Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Visa zgodziła się obniżyć opłaty interchange

0
Podziel się:

W dotychczasowej wysokości zniechęcały one właścicieli punktów handlowych i usługowych do akceptowania kart, tym samym hamują rozwój obrotu bezgotówkowego.

Visa zgodziła się obniżyć opłaty interchange
(orphanjones/CC/Flickr)

Visa Europe poparła kompromis w sprawie redukcji opłat pobieranych przez wydawców kart płatniczych wypracowany pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego - poinformowała Visa w czwartek w komunikacie.

W komunikacie napisano, że Visa Europe przekazała NBP deklarację gotowości do realizacji _ Programu redukcji opłat kartowych w Polsce _.

_ Popieramy rozwiązania wypracowane wspólnie pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego, gdyż naszym zdaniem ten kompromis pozwoli podjąć zdecydowane działania przez wszystkich uczestników rynku _ - powiedziała cytowana w komunikacie wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację Małgorzata O'Shaughnessy.

W informacji wskazano, że Visa ma zbieżne z NBP cele odnośnie znacznego przyśpieszenia rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce, korzystnego zarówno dla konsumentów, detalistów, sektora bankowego oraz całej gospodarki.

_ W ocenie Związku Banków Polskich decyzja Visa Europe jest ważnym krokiem na drodze do realizacji Programu wypracowanego dzięki inicjatywie Narodowego Banku Polskiego - Programu, który naszym zdaniem jest rozwiązaniem kompromisowym i pragmatycznym, i dla którego poparcie ZBP już wyraził _ - ocenił cytowany w komunikacie wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek.

_ Oczekujemy, że system MasterCard wykaże podobną odpowiedzialność za rynek i również poprze ten kompleksowy pakiet działań wypracowany przez wiele stron, w tym banki i detalistów, umożliwiając tym samym realizację Programu _ - dodał Groszek.

Pod koniec marca 2012 r. Rada ds. Systemu Płatniczego, która działa przy Narodowym Banku Polskim poinformowała, że jest szansa na kompromis w sprawie obniżenia opłat interchange pobieranych przez wydawców kart płatniczych.

Rada przyjęła raport końcowy z prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange wraz z _ Programem redukcji opłat kartowych w Polsce _. Rada wskazała, że program został zaakceptowany przez większość członków Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange.

Według Rady najlepszą formą kompromisu byłyby wielostronne porozumienia między głównymi stronami poszczególnych systemów kartowych lub - w razie braku takiej możliwości - jednostronne decyzje organizacji kartowych.

Rada zadeklarowała, że wystąpi do organizacji Visa i MasterCard o złożenie, do 30 maja br., _ oficjalnej, wiążącej deklaracji woli podjęcia, nie później niż we wrześniu 2012 r., decyzji o dokonaniu obniżki opłaty interchange (...) zgodnie z Programem redukcji opłat kartowych w Polsce _.

Zgodnie z _ Programem redukcji opłat kartowych w Polsce _ opłata interchange powinna spaść w przyszłym roku z obecnego średniego poziomu 1,6 proc. do 1,1 proc. Obniżki w kolejnych latach powinny być uzależnione od rozwoju rynku, ale docelowo opłata powinna osiągnąć średni poziom unijny do końca 2016 r.

Pod koniec stycznia NBP opublikował raport pt. _ Analiza funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim _. Wskazał w nim, że stosowane przez wystawców kart opłaty interchange zniechęcają właścicieli punktów handlowych i usługowych do akceptowania kart, tym samym hamują rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Opłata interchange to prowizja wypłacana na rzecz banku - wydawcy karty płatniczej - od każdej bezgotówkowej transakcji realizowanej przy użyciu karty. Obciąża ona sprzedawców, którzy akceptują karty.

Z raportu NBP wynika, że opłaty te są w Polsce ponad dwukrotnie wyższe niż średnio w UE, a ośmiokrotnie wyższe niż np. na Węgrzech czy w Finlandii.

Z danych NBP wynika też, że w 2010 r. Polska była na przedostatnim miejscu (przed Rumunią), jeśli chodzi o liczbę kart płatniczych liczonych na osobę, szósta od końca pod względem transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu kart na osobę i przedostatnia (przed Rumunią), jeśli chodzi liczbę terminali płatniczych przypadających na osobę.

Visa Europe to system płatniczy, stowarzyszenie ponad 3,7 tys. banków europejskich - stanowi ich własność i jest przez nie zarządzana.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej? Eksperci ostrzegają: najsłabszym ogniwem jest człowiek. Więc przede wszystkim to my sami powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoich kart płatniczych.
Mamy coraz mniej kart. Zaskakujące dane 9,3 mln Polaków korzystało aktywnie pod koniec pierwszego kwartału 2011 roku z bankowości internetowej.
Płatności kartą od 10 zł? Banki chcą zmian Zdaniem Związku Banków Polskich ustalanie minimalnej sumy, powyżej której można płacić kartą, godzi w interes klientów
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)