wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPrawo
 • Tajemnice najpowszechniejszej z umów: umowy sprzedaży
  17.05.2006
  Tajemnice najpowszechniejszej z umów: umowy sprzedaży
  Każdego dnia, choć przeważnie się nad tym nie zastanawiamy, zawieramy umowy. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę to jednak kupno pieczywa, warzyw czy gazet to także umowa. Więcej - prawa i obowiązki stron w przypadku takiej umowy są ściśle określone przepisami prawa. We własnym interesie warto je znać.
 • Działalność będzie można zawiesić?
  11.05.2006
  Działalność będzie można zawiesić?
  Firma nie funkcjonuje, a mimo to składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacić trzeba - z takimi opiniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spotykają się często przedsiębiorcy.
 • Koniec bezkarności urzędników?
  6.05.2006
  Koniec bezkarności urzędników?
  Odszkodowania za błędy urzędników płacimy obecnie wszyscy. Jeśli jednak wejdzie w życie projekt ustawy o osobistej odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych, może się to zmienić. Brak bezpośredniej odpowiedzialności majątkowej sprawia, że administracja publiczna coraz częściej działa z naruszeniem prawa, doprowadzając często do spektakularnych bankructw i likwidacji nawet i setek miejsc pracy.
 • Skarbowy James Bond z nowymi uprawnieniami?
  20.04.2006
  Skarbowy James Bond z nowymi uprawnieniami?
  Zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny ustawa o wywiadzie skarbowym powróci? Ministerstwo Finansów uważa, że bez wyposażonych w specjalne środki inwigilacji superagentów skarbowych nie można poradzić sobie z szarą strefą.
 • Komornika wybierze wierzyciel
  18.04.2006
  Komornika wybierze wierzyciel
  O tym, kto będzie odzyskiwał należne nam pieniądze już niedługo będziemy mogli zadecydować sami. Przedsiębiorca, który otrzymał tytuł egzekucyjny będzie mógł zlecić jego wykonanie komornikowi, który jest najskuteczniejszy – zakłada rządowa nowelizacja ustawy o egzekucji.
 • Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów
  4.04.2006
  Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów
  3 kwietnia rozpoczęło się Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów - ogólnopolska kampania społeczna Krajowego Rejestru Długów skierowana przeciw dłużnikom - która potrwa do 30 kwietnia. Swoim patronatem akcję objęły: Gazeta Prawna, największy dziennik gospodarczy, Money.pl, portal finansowy nr 1 oraz Polskie Radio Wrocław.
 • Pomoc w inwestycjach czy bubel prawny?
  30.03.2006
  Pomoc w inwestycjach czy bubel prawny?
  Wspieranie innowacyjności polskich przedsiębiorstw to jeden z priorytetów rządu. Jednak dobre chęci nie wystarczą: nowelizacja ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej może okazać się kolejnym prawnym bublem!
 • W sądach szybciej i sprawniej
  28.03.2006
  W sądach szybciej i sprawniej
  Długi czas rozpatrywania spraw gospodarczych to jedno z bardziej znaczących utrudnień dla działających w Polsce firm. Przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw ma zdecydowanie usprawnić i przyspieszyć postępowania sądowe, zwłaszcza dotyczące odzyskiwania wierzytelności związanych z prowadzoną działalnością.
 • Spólka jawna, partnerska czy komandytowa?
  21.03.2006
  Spólka jawna, partnerska czy komandytowa?
  Nasz poradnik pomoże w dokonaniu najkorzystniejszego wyboru. Porównujemy koszty, uciążliwość procedur, bezpieczeństwo i ryzyko.
 • 21.03.2006
  Jaka forma prawna jest najlepsza dla twojej firmy?
  Jedną z najistotniejszych decyzji podejmowanych w początkach działalności gospodarczej jest decyzja co do formy organizacyjnej przedsiębiorstwa. Istotne jest, jak wysokie będą koszty założenia i funkcjonowania, a także czy podejmowanie decyzji w firmie odbywać się będzie nieformalnie, czy też np. poprzez uchwały odpowiednich organów.
 • Taniej w sądzie? Wszystko o nowych opłatach sądowych
  2.03.2006
  Taniej w sądzie? Wszystko o nowych opłatach sądowych
  Obowiązują nowe stawki opłat sądowych w sprawach cywilnych. Więcej zapłacimy za nabycie spadku, mniej za wpis do księgi wieczystej. Kiedy możemy ubiegać się o zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów, a kiedy o ich zwrot lub obniżenie?
 • Nowe opłaty sądowe
  1.03.2006
  Nowe opłaty sądowe
  Od początku marca wchodzi w życie ustawa, zmieniająca wysokość kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Ile będziemy musieli zapłacić, zaskarżając nieuczciwego kontrahenta, zmieniając dane w Krajowym Rejestrze Sądowym czy postępowaniu egzekucyjnym?
 • "Ustawa antylichwiarska" weszła w życie
  20.02.2006
  "Ustawa antylichwiarska" weszła w życie
  Od dziś oprocentowanie kredytów i pożyczek nie będzie mogło przykroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP, czyli, według aktualnej stawki, 23%.
 • Nowe prawo zamówień publicznych – być może już od marca
  16.02.2006
  Nowe prawo zamówień publicznych – być może już od marca
  Uproszczenie i przyspieszenie procedur przetargowych. Zwiększenie do 60 tysięcy euro progu, od którego należy stosować te procedury. To przewiduje między innymi rządowa propozycja nowelizacji ustawy Prawo Zamówień Publicznych, która ma szansę wejść w życie 31 marca.
 • Zawieszenie działalności będzie uregulowane?
  10.02.2006
  Zawieszenie działalności będzie uregulowane?
  Już niedługo zostanie, być może, oficjalnie wprowadzona instytucja „zawieszenia działalności”. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami przedsiębiorca nie będzie musiał płacić składek na ubezpieczenie zdrowotne w okresie, gdy firma faktycznie nie funkcjonuje.
 • Opłaty środowiskowe
  1.02.2006
  Opłaty środowiskowe
  Niewielu przedsiębiorców ma świadomość, że posiadanie nawet jednego samochodu w firmie wymaga zgłoszenia do Urzędu Marszałkowskiego i wnoszenia opłat za zanieczyszczanie środowiska. A taki bowiem obowiązek na wszystkie podmioty gopodarcze nakłada ustawa o ochronie środowiska.
 • 5.01.2006
  Koniec spółek małżeńskich
  Od początku roku nie można już prowadzić działalności gospodarczej korzystając ze wspólnego wpisu małżonków do ewidencji. Skutki, jakie niesie za sobą zmiana przepisów, wymagająca między innymi nowych rejestracji w Urzędzie Statystycznym, Skarbowym oraz ZUS, mogą też mieć duże znaczenie podatkowe.
 • Pełna księgowość od nowego roku?
  5.01.2006
  Pełna księgowość od nowego roku?
  Firmy, których przychód w ubiegłym roku przekroczył 3.133.280 złotych, są zobowiązani do prowadzenia ewidencji opartej na księgach handlowych. Z czym wiąże się ta zmiana? Na co powinni zwrócić uwagę podatnicy, prowadzący księgi handlowe? Kto odpowiada za prawidłowe prowadzenie księgowości?
 • Komornik w Unii wykona polski nakaz
  15.12.2005
  Komornik w Unii wykona polski nakaz
  Najprawdopodobniej już wkrótce odzyskanie pieniędzy od dłużników z państw Unii stanie się znacznie prostsze. Wszystko za sprawą instytucji tzw. europejskiego tytułu egzekucyjnego, który w najbliższym czasie ma zostać wprowadzony do Kodeksu Postępowania Cywilnego.
 • 14.12.2005
  Interpretacje podatkowe niezgodne z konstytucją?
  Mimo początkowych nadziei, jakie wszyscy podatnicy wiązali z wprowadzeniem przepisów o interpretacjach, szybko wyszły na jaw liczne niedoskonałości tej instytucji prawnej.
1 -50 -25 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64