Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejna nowelizacja VAT

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2003 weszła w życie ustawa z dnia 4 grudnia 2002 r. zmieniająca ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę - Kodeks karny skarbowy. Przedstawiamy niektóre z przepisów jakie wprowadza nowelizacja.

Od 1 stycznia 2003 weszła w życie Ustawa z dnia 4 grudnia 2002 r. zmieniająca ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę - Kodeks karny skarbowy. (Dz.U. nr 213, poz.1803).

Oto niektóre z przepisów wprowadzone nowelizacją:

Urzędowe potwierdzenie rejestracji podatnika
Nowela wprowadziła przepis, zgodnie z którym będzie można sprawdzić, czy kontrahent jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. W art. 9 dodano ust. 9a, stanowiący, iż: "na wniosek zainteresowanego urząd skarbowy jest obowiązany do potwierdzenia, czy podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku.

Sprzedawca - obowiązek udostępniania dokumentacji VAT
Nowela wprowadza możliwość kontrolowania przez nabywcę rozliczeń z zakresu VAT u sprzedawcy. Przepis ten ma na celu zabezpieczenie interesów nabywców, bowiem w przypadku stwierdzenia braku kopii faktur u sprzedawcy - nabywca traci możliwość odliczenia VAT naliczonego zawartego w takich fakturach.
Dodany do ustawy przepis 32a stanowi, iż:
Podatnik-sprzedawca, który wystawia fakturę VAT, ma obowiązek na pisemne żądanie nabywcy towaru lub usługi:
1) udostępnić do wglądu oryginał lub uwierzytelniony notarialnie odpis potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT,
2) umożliwić, w zakresie sprzedaży towarów na rzecz nabywcy:
a) wgląd w dowody księgowe oraz ewidencję VAT,
b) otrzymanie kopii deklaracji dla podatku od towarów i usług, w tej części, która dokumentuje jej złożenie za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u podatnika-sprzedawcy.

Warto podkreślić, iż podatnik-sprzedawca ma obowiązek potwierdzić odbiór pisemnego żądania, które składa nabywca.
"W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi posiada potwierdzenie odbioru żądania, a nie uzyska od podatnika-sprzedawcy ww. informacji, i zawiadomił o tym właściwy urząd skarbowy, przed rozpoczęciem u niego kontroli, a w trakcie tej kontroli stwierdzone zostanie odliczenie podatku z faktur wystawionych przez podatnika-sprzedawcę, niepotwierdzonych kopią, przepisów ustawy VAT art. 27 ust. 5-8 w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania nie stosuje się."

Kary
W ustawie z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy art. 62 § 3 otrzymuje brzmienie:
"Kto wbrew przepisom o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym lub ustawy Ordynacja podatkowa:
1) nie przechowuje kopii wystawionej faktury lub rachunku,
2) nie zawiadomi właściwego organu podatkowego o miejscu przechowywania ksiąg podatkowych oraz dokumentów związanych z ich prowadzeniem - podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych."

Nowe klasyfikacje
Nowelizacja VAT wprowadza nowe, oparte na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz na Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), klasyfikacje statystyczne, które należy stosować od 1 stycznia 2003 r.
W związku z wprowadzoną zmianą nowe brzmienie uzyskały załączniki do ustawy o VAT nr 1-3, 5, 6 i 8. W noweli zawarto przepisy, zgodnie z którymi "zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań pomiędzy tymi klasyfikacjami, wprowadzone po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, nie powodują zmian wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

W przypadku gdy po dniu wejścia w życie ustawy wprowadzone zmiany do ustawy VAT dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów, usług oraz obiektów budowlanych (PKWiU, PKOB) prowadziłyby do zmiany dotychczas stosowanych stawek podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego albo prowadziłyby do zwolnienia od podatku lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w ustawie VAT w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2002 r.

vat
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)