wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPrawo
 • W sądach szybciej i sprawniej
  28.03.2006
  W sądach szybciej i sprawniej
  Długi czas rozpatrywania spraw gospodarczych to jedno z bardziej znaczących utrudnień dla działających w Polsce firm. Przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw ma zdecydowanie usprawnić i przyspieszyć postępowania sądowe, zwłaszcza dotyczące odzyskiwania wierzytelności związanych z prowadzoną działalnością.
 • Spólka jawna, partnerska czy komandytowa?
  21.03.2006
  Spólka jawna, partnerska czy komandytowa?
  Nasz poradnik pomoże w dokonaniu najkorzystniejszego wyboru. Porównujemy koszty, uciążliwość procedur, bezpieczeństwo i ryzyko.
 • 21.03.2006
  Jaka forma prawna jest najlepsza dla twojej firmy?
  Jedną z najistotniejszych decyzji podejmowanych w początkach działalności gospodarczej jest decyzja co do formy organizacyjnej przedsiębiorstwa. Istotne jest, jak wysokie będą koszty założenia i funkcjonowania, a także czy podejmowanie decyzji w firmie odbywać się będzie nieformalnie, czy też np. poprzez uchwały odpowiednich organów.
 • Taniej w sądzie? Wszystko o nowych opłatach sądowych
  2.03.2006
  Taniej w sądzie? Wszystko o nowych opłatach sądowych
  Obowiązują nowe stawki opłat sądowych w sprawach cywilnych. Więcej zapłacimy za nabycie spadku, mniej za wpis do księgi wieczystej. Kiedy możemy ubiegać się o zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów, a kiedy o ich zwrot lub obniżenie?
 • Nowe opłaty sądowe
  1.03.2006
  Nowe opłaty sądowe
  Od początku marca wchodzi w życie ustawa, zmieniająca wysokość kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Ile będziemy musieli zapłacić, zaskarżając nieuczciwego kontrahenta, zmieniając dane w Krajowym Rejestrze Sądowym czy postępowaniu egzekucyjnym?
 • "Ustawa antylichwiarska" weszła w życie
  20.02.2006
  "Ustawa antylichwiarska" weszła w życie
  Od dziś oprocentowanie kredytów i pożyczek nie będzie mogło przykroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP, czyli, według aktualnej stawki, 23%.
 • Nowe prawo zamówień publicznych – być może już od marca
  16.02.2006
  Nowe prawo zamówień publicznych – być może już od marca
  Uproszczenie i przyspieszenie procedur przetargowych. Zwiększenie do 60 tysięcy euro progu, od którego należy stosować te procedury. To przewiduje między innymi rządowa propozycja nowelizacji ustawy Prawo Zamówień Publicznych, która ma szansę wejść w życie 31 marca.
 • Zawieszenie działalności będzie uregulowane?
  10.02.2006
  Zawieszenie działalności będzie uregulowane?
  Już niedługo zostanie, być może, oficjalnie wprowadzona instytucja „zawieszenia działalności”. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami przedsiębiorca nie będzie musiał płacić składek na ubezpieczenie zdrowotne w okresie, gdy firma faktycznie nie funkcjonuje.
 • Opłaty środowiskowe
  1.02.2006
  Opłaty środowiskowe
  Niewielu przedsiębiorców ma świadomość, że posiadanie nawet jednego samochodu w firmie wymaga zgłoszenia do Urzędu Marszałkowskiego i wnoszenia opłat za zanieczyszczanie środowiska. A taki bowiem obowiązek na wszystkie podmioty gopodarcze nakłada ustawa o ochronie środowiska.
 • 5.01.2006
  Koniec spółek małżeńskich
  Od początku roku nie można już prowadzić działalności gospodarczej korzystając ze wspólnego wpisu małżonków do ewidencji. Skutki, jakie niesie za sobą zmiana przepisów, wymagająca między innymi nowych rejestracji w Urzędzie Statystycznym, Skarbowym oraz ZUS, mogą też mieć duże znaczenie podatkowe.
 • Pełna księgowość od nowego roku?
  5.01.2006
  Pełna księgowość od nowego roku?
  Firmy, których przychód w ubiegłym roku przekroczył 3.133.280 złotych, są zobowiązani do prowadzenia ewidencji opartej na księgach handlowych. Z czym wiąże się ta zmiana? Na co powinni zwrócić uwagę podatnicy, prowadzący księgi handlowe? Kto odpowiada za prawidłowe prowadzenie księgowości?
 • Komornik w Unii wykona polski nakaz
  15.12.2005
  Komornik w Unii wykona polski nakaz
  Najprawdopodobniej już wkrótce odzyskanie pieniędzy od dłużników z państw Unii stanie się znacznie prostsze. Wszystko za sprawą instytucji tzw. europejskiego tytułu egzekucyjnego, który w najbliższym czasie ma zostać wprowadzony do Kodeksu Postępowania Cywilnego.
 • 14.12.2005
  Interpretacje podatkowe niezgodne z konstytucją?
  Mimo początkowych nadziei, jakie wszyscy podatnicy wiązali z wprowadzeniem przepisów o interpretacjach, szybko wyszły na jaw liczne niedoskonałości tej instytucji prawnej.
 • Arbitraż zamiast sądu powszechnego
  5.12.2005
  Arbitraż zamiast sądu powszechnego
  Założenie sprawy gospodarczej w sądzie powszechnym oznacza zazwyczaj dla przedsiębiorcy długie oczekiwanie na wyrok. Istnieją w Polsce jednak rozwiązania prawne umożliwiające skuteczniejsze rozstrzyganie sporów między firmami – sądy polubowne, czyli arbitrażowe.
 • Surowsze kary za przestępstwa skarbowe
  30.11.2005
  Surowsze kary za przestępstwa skarbowe
  Zwiększenia restrykcyjności przepisów poprzez podwyższenie kar oraz rozszerzenie odpowiedzialności karnej na nowe czynności. To główne zmiany, wchodzącej w życie 17 grudnia, nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego.
 • Przedsiębiorco sprawdź oprogramowanie w firmie
  29.11.2005
  Przedsiębiorco sprawdź oprogramowanie w firmie
  Coraz częściej przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że używając nielegalnego oprogramowania muszą się liczyć z możliwością wysokich kar. Nierzadko jednak pracownicy instalują dodatkowe programy, których legalności nikt już nie kontroluje. Konsekwencje takich działań poniesie właściciel firmy.
 • Podania przez internet
  22.11.2005
  Podania przez internet
  21 listopada weszły w życie nowe przepisy Kodeksu Postępowania Adminstracyjnego, umożliwiające prowadzenie korespondencji z urzędami za pośrednictwem Internetu.
 • 18.11.2005
  Podatkowe prawo europejskie ważniejsze niż polskie
  Gdy polskie ustawy podatkowe sprzeczne są z dyrektywami Unii, podatnik ma prawo zastosować prawo wspólnotowe bezpośrednio - orzekł Warszawski Sąd Administracyjny.
 • Brak numeru NIP a odliczenie VAT
  16.11.2005
  Brak numeru NIP a odliczenie VAT
  Czy firmie, która dokonała zakupów przed przydzieleniem przez Urząd Skarbowy Numeru Identyfikacji Podatkowej przysługuje odliczenie wynikającego z faktury podatku od towarów i usług?
 • Już wkrótce liberalizacja procedur przetargowych?
  7.11.2005
  Już wkrótce liberalizacja procedur przetargowych?
  Stołeczne Biuro Zamówień Publicznych przygotowało propozycje zmian w restrykcyjnej Ustawie o Zamówieniach Publicznych. Nowe regulacje dawałyby przedsiębiorcom możliwość uzupełniania braków w dokumentacji podczas trwania procedury przetargowej.
1 -50 -25 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63