Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Koszty uzyskania przychodu. Kiedy można rozliczyć telewizor na firmę?

1
Podziel się:

Laptop, drukarka, skaner czy projektor to urządzenia, które są często niezbędne do codziennego prowadzenia działalności i wliczane w koszty działalności. W przypadku telewizora, udowodnienie jego przeznaczenia może nie być proste.

Koszty uzyskania przychodu. Kiedy można rozliczyć telewizor na firmę?
(© manaemedia - Fotolia)

Laptop, drukarka, skaner czy projektor to urządzenia, które są często niezbędne do codziennego prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku telewizora w siedzibie firmyfirmy. Udowodnienie jego przeznaczenia może nie być proste.

Zgodnie z artykułem 22 ustawy o podatku dochodowym "kosztami uzy­ska­nia przy­cho­dów są koszty poniesione w celu osią­gnię­cia przy­cho­dów lub za­cho­wa­nia albo za­bez­pie­cze­nia źró­dła przy­cho­dów". Wytypowanie wydatków do rozliczenia w ramach biznesu leży w gestii podatnika. To on bierze odpowiedzialność za określenie związku między podejmowaną działalnością a przychodami.

Kiedy firma może rozliczyć telewizor?

Co do zasady, jeśli przedsiębiorca chce rozliczyć fakturę za telewizor, musi udowodnić, że jest on potrzebny do działalności firmy. Aby urzędnicy nie mieli wątpliwości, trzeba to dobrze przemyśleć. W tym celu warto wziąć pod uwagę specyfikę danego biznesu. Problemu nie powinny mieć branże, w których telewizor służy jako narzędzie do pracy, przydatne np. do śledzenia konkurencji czy testowania własnych produkcji.

Odbiorniki mogą też służyć do prezentowania treści pracownikom (np. filmów instruktażowych), a także klientom. Może spełniać funkcję marketingową, przypominając im o zaletach produktów czy usług, albo rozrywkową. W drugim przypadku ma umilać czas spędzany w poczekalni. Ma mieć wpływ na wykonane usługi i osiągane zyski.

Firmy, które nie powinny mieć trudności z włączeniem wydatku w koszty działalności to przede wszystkim:

  • agencje reklamowe, public relations, marketingowe, badawcze (sporządzające analizy i raporty medialne);
  • szkoły językowe;
  • restauracje, kawiarnie, bary;
  • kina, sklepy odzieżowe, salony firmowe;
  • salony kosmetyczne;
  • gabinety lekarskie;

Czas użytkowania sprzętu ma znaczenie

Forma rozliczenia telewizora na firmę zależy od sposobu i czasu jego użytkowania. Jeśli cena towaru przekroczyła 3,5 tys. zł, a przedsiębiorca planuje korzystać z niego dłużej niż rok powinien zakwalifikować go jako środek trwały. W tym przypadku konieczna będzie również amortyzacja, czyli comiesięczne odpisy wartości przedmiotu w ratach proporcjonalnych do postępującego zużycia.

Telewizor można natomiast zaliczyć bezpośrednio do kosztów w sytuacji, gdy jego wartość nie przekracza 3,5 tys. zł. Nawet, jeśli ma być w użytku dłużej niż rok, nie musi był wpisany do ewidencji środków trwałych.

Kosztem uzyskania przychodu mogą być wydatki związane z nabytym sprzętem, wydatki na serwis i naprawy, zakup kabli, opłaty abonamentowe i licencje. Nie oznacza to jednak, że na tych samych zasadach można rozliczyć płatny pakiet telewizji cyfrowej czy kablówki. Nie musi mieć związku z wykonywaniem usługi.

Siedziba firmy w domu a rozliczenie telewizora

Przedsiębiorca, który ma zarejestrowaną działalność pod adresem domowym, powinien się dobrze zastanowić zanim zechce kupić telewizor na firmę. W razie kontroli, on sam będzie odpowiedzialny za wytłumaczenie jego funkcji i udowodnienie, że nie jest używany w celach prywatnych.

W takiej sytuacji, najlepiej wydzielić w mieszkaniu przestrzeń pod firmę i w niej umiejscowić sprzęt. Jeśli podatnik powiesi telewizor na ścianie w sypialni, nie może się spodziewać, że jego argumenty zostaną rozpatrzone pozytywnie.

baza wiedzy
zakładam firmę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Gerwazy
8 lat temu
"Jeśli podatnik powiesi telewizor na ścianie w sypialni, nie może się spodziewać, że jego argumenty zostaną rozpatrzone pozytywnie." A jesli prowadzi agencje towarzyska?