Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościZarządzanieJak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS?
2009-09-14 15:23

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS?

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS?
[fot: PAP/Robert Stachnik ]

Autor: Agnieszka Zawadzka


Wniosek można złożyć osobiście, wysłać pocztą lub wypełnić przez internet.

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wydawane jest na wniosek płatnika składek przez właściwą dla miejsca prowadzenia działalności jednostkę ZUS.

Aby uzyskać zaświadczenie należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek.Wnioski mogą być składane osobiście w oddziale ZUS lub wysyłane listem poleconym na jego adres.

Wniosek można też wypełnić i wysłać przy pomocy Elektronicznego Urzędu Podawczego (wymagane jest posiadanie Bezpiecznego Podpisu Elektronicznego).

Wzór wniosku nie jest obowiązujący - można napisać go samemu, musi on jednak zawierać wszystkie niezbędne informacje:

  • -nazwę lub imię i nazwisko płatnika
  • -numer identyfikacji podatkowej NIP
  • -numer statystyczny REGON
  • -numer PESEL (jeśli płatnik nie ma nadanego numeru NIP i REGON)
  • -adres płatnika.

We wniosku powinien być też podany cel wydania zaświadczenia - np: Zaświadczenie jest niezbędne w celu okazania w przetargu. Jeśli nie chcemy jechać do oddziału i wolimy, by ZUS przesłał nam zaświadczenie, także należy to zaznaczyć we wniosku.

ZUS wydaje zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku. Gdy zachodzą przyczyny uniemożliwiające wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek Terenowa Jednostka Organizacyjna wydaje płatnikowi decyzję o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Od decyzji o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek przysługuje odwołanie do sądu.Tagi: zus, zaświadczenie, składki zus, niezaleganie, zaświadczenie o niezaleganiu, należność
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Nowy komputer firmowy to większa wygoda pracy i lepsza efektywność Nowy komputer firmowy to większa wygoda pracy i lepsza efektywność [reklama]
Podobne wiadomości
Firma dla studenta. Czy trzeba płacić składki ZUS? Firma dla studenta. Czy trzeba płacić składki ZUS?
Tylko niektórzy mogą liczyć na oszczędności do tysiąca złotych miesięcznie.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Zatory płatnicze ograniczają polskich przedsiębiorców. Nowa metoda płatności rozwiąże te problemy? Zatory płatnicze ograniczają polskich przedsiębiorców. Nowa metoda płatności rozwiąże te problemy?
Jak wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej szacunkowa wartość przeterminowanych należności przypadająca na jedną firmę to już 69,5 tysięcy złotych.