Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy terminal do płacenia kartą się opłaca?

0
Podziel się:

Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku Polacy wydali w ten sposób prawie 17 miliardów złotych.

Czy terminal do płacenia kartą się opłaca?

Kartami płacimy coraz częściej i coraz więcej. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku wydaliśmy w ten sposób prawie 17 miliardów złotych. W ciągu czterech lat wartość transakcji bezgotówkowych wzrosła dwa i pół raza.

Klienci płacący kartami płatniczymi wydają więcej pieniędzy niż ci, płacący gotówką. Aby skorzystać na tej prawidłowości i zainstalować w swoim punkcie terminal do obsługi kart płatniczych trzeba zgłosić się do jednego z sześciu działających w Polsce _ agentów rozliczeniowych _:

| * Bank Pekao SA * eCard * Elavon (CardPoint) | * eService * Polbank * Polcard |
| --- | --- |

Niełatwo wybrać najlepszą ofertę. Na stronach internetowych _ agentów _ próżno niestety szukać cenników. Stawki są ustalane indywidualnie, na podstawie wysokości obrotów, branży, w jakiej działa zainteresowany a nawet *lokalizacji *jego punktu.

ZOBACZ TAKŻE:
Poczta walczy o bezprowizyjne płatności kartami dla klientów
Zależą też od zakresu usług, jakie chcemy oferować - mając terminal możemy nie tylko realizować płatności kartą, ale również przykładowo doładować telefon komórkowy na kartę czy oferować cashback, czyli wypłacać gotówkę, jak w bankomatach.

Kontaktując się z firmami obsługującymi transakcję trzeba zostawić swoje dane kontaktowe i podstawowe informacje na temat działalności. W ciągu kilku dni kontaktuje się z nami przedstawiciel handlowy z ofertą. Ofertą, którą - o czym trzeba pamiętać - można, a nawet trzeba negocjować.

Za co będziemy płacić?

Przedstawiciel operatora płatności powinien podać nam ceny za:

  • dzierżawę terminala
    • prowizję od każdej transakcji
    • koszt połączenia, potrzebnego do autoryzacji

Mając w garści oferty kilku firm, można zacząć negocjacje dwóch pierwszych pozycji i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Koszty obsługi płatności kartami sukcesywnie spadają, ale warto się potargować.

źródło: NBP

Dzierżawa terminala to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Kwota zależy przede wszystkim od modelu urządzenia i od tego czy jest przenośny.

Prowizje wahają się od 1 do około 4 procent, w zależności od branży. Najniższe płacą sklepy, największe - restauracje czy hotele.

ZOBACZ TAKŻE:
American Express rusza w Polskę
Koszty połączeń zależą od operatora telekomunikacyjnego z jakiego korzystamy. Połączenia autoryzacyjne mogą być realizowane przez łącze internetowe, stacjonarną linię telefoniczną lub komórkę.

Czy warto? Warto!

Wszytko wskazuje na to, że prowadząc punkt handlowy lub usługowy warto zainwestować w obsługę kart płatniczych. Polacy - jak wynika z ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego - mają w portfelach 31,1 miliona kart płatniczych. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku płacili nimi 317,6 miliona razy.

źródło: NBP

Za liczbą wydawanych przez banki kart proporcjonalnie, czyli równie szybko, rosną kwoty, jakie Polacy kartami wydają. W pierwszym kwartale wydaliśmy w ten sposób w sumie 16,98 miliarda złotych.

źródło: NBP

A trzeba pamiętać, że wynik pierwszego kwartału jest najsłabszy w skali całego roku. Po gorączce świątecznych zakupów z końca poprzedniego roku Polacy gospodarują swoimi pieniędzmi nieco oszczędniej. Można zaryzykować tezę, że przez trzy ostanie miesiące tego roku Polacy wydadzą kartami grubo ponad 20 miliardów złotych.

Raport Money.pl
*KNF zaatakuje karty kredytowe. Będzie nowa rekomendacja * Nasze zadłużenie na kartach to już niemal 13 mld zł. Przez rok urosło o 40 proc. Czy to bomba z opóźnionym zapłonem? Czytaj w Money.pl
giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)