Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Faktoring pełny tylko dla wybranych? Niekoniecznie

0
Podziel się:

Dostępna na rynku oferta jest obecnie tak szeroka, iż pozwala dobrać odpowiednie narzędzia, szyte na miarę potrzeb i możliwości każdego podmiotu.

Faktoring pełny tylko dla wybranych? Niekoniecznie
(arrakasta - Fotolia.com)

W celu poprawy płynności finansowej swojej firmy coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usługi faktoringu, traktowanej często jako alternatywa wobec kredytu obrotowego. Dostępna na rynku oferta jest obecnie tak szeroka, iż pozwala dobrać odpowiednie narzędzia, szyte na miarę potrzeb i możliwości każdego podmiotu. Tak duży wybór niejednego przedsiębiorcę przyprawić może o ból głowy. Jeżeli chcemy temu zapobiec, rozważmy w pierwszej kolejności, który z dwóch podstawowych typów faktoringu będzie nam bardziej odpowiadał.

Firmy faktoringowe walczą dziś mocno o klientów i dlatego prześcigają się w oferowaniu najróżniejszych odmian faktoringu – eksportowego, mieszanego czy odwrotnego, a to tylko niektóre z dostępnych. Z tego powodu przedsiębiorcy mogą łatwo pogubić się w tym bogactwie ofert, tak więc jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z faktoringiem, warto na początek poznać dwa podstawowe typy tej usługi - z regresem i bez regresu.

Wiele nazw, te same usługi

Stosowane przez faktorów nazewnictwo jest bardzo różne, stąd usługi te znane są również jako faktoring niewłaściwy (z regresem) i właściwy (bez regresu) lub odpowiednio - faktoring niepełny i pełny. Zasadnicza różnica między nimi określa jedynie to, na kogo w transakcji faktoringowej spada ryzyko braku zapłaty faktury przez kontrahenta. W umowach faktoringu z prawem regresu to Faktorant, czyli firma korzystająca z faktoringu, ponosi odpowiedzialność za swojego odbiorcę i w razie braku zapłaty, musi zwrócić otrzymaną wcześniej zaliczkę firmie faktoringowej, a więc samemu windykować nieterminowego płatnika.

Natomiast jeżeli zawarta umowa miała charakter faktoringu bez prawa regresu, całe ryzyko niewypłacalności odbiorcy spoczywa właśnie na firmie faktoringowej. Trzeba jednak pamiętać, że warunki współpracy w ramach jednej i drugiej formy faktoringu różnią się od siebie. Wydawać by się mogło, że z uwagi na mniejsze ryzyko ponoszone przez odbiorcę, częściej wybieraną formą usługi przez przedsiębiorców będzie faktoring bez prawa regresu. Pamiętajmy jednak, że cena tej odmiany jest wyższa o około 0,3 proc., co skłania wiele firm do wyboru opcji niepełnej.

Bezpieczeństwo ważniejsze

Coraz bardziej odczuwalne spowolnienie gospodarcze sprawia jednak, że przedsiębiorstwa zaczynają patrzeć na kwestię wyboru usługi faktoringowej z nieco szerszej perspektywy, gdzie cena nie jest główną determinantą. Faktoring bez regresu zyskuje coraz więcej zwolenników wśród firm, które działają w branżach szczególnie narażonych na ryzyko upadłości, np. przemyśle, przetwórczym, budownictwie czy transporcie. Narzędzie jest wyjątkowo przydatne, gdy przeprowadzamy transakcję jednorazową z nowym kontrahentem albo rozpoczynamy współpracę z podmiotem, z którym wcześniej nie handlowaliśmy. Usługa faktoringowa minimalizuje wówczas ryzyko transakcji do zera. Faktoring pełny może też być dobrą alternatywą dla firm, których wyniki finansowe nie pozwalają na uzyskanie kredytu obrotowego czy faktoringu z regresem, a które mają stabilnych odbiorców swoich usług, na uzyskanie finansowania działalności w ogóle.

Tańsze ubezpieczenie

Faktorzy świadczący usługę faktoringu bez prawa regresu posiłkują się często ubezpieczeniem. Pojawia się więc pytanie - czy w sytuacji, gdy firma realizuje wiele transakcji o podwyższonym ryzyku, lepszym rozwiązaniem nie będzie po prostu polisa ubezpieczeniowa? Otóż nie zawsze. Zakup ubezpieczenia kosztuje i to nie mało, z kolei faktorzy - jako znaczący klienci firm ubezpieczeniowych - mają wynegocjowane korzystne stawki, dlatego opcja ubezpieczenia nie ma dużego wpływu na koszt usługi pełnego faktoringu. Poza tym samodzielne nabycie ubezpieczenia wymusza na przedsiębiorcy konieczność realizacji wielu obowiązków związanych z jej obsługą. Wiele podmiotów zwyczajnie nie ma na to czasu, dlatego wygodniej jest przerzucić wszystkie te obowiązki na Faktora.

Nie tylko finansowanie

Błędem jest postrzeganie faktoringu wyłącznie jako dyskontowania wierzytelności niewymagalnych. W ramach ustalonych obowiązków Faktor ocenia ryzyko transakcji, monitoruje płatności, podejmuje stosowne działania windykacyjne czy - jak w przypadku faktoringu pełnego - przejmuje na siebie ryzyko braku zapłaty. Obecnie nawet najbardziej terminowi klienci regulują faktury z opóźnieniem. Samodzielne prowadzenie wszystkich tych działań w stosunku do naszych kontrahentów byłoby zajęciem mocno absorbującym, dlatego zamiast powierzać je pracownikom innych działów lub wykonywać samodzielnie, warto zdecydować się na profesjonalną pomoc faktora.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto sposób na opóźnione faktury Wciąż niewielu przedsiębiorców wie, że może czerpać korzyści także z finansowania wierzytelności wymagalnych.
Nieciekawe prognozy dotyczące kredytów Jak wynika z danych BIK, spadki w kredytach mieszkaniowych trwają już szósty kwartał z rzędu, dotyczą zarówno liczby nowych kredytów, jak również, w jeszcze większym stopniu ich wartości.
Z tych gwarancji skorzystało 16,5 tys. firm Gwarancje de minimis dotyczą kredytów obrotowych udzielanych klientom w rachunku bieżącym, jako linia kredytowa lub jako zwykły kredyt do pokrycia jednorazowych wydatków.
wiadomości
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)