Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy chcą euro

0
Podziel się:

Wejście Polski do strefy euro to likwidacja ryzyka kursowego, niższe koszty transakcji, ale przy tym większa konkurencja na rynku.

Przedsiębiorcy chcą euro
(Money.pl/I.M.)

Wejście Polski do strefy euro to przede wszystkim likwidacja ryzyka kursowego.

Obecnie jest ono dla przedsiębiorstw zagrożeniem, stwarza trudne do przewidzenia wahania wysokości przychodów i należności. Dotyka to szczególnie firmy prowadzące działalność międzynarodową, pożyczające pieniądze za granicą, czy dokonujące tam transakcji kapitałowych.

Zredukowanie tej niepewności, umożliwi przedsiębiorcom ustalanie długookresowych strategii działania, zwiększy trafność decyzji inwestycyjnych oraz efektywną alokację kapitału twierdzą zrzeszeni w Konfederacji Pracodawców Polskich przedsiębiorcy.

Niższe koszty transakcji

Przystąpienie Polski do unii walutowej oznacza także eliminację dwóch rodzajów kosztów transakcyjnych. Tych bezpośrednich - marży pomiędzy kursem kupna i sprzedaży walut, opłat towarzyszącym tym operacjom i kosztów zabezpieczania - oraz administracyjnych, ponoszonych
w wyniku zaangażowania środków w działalność związaną z prowadzeniem operacji walutowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Są to koszty zarządzania ryzykiem, sprawozdawczości finansowej oraz koszty alternatywne (z tytułu mniejszej efektywności zarządzania środkami pieniężnymi rozproszonymi na różnych rachunkach bankowych) oraz te wydatkowane podczas dłuższego czasu transferu obcych walut. Tak więc ograniczenie wydatków transakcyjnych obniży koszty działalności gospodarczej przedsiębiorstw, co przełoży się na wzrost ich konkurencyjności.

Większa konkurencja - szanse i zagrożenia

Po przyjęciu euro polski rynek stanie się bardziej otwarty i atrakcyjny dla przedsiębiorstw z obszaru unii walutowej. A to oznacza wzrost konkurencyjności. Rodzime przedsiębiorstwa muszą być do tego przygotowane. Wprowadzając innowacyjne rozwiązania, powinny zwiększać jakość własnych produktów i usług oraz obniżać koszty swojego funkcjonowania.

Ten wzrost konkurencji wyeliminuje z rynku firmy mało efektywne - ostrzega KPP. Ale w dłuższym okresie wzmocni to ogólną konkurencyjność naszej gospodarki - sprawi, że czynniki produkcji będą wykorzystywane bardziej optymalnie. A to doprowadzić może do zwiększenia popytu na produkty wytwarzane w Polsce, także wśród państw spoza strefy euro.

euro
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)