad tym zastanowić.
Polka
2017-02-14 23:22
O bardzo dobrze niech sie biora wkoncu za zlodzieji. Jak im sie dobiora do tylko to przestana cwaniakowac
Pokaż wszystkie komentarze (214)