Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zasiłek macierzyński a prowadzenie działalności gospodarczej

0
Podziel się:

W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego w dalszym ciągu można prowadzić działalność gospodarczą.

Zasiłek macierzyński a prowadzenie działalności gospodarczej
(nyul/iStockphoto)

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która z działalności nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, chce w okresie pobierania zasiłku w dalszym ciągu prowadzić działalność gospodarczą. Z jakiego tytułu podlega wówczas ubezpieczeniom?

Przedsiębiorca, który z działalności podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może z działalności przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W sytuacji gdy przystąpi do tego ubezpieczenia i urodzi dziecko, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a od 1 stycznia 2010 r. także jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego. Osoba ta w tym okresie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega z zasiłku macierzyńskiego, a składki od kwoty wypłacanego zasiłku macierzyńskiego rozlicza ZUS, który wypłaca jej zasiłek. Z tytułu działalności osoba ta jest natomiast zobowiązana do opłacania wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Obowiązujące przepisy zarówno ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.), jak i ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.) nie zabraniają w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego zajmowania się prowadzoną działalnością. Fakt wykonywania działalności w żadnym wypadku nie może być podstawą do pozbawienia prawa do zasiłku macierzyńskiego, a ZUS nie wolno uzależniać wypłaty tego świadczenia od złożenia oświadczenia o nieprowadzeniu działalności.

W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego osoba prowadząca działalność w dalszym ciągu może więc sama prowadzić działalność gospodarczą. Inaczej będzie tylko w okresie pobierania zasiłku chorobowego, zasiłek jest bowiem przyznawany z uwagi na niezdolność do pracy i w tym okresie osoba prowadząca działalność nie może zajmować się działalnością.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ust.1c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Czytaj więcej w Money.pl
Wysokość zasiłku i podstawa wymiaru składki. Zwróć uwagę na... W podstawie wymiaru zasiłku przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania zasiłku.
Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu przedsiębiorcy? Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać o regularnych rozliczeniach z urzędem skarbowym i ZUS. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)