wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Czy terminal do płacenia kartą się opłaca?

Czy terminal do płacenia kartą się opłaca?

Kartami płacimy coraz częściej i coraz więcej. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku wydaliśmy w ten sposób prawie 17 miliardów złotych. W ciągu czterech lat wartość transakcji bezgotówkowych wzrosła dwa i pół raza.

Klienci płacący kartami płatniczymi wydają więcej pieniędzy niż ci, płacący gotówką. Aby skorzystać na tej prawidłowości i zainstalować w swoim punkcie terminal do obsługi kart płatniczych trzeba zgłosić się do jednego z sześciu działających w Polsce agentów rozliczeniowych:

 

  • Bank Pekao SA
  • eCard
  • Elavon (CardPoint)
  • eService
  • Polbank
  • Polcard

 

Niełatwo wybrać najlepszą ofertę. Na stronach internetowych agentów próżno niestety szukać cenników. Stawki są ustalane indywidualnie, na podstawie wysokości obrotów, branży, w jakiej działa zainteresowany a nawet lokalizacji jego punktu.

ZOBACZ TAKŻE:
Poczta walczy o bezprowizyjne płatności kartami dla klientów
Zależą też od zakresu usług, jakie chcemy oferować - mając terminal możemy nie tylko realizować płatności kartą, ale również przykładowo doładować telefon komórkowy na kartę czy oferować cashback, czyli wypłacać gotówkę, jak w bankomatach.

Kontaktując się z firmami obsługującymi transakcję trzeba zostawić swoje dane kontaktowe i podstawowe informacje na temat działalności. W ciągu kilku dni kontaktuje się z nami przedstawiciel handlowy z ofertą. Ofertą, którą - o czym trzeba pamiętać - można, a nawet trzeba negocjować.

Za co będziemy płacić?

Przedstawiciel operatora płatności powinien podać nam ceny za:

  • dzierżawę terminala
  • prowizję od każdej transakcji
  • koszt połączenia, potrzebnego do autoryzacji

Mając w garści oferty kilku firm, można zacząć negocjacje dwóch pierwszych pozycji i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Koszty obsługi płatności kartami sukcesywnie spadają, ale warto się potargować.


źródło: NBP

Dzierżawa terminala to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Kwota zależy przede wszystkim od modelu urządzenia i od tego czy jest przenośny.

Prowizje wahają się od 1 do około 4 procent, w zależności od branży. Najniższe płacą sklepy, największe - restauracje czy hotele.

ZOBACZ TAKŻE:
American Express rusza w Polskę
Koszty połączeń zależą od operatora telekomunikacyjnego z jakiego korzystamy. Połączenia autoryzacyjne mogą być realizowane przez łącze internetowe, stacjonarną linię telefoniczną lub komórkę.

Czy warto? Warto!

Wszytko wskazuje na to, że prowadząc punkt handlowy lub usługowy warto zainwestować w obsługę kart płatniczych. Polacy - jak wynika z ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego - mają w portfelach 31,1 miliona kart płatniczych. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku płacili nimi 317,6 miliona razy.


źródło: NBP

Za liczbą wydawanych przez banki kart proporcjonalnie, czyli równie szybko, rosną kwoty, jakie Polacy kartami wydają. W pierwszym kwartale wydaliśmy w ten sposób w sumie 16,98 miliarda złotych.


źródło: NBP

A trzeba pamiętać, że wynik pierwszego kwartału jest najsłabszy w skali całego roku. Po gorączce świątecznych zakupów z końca poprzedniego roku Polacy gospodarują swoimi pieniędzmi nieco oszczędniej. Można zaryzykować tezę, że przez trzy ostanie miesiące tego roku Polacy wydadzą kartami grubo ponad 20 miliardów złotych.

Raport Money.pl
KNF zaatakuje karty kredytowe. Będzie nowa rekomendacja
Nasze zadłużenie na kartach to już niemal 13 mld zł. Przez rok urosło o 40 proc. Czy to bomba z opóźnionym zapłonem?

Czytaj w Money.pl
msp, usługi, karta, firma, handel, termina płatniczy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Anilon
89.74.219.* 2017-03-03 17:58
jak ktokolwiek to czyta i zastanawia się z jakiej firmy wziąć terminal pod żadnym porożem nie bierz z Revo (evo payments)
-Rozliczenie to tragedia
-Za jednego sms liczą sobie tylko 24,90 zł
I jest tego więcej
pay-card
95.40.202.* 2016-09-29 12:01
Obecnie najtańsza opcja to terminal PaySquare + bezpłatne konto mBank:

1. Terminal internetowy 11,38 brutto
2. terminal GPRS 16,30 brutto
3. Terminal GPRS mobilny 24,91 brutto

Jakie warunki trzeba spełnić? Otworzyć u handlowca PaySquare konto, wykonywać 3000 zł obrotu na terminalu czyli 100 zł dziennie. Mbank zwraca w każdym miesiącu 50 zł i wychodzą ceny najmu podane wyżej. Warunek bardzo prosty do spełnienia.

Konto ma 100 przelewów miesięcznie za 0 zł i wpłaty gotówki za 0 zł w okienku bez limitu więc to jedne z najlepszych kont firmowych w Polsce

Natka 1968
83.29.68.* 2016-06-29 17:48
Ja też nie polecam pep,zmieniają umowy w trakcie jej trwania przedłużając automatycznie o kolejny rok a za wypowiedzenie naliczają 300 zł kary.U mnie umowa była zawarta 4 08 2015, a aneks wchodzi w życie 1 07 2016 i podnosi opłaty z 34 netto do 64 netto i automatyczne przedłużenie o rok. I JAK WYPOWIEDZIEĆ TAKĄ UMOWĘ SKORO TWIERDZĄ ŻE WYPOWIEDZENIE NASTĘPUJE W RTAKCIE JEJ TRWANIA I STRASZĄ KARĄ - NIE POLECAM-
Zobacz więcej komentarzy (147)