Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak wygląda rynek outsourcingu samochodów służbowych?

0
Podziel się:

Ostatnie miesiące przy nie najlepszych nastrojach przedsiębiorców, były swoistym testem na dojrzałość rynku CFM.

Jak wygląda rynek outsourcingu samochodów służbowych?
(Robert Couse-Baker/CC/Flickr)

Wynajem długoterminowy samochodów służbowych, po blisko 10 latach popularyzowania, wszedł w fazę dojrzałą. Ostatnie miesiące zmagań o klientów, intensywna rywalizacja z konkurencją w atmosferze cięć, likwidacji kratki, wzrostu cen polis ubezpieczeniowych i nie najlepszych nastrojów przedsiębiorców, były swoistym testem na dojrzałość rynku CFM - wynika z najnowszego raportu Instytutu Keralla Research, podsumowującego pierwsze półrocze 2011 roku.

Uzyskana dynamika dowodzi, że argumenty za użytkowaniem samochodów wynajętych, przemówiły do przedsiębiorców. Outsourcing obronił się swoim powtarzanym, niczym mantra, hasłem: _ wydziel na zewnątrz, a zaoszczędzisz _. W okresie spowolnienia, zadziałało.

Rynek Car Fleet Managment na koniec drugiego kwartału tego roku zanotował dynamikę 7 proc. rok do roku w liczbie obsługiwanych samochodów i obecnie ponad 140 tys. pojazdów używanych w przedsiębiorstwach to już auta wynajmowane od firm CFM. Dla porównania rok temu w analogicznym okresie rynek miał progresję 0,8 proc.

W zaledwie sześć miesięcy tego roku firmy oferujące wynajem pozyskały więc ponad 7 tys. pojazdów, a liczba klientów, którzy przekonali się do outsourcingu flot wyniosła 16 tys.

Czy branża utrzyma w drugiej połowie roku to tempo rozwoju? Wszystko wskazuje, że tak, a rok zakończy się przekroczeniem punktu 150 tys. aut. Praca na utrzymanie trendu nie odbędzie się jednak bez stresu i ryzyk.

Spółki Car Fleet Managment to w większości podmioty kapitałowo powiązane z zagranicznymi bankami. A w sektorze finansowym mamy i akwizycje i dużą zmienność. Wystarczy, że kontrolowana upadłość Grecji nastąpi już w tym roku, by cały sektor finansowy i branże z nim powiązane doświadczyły finansowej wolty. Załamania, jak wróżą niektórzy, to nie sprowadzi, ale przygasić tempo rozwoju branży CFM na pewno może. **

Struktura portfela usług

Badanie Instytutu Keralla Research pokazuje, że najlepiej sprzedającą się ofertą był wariant full service leasing oraz tzw. leasing niepełnoobsługowy (leasing plus okrojony serwis). Obie opcje usług zanotowały progresję po 13 proc. każda rok do roku. W drugim kwartale w full service leasingu jeździło już 110034 aut, a w leasingu niepełnoobsługowym 14887 aut.

Utrzymał się trend spadkowy dla opcji wyłącznego zarządzania oraz najmu. Obie usługi zanotowały odpowiednio regresję - 26 proc. oraz najem - 17 proc. roku do roku.

Migracje klientów wewnątrz portfela zapoczątkowane już w drugiej połowie 2009 roku, przyniosły w 2011 roku pożądany przez całą branżę rezultat. Rynek obrał w końcu kurs na najbardziej pożądaną w sprzedaży opcję, czyli klasyczny full service leasing. Obecnie 78 proc. samochodów używanych jest w FSL (full service leasingu). Jeśli ten trend się utrzyma, to wynajem długoterminowy w wydaniu FSL zacznie być usługą na trwałe wpisaną w pozycjach budżetowych wielu firm w Polsce. Tymczasem sektor CFM ma w Polsce co najmniej 84 tysiące. Bo tyle przedsiębiorstw w kraju ma więcej, niż 26 zatrudnionych osób.

Wynajem długoterminowy oferowało w Polsce, na koniec czerwca 48 firm. W badaniu Keralla Research udział wzięło 40 dostawców, którzy obsługują floty w sumie liczące około 97 proc. wszystkich outsourcowanych aut w Polsce.

Czytaj więcej na temat samochodu w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t78930.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zakup;opon;mozna;rozliczyc;w;kosztach;podatkowych,49,0,921649.html) Zakup opon można rozliczyć w kosztach podatkowych Zależy to jednak od tego, kiedy zakup ten został dokonany oraz do jakiego auta opony są nabywane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;odliczyc;caly;vat;od;leasingowanego;auta,253,0,886525.html) Jak odliczyć cały VAT od leasingowanego auta W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. obowiązują przepisy przejściowe w zakresie odliczania podatku VAT od nabycia i eksploatacji pojazdów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t40455.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/korzystasz;z;prywatnego;auta;w;pracy;uwazaj;na;podatek,21,0,807445.html) Korzystasz z prywatnego auta w pracy? Uważaj na podatek Tylko przedstawiciele niektórych zawodów mają prawo do nieopodatkowanego zwrotu kosztów.
auto w firmie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)