Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amortyzacja może być trzy razy szybsza

0
Podziel się:

Przedsiębiorca może mieć wpływ na okres, w jakim będzie dokonywał amortyzacji, ustalając indywidualne stawki.

Amortyzacja może być trzy razy szybsza
(nyul/iStockphoto)

Przedsiębiorca, który inwestuje w domki kempingowe może skrócić czas potrzebny na amortyzację z 10 do 3 lat, co jest bardzo korzystne podatkowo. Prawo do przyspieszonej amortyzacji przysługuje jednak tylko wtedy, gdy przedsiębiorca kupi domek używany wcześniej przez co najmniej 5 lat lub dokona ulepszeń przed wprowadzeniem budynku do ewidencji.

Zakup domku kempingowego nie może być zaliczony jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów. Jest to środek trwały, co oznacza, że wymagana jest amortyzacja (czyli stopniowe zaliczenie wydatku do kosztów, w określonym przepisami czasie). Przedsiębiorca może jednak mieć wpływ na okres, w jakim będzie dokonywał amortyzacji, ustalając indywidualne stawki. Wybierając metodę amortyzacji, konieczne jest jednak szersze spojrzenie i analiza zarówno spodziewanych przychodów, jak też i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak metodę amortyzacji wybiera się oddzielnie dla każdego środka trwałego, a to oznacza, że w przypadku inwestycji w większą liczbę domków kempingowych można zdecydować się na różne metody amortyzacji, co może być rozwiązaniem bardziej elastycznym.

Trzeba pamiętać, że możliwość amortyzacji dotyczy tylko takich zakupów, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W żadnym przypadku nie można rozpocząć amortyzacji kupionego na prywatne potrzeby domku, chyba że przedsiębiorca postanowi rozszerzyć profil swojej działalności i wykorzystać do celów biznesowych atrakcyjnie położoną działkę wraz z domkiem używanym wcześniej do celów prywatnych. By domek kempingowy mógł być środkiem trwałym, wprowadzonym do ewidencji, musi być kompletny i zdatny do użytku w dniu oddania do użytkowania.

Punkt wyjścia to metoda liniowa

Podstawową metodą amortyzacji jest metoda liniowa. Jest ona dostępna dla wszystkich przedsiębiorców bez względu na ich status podatkowy. Dokonując amortyzacji liniowej rozkładamy ciężar zakupu domku kempingowego równomiernie na 10 lat, czyli stosujemy stawkę 10%. Jeżeli w danym roku przedsiębiorca ponosi znaczne koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to może powstać strata podatkowa (czyli sytuacja, w której koszty są wyższe niż przychody). Co prawda można ją rozliczyć w ciągu 5 kolejnych lat, jednak ujemny wynik finansowy może osłabić zdolność kredytową przedsiębiorcy, który planuje dalsze inwestycje. Bank rozpatrując wniosek kredytowy bez wątpienia weźmie pod uwagę rentowność firmy. Nie oznacza to, że zawsze wynik finansowy musi być na plusie – gdy w związku ze znaczącymi inwestycjami firma w jednym roku poniosła stratę podatkową, ale w następnych latach, dzięki dobrym przychodom, strata ta się zmniejszy, to łatwiej będzie uzyskać kredyt, niż w sytuacji, gdy strata z roku na rok będzie się
powiększała. Dlatego w takiej sytuacji warto zastanowić się nad wolniejszą amortyzacją liniową.

Przedsiębiorca, który jest w innej sytuacji – jego działalność nie generuje znacznych kosztów, może skrócić czas amortyzacji domku kempingowego, zwiększając jednocześnie wartość odpisów dokonanych w jednym roku, czyli podnosząc roczne koszty uzyskania przychodu. Taka sytuacja jest możliwa, w przypadku domków używanych lub ulepszonych, które przedsiębiorca pierwszy raz wprowadza do ewidencji środków trwałych.

Jednak i w tym przypadku, chociaż przepisy pozwalają na ustalenie indywidualnej stawki amortyzacji, to wymagają jednocześnie by okres ten nie był krótszy niż 3 lata. Oznacza to, że maksymalnie można dokonywać odpisów ze stawką około 33-proc. (stosuje się ją do wartości początkowej, którą w przypadku zakupu jest cena nabycia). Tak szybkiej amortyzacji przy zastosowaniu stawek indywidualnych nie przeprowadzi już właściciel np. pensjonatu. Nawet gdy nabędzie budynek używany lub dokona w nim ulepszeń, ustalając indywidualne stawki na amortyzację będzie potrzebował co najmniej 10 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Kupiłeś auto na firmę? Pamiętaj o ograniczeniach Dla posiadaczy firmowych samochodów osobowych ustawy o podatkach dochodowych jak i o podatku VAT przewidują zdecydowanie mniej korzystne rozwiązania.
Amortyzacja mieszkania zmniejsza należny podatek W przypadku lokalu o wartości 500 tys. zł zobowiązania wobec fiskusa można zmniejszyć nawet o 9,5 tys. zł rocznie.
Od czego zależy stawka amortyzacji? Przedsiębiorcy często stają w obliczu problemu, jakim jest właściwe ustalenie stawki amortyzacji dla środka trwałego.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)