Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusze private equity pomagają spółkom

0
Podziel się:

Dostarczają know how o rynku, a także o produkcie i technologii - pisze dla Money.pl, Adam Pietruszkiewicz, szef polskiego oddziału globalnego funduszu Riverside.

Fundusze private equity pomagają spółkom

Przyczyniają się do rozwoju spółek, w które inwestują. Oprócz niezbędnych środków finansowych dostarczają _ know how _ o rynku, a także o produkcie i technologii - pisze dla Money.pl, Adam Pietruszkiewicz, szef polskiego oddziału globalnego funduszu Riverside.

Dzięki współpracy z funduszem private equity spółki mają szansę nie tylko osiągnąć szybciej silną pozycję konkurencyjną na rodzimym rynku. Dostarczają one między innymi odpowiednie narzędzia do doskonalenia operacyjnego i rozwoju międzynarodowego, które są zazwyczaj niedostępne dla małych i średnich firm. Fundusze typu Private Equity - Buy Out najczęściej wybierają spółki, które działają na rynku od dłuższego czasu. To odróżnia ich od funduszy typu Private Equity - Venture Capital inwestujące w firmy najczęściej dopiero rozpoczynające swoją drogę.

Jak działają fundusze private equity?

Fundusze Private Equity - Buy Out (LBO) pozyskują najczęściej środki od prywatnych inwestorów, instytucji finansowych w tym innych funduszy i firm ubezpieczeniowych. Po zebraniu odpowiedniej kwoty są one skupione w jeden portfel, który otrzymuje swoją nazwę sugerującą kierunek przyszłych inwestycji lub po prostu kolejny numer. W zamian za swój wkład inwestorzy funduszu oczekują określonej stopy zwrotu w odpowiednim czasie. Jednak najkrótszy termin inwestycji LBO to około 3 lat, choć zdarzają się niekiedy pewne wyjątki. Najczęściej jednak fundusze angażują środki w nowe projekty na okres od 3 do 5, a nawet do 7 lat.

Korzyści, jakie ma z funduszu firma: Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Od wielu lat na naszym rynku utrzymuje się stały poziom finansowania przez funduszy typu PE/VC przedsiębiorstw. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych około 80 procent wartości inwestycji niemal w każdym roku jest skierowana na wykup dojrzałych spółek. Tutaj prym wiodą przede wszystkim fundusze LBO. O ile w Polsce działa ich ponad 40, to w całej Europie jest ich powyżej 1,5 tys. Zarządzają one około 200 mld euro. Szacuje się, że każdego roku około 10 tys. inwestycji LBO ma miejsce na naszym kontynencie.

Według European Private Equity and Venture Capital Association (EVCA) liczba spółek sfinansowanych przez fundusze PE/VC wzrosła w Polsce o prawie 30 procent ze 125 w 2009 roku do 161 w roku ubiegłym.

Szukając niszy

Wybór konkretnej spółki portfelowej w pewnym stopniu jest oportunistyczny, to znaczy zależy od tego, jakie spółki są w danym czasie oferowane na rynku na sprzedaż. W takim przypadku poszczególne przedsiębiorstwa, których proces sprzedaży został zainicjowany, są analizowane pod kątem ich atrakcyjności i potencjału wzrostu, w tym także w kontekście portfela inwestycyjnego.

Inwestycje PE/VC w 2010 roku (w mln euro)
Źródło: EVCA – European Private Equity and Venture Capital Association
Polska 657
Czechy 193
Rumunia 119
Ukraina 96
Bułgaria 82
Węgry 65

Jako fundusz private equity - buy out szukamy firm z różnych branż, które są liderami w swoich niszach rynkowych. Aktywnie podchodzimy także do analizy najbardziej perspektywicznych sektorów, takich jak np. rynek usług zdrowotnych, rynek alternatywnych źródeł energii czy rynek dóbr konsumenckich.

Specjalizujemy się w inwestowaniu i wykupach lewarowanych w spółkach o wartości od 20 do 200 mln euro. Naszymi głównymi zasadami są wchodzenie w partnerstwo z silnymi zarządami i rozwijanie inwestycji poprzez kolejne przejęcia i wzrost organiczny. Od momentu założenia w 1988 roku firma inwestowała w ponad 260 transakcji o całkowitej wartości wynoszącej ponad 4,4 mld euro.

Wyjście z inwestycji

Na moment wyjścia z inwestycji wpływa wiele czynników, w tym między innymi horyzont czasowy funduszu. W zależności od sytuacji na rynku analizowane są różne formy sprzedaży udziałów. Zdarza się, że fundusz wychodzi z inwestycji poprzez giełdę. Najczęściej jednak funduszom zależy na tym, aby firma nadal się dynamicznie rozwijała i szuka w pierwszej kolejności odpowiedniego inwestora branżowego, lub innego funduszu LBO.

Czytaj o pozyskiwaniu finansowania dla firmy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;rozliczac;dofinansowanie;z;unii;europejskiej,25,0,905497.html) Jak rozliczać dofinansowanie z Unii Europejskiej? Rozliczanie projektów unijnych to prawdziwe wyzwanie dla osób, którym powierzono prowadzenie dokumentacji i księgowości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t130640.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;pozyskac;nowego;inwestora;i;zadebiutowac;na;gieldzie,155,0,818843.html) Jak pozyskać nowego inwestora i zadebiutować na giełdzie? Dzięki dotacjom unijnym przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie na takie projekty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t18425.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/kredyt;ktory;otwiera;sejf;z;unijnymi;pieniedzmi,147,0,815763.html) Kredyt, który otwiera sejf z unijnymi pieniędzmi Kredyty pomostowe pod unijne dotacje są często jedynym wyjściem dla przedsiębiorców, którzy nie mają kapitału na rozpoczęcie inwestycji refundowanej przez UE.
fundusze
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)