Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Czy terminal do płacenia kartą się opłaca?

Czy terminal do płacenia kartą się opłaca?

Kartami płacimy coraz częściej i coraz więcej. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku wydaliśmy w ten sposób prawie 17 miliardów złotych. W ciągu czterech lat wartość transakcji bezgotówkowych wzrosła dwa i pół raza.

Klienci płacący kartami płatniczymi wydają więcej pieniędzy niż ci, płacący gotówką. Aby skorzystać na tej prawidłowości i zainstalować w swoim punkcie terminal do obsługi kart płatniczych trzeba zgłosić się do jednego z sześciu działających w Polsce agentów rozliczeniowych:

 

  • Bank Pekao SA
  • eCard
  • Elavon (CardPoint)
  • eService
  • Polbank
  • Polcard

 

Niełatwo wybrać najlepszą ofertę. Na stronach internetowych agentów próżno niestety szukać cenników. Stawki są ustalane indywidualnie, na podstawie wysokości obrotów, branży, w jakiej działa zainteresowany a nawet lokalizacji jego punktu.

ZOBACZ TAKŻE:
Poczta walczy o bezprowizyjne płatności kartami dla klientów
Zależą też od zakresu usług, jakie chcemy oferować - mając terminal możemy nie tylko realizować płatności kartą, ale również przykładowo doładować telefon komórkowy na kartę czy oferować cashback, czyli wypłacać gotówkę, jak w bankomatach.

Kontaktując się z firmami obsługującymi transakcję trzeba zostawić swoje dane kontaktowe i podstawowe informacje na temat działalności. W ciągu kilku dni kontaktuje się z nami przedstawiciel handlowy z ofertą. Ofertą, którą - o czym trzeba pamiętać - można, a nawet trzeba negocjować.

Za co będziemy płacić?

Przedstawiciel operatora płatności powinien podać nam ceny za:

  • dzierżawę terminala
  • prowizję od każdej transakcji
  • koszt połączenia, potrzebnego do autoryzacji

Mając w garści oferty kilku firm, można zacząć negocjacje dwóch pierwszych pozycji i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Koszty obsługi płatności kartami sukcesywnie spadają, ale warto się potargować.


źródło: NBP

Dzierżawa terminala to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Kwota zależy przede wszystkim od modelu urządzenia i od tego czy jest przenośny.

Prowizje wahają się od 1 do około 4 procent, w zależności od branży. Najniższe płacą sklepy, największe - restauracje czy hotele.

ZOBACZ TAKŻE:
American Express rusza w Polskę
Koszty połączeń zależą od operatora telekomunikacyjnego z jakiego korzystamy. Połączenia autoryzacyjne mogą być realizowane przez łącze internetowe, stacjonarną linię telefoniczną lub komórkę.

Czy warto? Warto!

Wszytko wskazuje na to, że prowadząc punkt handlowy lub usługowy warto zainwestować w obsługę kart płatniczych. Polacy - jak wynika z ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego - mają w portfelach 31,1 miliona kart płatniczych. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku płacili nimi 317,6 miliona razy.


źródło: NBP

Za liczbą wydawanych przez banki kart proporcjonalnie, czyli równie szybko, rosną kwoty, jakie Polacy kartami wydają. W pierwszym kwartale wydaliśmy w ten sposób w sumie 16,98 miliarda złotych.


źródło: NBP

A trzeba pamiętać, że wynik pierwszego kwartału jest najsłabszy w skali całego roku. Po gorączce świątecznych zakupów z końca poprzedniego roku Polacy gospodarują swoimi pieniędzmi nieco oszczędniej. Można zaryzykować tezę, że przez trzy ostanie miesiące tego roku Polacy wydadzą kartami grubo ponad 20 miliardów złotych.

Raport Money.pl
KNF zaatakuje karty kredytowe. Będzie nowa rekomendacja
Nasze zadłużenie na kartach to już niemal 13 mld zł. Przez rok urosło o 40 proc. Czy to bomba z opóźnionym zapłonem?

Czytaj w Money.pl
msp, usługi, karta, firma, handel, termina płatniczy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Natka 1968
83.29.68.* 2016-06-29 17:48
Ja też nie polecam pep,zmieniają umowy w trakcie jej trwania przedłużając automatycznie o kolejny rok a za wypowiedzenie naliczają 300 zł kary.U mnie umowa była zawarta 4 08 2015, a aneks wchodzi w życie 1 07 2016 i podnosi opłaty z 34 netto do 64 netto i automatyczne przedłużenie o rok. I JAK WYPOWIEDZIEĆ TAKĄ UMOWĘ SKORO TWIERDZĄ ŻE WYPOWIEDZENIE NASTĘPUJE W RTAKCIE JEJ TRWANIA I STRASZĄ KARĄ - NIE POLECAM-
Back123
89.229.3.* 2016-04-27 09:45
Pay Square, Paytel co to w ogóle za firmy!
Ludzie nie dajcie się robić w bambuko.
To samo Elavon może dużych klientów traktują poważnie ale nie małych. OSZUŚCI!
Dompana
89.229.3.* 2016-03-20 09:28
Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Jeśli prowadzisz sklep np spożywczy a nie masz terminala to utrzymujesz się na pewno wyłącznie z małego grona klientów mieszkających w koło sklepu i narzekasz, że obroty spadają, marże są coraz niższe a ty taki głupi nie jesteś żeby jeszcze oddać kasę do banku za dzierżawę, % od paragonu. Jesteś nie rozwojowy, dzisiejsza klientela nawet na wsiach jest wymagająca.
Podoba mi się zawsze tekst sprzedawcy: tu wszyscy wiedzą, że u mnie tylko gotówka.
Nikomu wprost tego nie powiedziałem ale patrzę na nich z politowaniem.
Pewnie tacy ludzie nawet nie czytają takich forum tylko pierwszą stronę gazety która czeka na sprzedaż za gotówkę:)

Lecz znajda się osoby które zastanawiają się nad terminalem a zwyczajnie boją się podpisać umowę, gdyż jak można poczytać nie wszystkie umowy są korzystne.

Nie będę zachwalał ani oczerniał konkretnej firmy, gdyż to co jest małym drukiem napisane w umowach powinien powiedzieć przedstawiciel handlowy danej firmy, niestety najczęściej mówią tylko to co powinniśmy usłyszeć - przerabiałem to nie raz.

Reasumując, każda firma ma plusy i minusy lepszą lub trochę gorszą ofertę w danej chwili. Wszystko zależy od przedstawiciela.

Obecnie mam chyba 5 terminal i jest to firma na której psy wieszałem bo nie wiedziałem kilku rzeczy i zostałem wprowadzony w błąd przez przedstawiciela.
Teraz sobie chwale. A to wszystko za sprawą znajomego [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
Zobacz więcej komentarzy (141)