Na skróty
Money.plFirmaWiadomościZarządzanie75 tys. zł dla młodego rolnika - można już walczyć o pieniądze
2010-08-16 06:20

75 tys. zł dla młodego rolnika - można już walczyć o pieniądze

75 tys. zł dla młodego rolnika - można już walczyć o pieniądze
[fot: JWGreen/wikipedia.org]


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje od dziś wnioski o wsparcie na korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów.

Pomoc finansowana jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Od jutra, 17 sierpnia, o premię w wysokości 75 tysięcy złotych mogą ubiegać się młodzi rolnicy. W poprzednich programach na ułatwianie startu młodym rolnikom można było otrzymać 50 tysięcy złotych.

Minister rolnictwa Marek Sawicki podkreśla, że korzystniejsze niż dotąd są warunki otrzymania premii. - Rolnik, który chce skorzystać z premii musi mieć wykształcenie rolnicze i wiek do 40 lat. W momencie składania wniosku o wsparcie nie może prowadzić działalności rolniczej czy gospodarstwa - mówi Andrzej Gros, dyrektor kujawsko-pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji.

Limit w Kujawsko-Pomorskiem wynosi 33 miliony złotych. Wystarczy go na premie dla 450 rolników. W całej Polsce, na ułatwianie startu młodym rolnikom, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła w tym roku ponad 387 milionów złotych.

- Od 24 sierpnia rolnicy będą mogli też składać wnioski o pomoc na różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej - mówi prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej. Minister rolnictwa Marek Sawicki przypomina, że w sierpniu rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie z czterech działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich .

Polska jest liderem w wydawaniu unijnych pieniędzy na rozwój obszarów wiejskich. Pod tym względem wyprzedza między innymi Niemcy i Francję. Na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła prawie 16 miliardów złotych. Dotychczas zakontraktowano 80 procent środków przeznaczonych na ten cel dla naszego kraju.

Czytaj w Money.pl
Miliard złotych na dofinansowanie przetwórstwa rolnego
Na unijną pomoc mogą liczyć mikro i małe firmy. Dofinansowanie można otrzymać np. na zakup maszyn, inwestycje budowlane, czy zakup pojazdów.
Unijne fundusze poprawiają sytuację gospodarstw
Dzięki dopłatom zwiększyła się przeciętna wielkość gospodarstw.
Polska i Węgry chcą sprawiedliwej polityki rolnej UE
Ministrowie rolnictwa obu krajów spotkali się w Warszawie.


(IAR)
Tagi:ue, dotacje, rolnictwo, pomoc, rolnik
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl