Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

E-kantory. Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić

0
Podziel się:

Internetowe kantory pozwalają zaoszczędzić firmom nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.

E-kantory. Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić
(lisegagne/iStockphoto)

Internetowe kantory pozwalają zarobić nie tylko kredytobiorcom spłacającym kredyt we frankach lub euro. Równie chętnie korzystają z nich właściciele małych firm. Powód jest ten sam – niższy kurs oferowany przez kantory internetowe daje realne oszczędności. Czasem mogą one sięgnąć kilka lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.

W internecie można znaleźć całą ich listę. Obok typowych kantorów internetowych, mamy kantory tradycyjne z oddziałem w sieci oraz e-platformy tworzone przez bank, a także miejsca wymiany walut pomiędzy użytkownikami. Największy ich wysyp nastąpił rok temu, po wejściu w życie ustawy antyspreadowej, która pozwoliła kredytobiorcom spłacać raty we frankach lub euro. Ale równie chętnie korzystają z nich przedsiębiorcy, którzy importują produkty z zagranicy i rozliczają się w obcej walucie, np. hurtownie czy sklepy internetowe.

_ - Czasem firma musi dokonać zakupu jakiś surowców za granicą. U nas taka sytuacja ma miejsce co najmniej dwa razy w miesiącu. Nawet jeśli kurs zakupu waluty jest niższy tylko o jeden grosz, to przy zakupie sporych sum, jak na przykład 50 lub 100 tysięcy dolarów, daje to wymierne oszczędności _ – tłumaczy Krzysztof Woroniecki z firmy handlowej MGD Sp. z .o.o.

Duże firmy mogą wprawdzie negocjować z bankiem lepsze warunki kursu walut, ale w przypadku, gdy transakcje nie przekraczają wysokich kwot za jednym razem, wtedy raczej trudno liczyć na specjalne traktowanie. Korzystając z usług banku, mamy poczucie bezpieczeństwa transakcji, ale zapłacimy także spread, który w niektórych bankach wynosi czasem 40 groszy. Średnio jednak jest to połowa tej stawki. Czasem trzeba też zapłacić za przelew na konto walutowe.

Wyjściem z sytuacji, jakiś czas temu było kupowanie euro lub dolarów w tradycyjnych kantorach, z którymi można było dogadać się na korzystniejszy kurs. Jednak czas biegania z większą sumą w kieszeni dawno odszedł do lamusa. Poza tym nikt nie chce płacić bankowi za wypłaty i wypłaty pieniędzy z konta. Możemy zapłacić nawet od 0,2 proc. do 0,4 proc. wypłacanej kwoty.

Internetowe kantory okazały się dobrym wyjściem z sytuacji dla małych i średnich przedsiębiorców. Oferują niższe spready, w wysokości średnio od 3 do 4 groszy. Przykładowo, jeśli chcemy zakupić 5000 euro, zaoszczędzimy nawet 860 złotych! To jednak w przypadku banku o bardzo wysokim spreadzie. Najczęściej, przy transakcji tej wysokości, zostanie przedsiębiorcy w kieszeni około 500 złotych. E- kantor, pobiera opłatę, która z reguły wynosi około 0,02 proc. Wysokość jej zależy od tego jaki e-kantor wybierzemy i czy nasz bank pobiera opłatę za przelew walutowy. Kantory internetowe pozwalają na zawieranie transakcji o każdej porze oraz w dowolnych kwotach. Wadą może się okazać płynność dla transakcji na spore kwoty.

Nadal część osób obawia się bezpieczeństwa tego typu transakcji. Kantory internetowe nie są objęte nadzorem KNF ani NBP. _ - Dlatego warto korzystać ze sprawdzonej platformy, którą polecili znajomi przedsiębiorcy. Można też na próbę zakupić mniejsze kwoty _ - mówi Krzysztof Woroniecki. I oczywiście sprawdzić fora internetowe.

- _ Wadą tego rozwiązania jest ciągle czas oczekiwania na zakupioną walutę. Może to trwać od kilku godzin do jednego dnia _ - dodaje. Warto zdecydować się na e-kantor, który posiada rachunek w naszym banku. To skraca czas oczekiwania na przelew. Poza tym im krócej pieniądze są przechowywane przez e-kantor, tym dla klienta bezpieczniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Szukasz taniego franka lub euro na ratę? Internetowe kantory pozwalają zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie.
Ranking spreadożerców. Który bank bierze najwięcej SLD złoży dzisiaj projekt ustawy ograniczającej wysokość spreadów walutowych stosowanych przez banki do 10 proc.
Jest sposób na tańszą walutę. Polacy kupują Kantory internetowe oferują zwykle znacznie niższy spread - czyli różnicę pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)