Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościZarządzanieUbezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać
2012-05-24 08:58

Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać

Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać
[fot: cmeder/iStockphoto]

Autor: Źródło: inFakt


Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ubezpieczenie chorobowe, w przeciwieństwie do innych składek ZUS, jest dobrowolne. Czy warto jednak co miesiąc przelewać na konto ZUS-u dodatkową kwotę z tytułu ubezpieczenia chorobowego?

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe uprawnia przedsiębiorcę do wypłaty zasiłku z ZUS-u w razie niezdolności do pracy oraz do zasiłku macierzyńskiego. Aby otrzymać świadczenia trzeba jednak opłacać ubezpieczenie odpowiednio długo. Warto też pamiętać, że najniższa składka ubezpieczenia chorobowego wiąże się z najniższym świadczeniem. Te kwestie wyjaśnione są poniżej.

Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45 proc. zadeklarowanego przychodu, od którego wyliczane są składki na ubezpieczenie społeczne. Zadeklarowana kwota nie może być niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w danym roku kalendarzowym. W 2012 r. jest to kwota 2115,60 zł, a tym samym składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 51,83 zł.

Natomiast dla przedsiębiorców płacących preferencyjne składki ZUS, podstawa do wyliczenia składek na ubezpieczenie społeczne wynosi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2012 r. jest to 450 zł, w związku z tym składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 11,03 zł. Taka kwota ubezpieczenia chorobowego gwarantuje najniższe możliwe świadczenia w razie choroby i najniższy zasiłek macierzyński.

Jeśli przedsiębiorca chce się zabezpieczyć finansowo na wypadek choroby lub chce uzyskać prawo do wysokiego zasiłku macierzyńskiego, powinien zadeklarować wyższą podstawę i płacić wyższe ubezpieczenie chorobowe. Maksymalna zadeklarowana podstawa służąca do wyliczania składek na ubezpieczenia społeczne nie może jednak być wyższa niż 250% przeciętnego wynagrodzenia.

Jak uzyskać prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?

Przedsiębiorca uzyskuje prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia i terminowego opłacania składek (jest to tzw. okres wyczekiwania). Do tego czasu zaliczają się również wcześniejsze okresy ubezpieczenia, o ile przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni. Poprzednie okresy ubezpieczenia są uwzględniane również wtedy, gdy przerwa w ubezpieczeniu była spowodowana np. urlopem wychowawczym. W takim przypadku długość przerwy między poszczególnymi okresami ubezpieczenia chorobowego nie ma znaczenia.

90-dniowy okres wyczekiwania nie obowiązuje jeśli chodzi o uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Warunkiem jest jedynie posiadanie ważnego ubezpieczenia chorobowego w momencie porodu i brak zaległości w opłacaniu składek.

Aby uzyskać zasiłek macierzyński, do ubezpieczenia chorobowego można zgłosić się na krótko przed przewidywanym urodzeniem dziecka. Należy jednak pamiętać, aby zachować co najmniej jeden pełny miesiąc kalendarzowy trwania ubezpieczenia chorobowego przed narodzeniem dziecka. Tylko wówczas do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego jest brana pod uwagę zadeklarowana kwota podstawy składki. W przeciwnym razie zasiłek macierzyński jest wyliczany od standardowej kwoty podstawy (czyli 2115,60 zł dla pełnego ZUS-u oraz 450 zł dla preferencyjnego ZUS-u).

Prawo do zasiłku w trakcie choroby można łatwo utracić

Wystarczy tylko raz spóźnić się z zapłatą składek ZUS, aby utracić prawo do zasiłku chorobowego. Jednocześnie anulowany zostaje 90-dniowy okres wyczekiwania. W takiej sytuacji można złożyć do ZUS prośbę o przywrócenie objęcia ubezpieczeniem chorobowym. ZUS może jednak taki wniosek odrzucić.

Czasami jednak mimo terminowego opłacania składek ZUS przez wymagany okres, prawo do zasiłku chorobowego i tak nie przysługuje. Dzieje się tak m.in. gdy:

  • niezdolność do pracy nastąpiła w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu,
  • niezdolność do pracy przypada na okres pobytu w areszcie tymczasowym lub odbywania kary pozbawienia wolności,
  • niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu i nie trwa dłużej niż 5 dni,
  • ubezpieczony wykonywał pracę zarobkową w trakcie zwolnienia lekarskiego, co zostało stwierdzone w trakcie kontroli.

 

Podstawowym dokumentem, niezbędnym do uzyskania zasiłku chorobowego jest zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy wystawione przez lekarza na druku ZUS ZLA, potocznie zwane zwolnieniem lekarskim. Przedsiębiorca, jako płatnik składek, wypełnia również druk ZUS Z-3b. Oba te dokumenty należy dostarczyć do ZUS w ciągu 7 dni od daty wystawienia przez lekarza zaświadczenia.

W jaki sposób ZUS wypłaca świadczenia?

Świadczenia związane z ubezpieczeniem chorobowym wypłacane są przelewem lub za pomocą przekazów pocztowych. Na druku ZUS Z-3b można podać numer rachunku bankowego, na który ZUS wpłaci przyznany zasiłek chorobowy. W przeciwnym razie ZUS wypłaci świadczenie przekazem pocztowym, przesłanym na adres osoby ubezpieczonej.

Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez cały czas trwania niezdolności do pracy, jednak nie dłużej niż przez 182 dni. Przepisy natomiast nie określają minimalnego czasu trwania niezdolności do pracy, za który można otrzymać świadczenie z ubezpieczenia chorobowego.

Jak wyliczany jest zasiłek chorobowy i macierzyński?

Podstawę do wyliczenia wysokości zasiłku chorobowego i macierzyńskiego stanowi średnia miesięczna kwota przychodu zadeklarowanego do wyliczenia składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy. Średnią wylicza się z 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy. Jeśli okres ubezpieczenia trwał krócej, to przy wyliczaniu średniej bierze się pod uwagę ten krótszy okres.

Od wyliczonej średniej odejmuje się 13,71 proc. zadeklarowanej przez przedsiębiorcę podstawy składki na ubezpieczenie chorobowe. Uzyskana w ten sposób kwota stanowi podstawę do wyliczenia zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Osoba prowadząca firmę może otrzymać 100 proc. tej kwoty, gdy:

  • przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek związany z wykonywaną działalnością lub choroba zawodowa;
  • niezdolność do pracy nastąpiła w trakcie ciąży;
  • przysługuje jej zasiłek macierzyński.

W pozostałych przypadkach, w których przedsiębiorca ma prawo do zasiłku, świadczenia wynoszą:

  • 70 proc. wyliczonej kwoty, jeśli choroba wymaga hospitalizacji;
  • 80 proc. wyliczonej kwoty, gdy niezdolność do pracy nie wymaga hospitalizacji.

W trakcie pobierania zasiłku chorobowego przedsiębiorca nie musi opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe i w związku z tym nie straci prawa do zasiłku. Ponadto, w okresie pobierania zasiłku chorobowego przedsiębiorca nie musi także opłacać pozostałych składek na ubezpieczenia społeczne. Warto jednak pamiętać, że ani zasiłek chorobowy, ani macierzyński nie zwalniają przedsiębiorcy z płacenia ubezpieczenia zdrowotnego.Źródło: inFakt
Tagi: zus, przedsiębiorca, ubezpieczenie chorobowe
Zobacz więcej: Ubezpieczenie chorobowe
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2013-09-15 20:00:48 83.9.78.* | Marzena17
Re: Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać [3]
Witam , jestem na jednoosobowej działalności gospodarczej już drugi miesiąc opłacam najniższe stawki te 2 letnie zdrowotne i społeczne , za jakiś czas chce zajść w ciąże i znając przebieg ciąży będę miała pewnie zwolnienie lekarskie . Moje pytanie ile będę dostawać na zwolnieniu a potem na macierzyńskim?
2014-08-06 11:00:01 195.82.177.* | Tesia
A skąd wiesz, że będziesz na zwolnieniu lekarskim? Ciąża to nie choroba. Co to teraz za zwyczaje są, że jak któraś w ciąży, to zaraz na zwolnienie. W ciąży można normalnie pracować.
2014-12-30 19:19:57 91.230.99.* | Greg479
Kobiety nie powinny wogole pracowac, kto to widzial pracowac w ciazy i narazac zycie, zdrowie dziecka i swoje?! praca na etacie jest tylko dla tych co nie umieja zadbac sami o siebie i sprzedaja swoj czas komus za marny grosz. facet ma zarabiac na rodzine a kobieta wychowywac dzieci, chyba ze che pracowac to co innego.
2014-12-31 10:25:45 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
To jest merytoryczny dział forum, a wątek dotyczy tych, którzy mają wybór, czy ubezpieczenie chorobowe opłacać. Czyli NIE dotyczy etatowców, a dotyczy głównie prowadzących DG.
Ps. ze świadczeń z tego ub. można korzystać również w sytuacji przysposobienia dziecka, a więc BEZ kwestii ciąży.
2013-07-01 12:13:50 46.149.255.* | gosia1818
Re: Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać [1]
Witam jestem osobą bezrobotną .Jeżeli swoje ubezpieczenie z ZUS-u przeniosę do KRUS-u to czy będę mogła i od kiedy, pobierać zasiłek chorobowy. Jestem w drugim miesiącu ciąży.
2014-06-09 13:43:22 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Post archiwalny, ale innym się przyda- NIE ma dowolności/przenoszenia ubezpieczenia pomiędzy ww oboma systemami. Dla ub. rolniczego jest wymóg spełniania definicji rolnika, małżonka rolnika lub domownika. Ubezpieczenie ZUS ma przed nim pierwszeństwo. Wybór prawdę mówiąc ma tylko rolnik, który rozpoczyna DG, o ile spełni dodatkowe warunki.

No i bezrobotny rolnik, jeśli uzyskał status bezrobotnego w ZUS nie jest zwolniony z KRUS, chyba że uzyskuje zasiłek/stypendium stażowe.
2012-10-16 23:20:10 46.113.184.* | Kaja732
Re: Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać [3]
Czy jeżeli jestem zatrudniona na umowe-zlecenie,przystąpiłam do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i po 1 miesiacu oplacania tego ubezpieczenia lekarz wyslal mnie na chorobowe,poniewaz jestem w ciazy,czy przysluguje mi zasilek macierzyński?
2012-10-16 23:33:36 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
NIE. Przysługuje zasiłek chorobowy od 100% podstawy wymiaru.
Zasiłek macierzyński dopiero od dnia porodu, jeśli w dniu porodu będzie pani jeszcze w ubezpieczeniu chorobowym,
2013-03-17 10:06:59 89.69.163.* | kali406
Nie dostanie chorobowego bo nie opłacała składki przez minimum 90 dni przed wystąpieniem "choroby"... jedyne na co może liczyć to zasiłek macierzyński jeśli do dnia porodu nadal bedą opłacane składki
2014-06-09 13:36:34 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Do okresu wyczekiwania wlicza się poprzednie ubezpieczenie (nieważne czy dobrowolne, czy obowiązkowe) jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

Co więcej w ogóle bez okresy wyczekiwania prawo do zasiłku przysługuje np. absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych

Więc bez takiej wiedzy odpowiedź nie może być kategoryczna.
-1 spadek
2012-09-30 15:27:28 164.127.43.* | tina52
Re: Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać [1]
Jestem jednoosob Dz,gosp.Jestem na emeryturze.Składkę chorobową opłacam. Nigdy nie chorowałam.Teraz czeka mnie szpital i długa kuracja.
Czy dostane jakieś pieniądze ? i co mam zrobić by je dostać? Pozdr.
2014-08-06 11:25:49 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
To już archeo- ale dla innych:

Ub. społeczne z tyt. DG dla emeryta są dobrowolne, a co za tym idzie NIE można do nich dobrać dobrowolnego ub. chorobowego.

Składka chorobowa opłacana jest w tym przypadku nienależnie, podlega zwrotowi przez ZUS ubezpieczonemu- dziwne, że jeszcze Zakłada tego nie wychwycił- czy to na etapie już zgłoszenia do ubezpieczeń z tyt. DG, czy to już na etapie opłacania składek.

Tym bardziej więc nie będzie prawa do świadczeń z tego ubezpieczenia- a więc zasiłku chorobowego.

Powyższe z art. 11, ust. 2 i art. 9, ust. 5 Ustawy o systemie ub. społecznych.
2012-05-25 09:40:47 78.133.247.* | rafal1972425
Re: Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać [6]
czy zwolnienie dla mnie jako właściciela firmy jednoosobowej na chore moje dziecko też da wypłatę zasiłku chorobowego
2012-07-05 13:36:29 213.134.176.* | qqqq
jest to w tedy zwolnienie na opiekę, a nie na chorobę Pani/Pana
w chodzą w grę inne przepisy zapewne, trzeba by spytać w ZUS najlepiej
2014-08-06 11:36:18 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Jest to normalny zasiłek opiekuńczy z ub. chorobowego- o ile przedsiębiorca do niego przystąpił. W stawce zwykłego chorobowego (tj. 80% podstawy, niekoniecznie w związku z chorobą dziecka.

Maksymalnie 60 dni w roku ( dziecko chore do 14 lat, dziecko zdrowe w razie nawalenia żłobka, niani,przedszkola, choroba małżonka stale dzieckiem się zajmującego ).

Nie ma tu okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku mimo dobrowolności ubezpieczenia.
2012-11-21 15:26:00 87.116.247.* | dori 111
mam pytanie otóż płace składke krus 6 miesiecy czy należy mi sie zasiłek macierzyński
Poinformuj mnie mailem o pierwszej odpowiedzi.
2012-11-21 15:27:55 Dentysta12
Po co pchac w pieniadze w ten system , który i tak nei jest w stanie zapewnić nam opieki medycznej . Co gorsza nawet nie jest w stanie zapenwić nam bezpeiczęństwa...
2012-11-21 15:26:59 filemon2
a wiecie, z tym czy warto czy nie to jest tak, ze nie opłacasz i wypadnie ci choroba i cię zrujnuje, a opłacasz i nie zachorujesz nawet razu ejdnego