Na skróty
Money.plFirmaWiadomościZarządzanieWłoski rynek otworzy się na polskich producentów?
2012-05-29 21:57

Włoski rynek otworzy się na polskich producentów?

Włoski rynek otworzy się na polskich producentów?
fot: sjlocke/iStockphoto


Włosi chcą pogłębić współpracę z polskimi producentami owoców i warzyw w zakresie działań na rzecz zwiększenia spożycia tych produktów. Konsumpcja owoców i warzyw we Włoszech spada, tymczasem kraj ten jest największym ich wytwórcą w Unii Europejskiej.

Dziś w Agencji Rynku Rolnego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której przewodniczący Grupy Doradczej ds. Promocji Produktów Rolnych przy Komisji Europejskiej Luciano Trentini poinformował, że Włosi jedzą coraz mniej owoców i warzyw, co określił jako niepokojące zjawisko.

Od 2000 do 2010 roku spożycie na osobę spadło o ponad 100 kg i w 2010 roku wyniosło 347 kg. Włoska rodzina wydaje przeciętnie na te produkty ok. 560 euro rocznie, czyli ok. 50 euro miesięcznie (1,5 euro dziennie). Jego zdaniem jest to zbyt mało - tym bardziej, że dietetycy zalecają spożycie 400 gram owoców i warzyw dziennie.

Jako jeden z przykładów zachęcania do większej konsumpcji wymienił unijny program owoców w szkole. Komisja Europejska chce jeszcze zwiększyć budżet na ten cel, gdyż - jak mówił Trentini - warto inwestować w konsumentów przyszłości, czyli w dzieci. Dodał, że po to, by pozyskać nowych konsumentów, trzeba informować o wartościach danego produktu.

Powiedział, że Włochy przodują w produkcji owoców i warzyw, wytwarzając 26 proc. całej unijnej produkcji. Nieco mniej dostarcza Hiszpania (25 proc.); Francja - 10 proc., Grecja - 6 proc., a Niemcy i Polska - po 5 proc.

Włochy, podobnie jak Polska, są największym producentem jabłek w UE. Trentini zwrócił jednak uwagę na rosnącą konkurencję ze strony krajów azjatyckich, szczególnie Chin, oraz państw Ameryki Południowej. Zaznaczył, że KE widzi potrzebę zwiększenia promocji unijnych produktów i chce, by w tym zakresie była współpraca między krajami europejskimi, tak by inne kraje z poza naszego kontynentu zainteresowały się Unią Europejską jako rynkiem ciekawym.

Dobrą okazją do pogłębienia współpracy będą wrześniowe targi MacFrut w Cesenie - zaznaczył Trentini. Powiedział, że ich organizatorzy chcieliby zaprezentować włoskich producentów owoców i warzyw. Przyznał jednocześnie, że dla Włoch produkcja owoców i warzyw jest niezmiernie istotna, gdyż 1/3 wartości sprzedawanej żywości przypada właśnie na te produkty. Dodał, że w ciągu 10 lat (2000-2010) ich eksport wzrósł o ponad 30 proc.

Włosi są także liderami nowych technologii i opracowania nowych maszyn dla rolnictwa i przetwórstwa - podkreślił z kolei prezes włoskiego konsorcjum produkującego maszyny dla rolnictwa. Zwrócił uwagę, że nowoczesne rozwiązania mają zapewnić nie tylko wzrost produkcji, ale poprawę jakości na wszystkich etapach, aż do końcowego produktu.

26-28 września w Cesenie we Włoszech odbędą się targi MacFrut - największa w rejonie śródziemnomorskim branżowa impreza. W ubiegłym roku wzięło w nich udział 700 wystawców, a odwiedziło je ponad 22 tys. osób.

Czytaj więcej Rosja zdecydowała w sprawie warzyw z UE Moskwa zniosła ograniczenia w imporcie, nałożone na początku czerwca w związku z falą zakażeń bakterią EHEC. Obecna na wtorkowym spotkaniu Valentina Piraccini, zajmująca się kontaktami zagranicznymi w imieniu targów, zachęcała polskich producentów do udziału w tej imprezie. Zapewniała przy tym, że polskie firmy mogą liczyć na zorganizowanie spotkań biznesowych.

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski powiedział, że technologie włoskie w branży rolnej należą do najlepszych na świecie, a polscy producenci owoców i warzyw chętnie korzystają z tych doświadczeń. Dodał, że Związek jest zainteresowany wymianą doświadczeń w zakresie sposobu organizacji i powiązań biznesowych między grupami producenckimi. Podkreślił, że we Włoszech takie grupy są bardzo dobrze zorganizowane i osiągają dobre wyniki.

Maliszewski poinformował też, że kilka dni temu w Rosji i na Ukrainie rozpoczęła się kampania zachęcająca do jedzenia jabłek. Program ten został przygotowany przez Polskę, współfinansuje go KE. Kampania ta potrwa przez trzy lata i ma spowodować zwiększenie eksportu unijnych jabłek, w tym polskich i włoskich na tamte rynki.

Czytaj więcej w Money.pl
Sawicki grozi komisarzowi Trybunałem
Jeśli nie dogadamy się z komisarzem ds. rolnictwa, wystosujemy pozew do Trybunału UE - zapowiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.
W Broniszach jaja zdrożały, ale warzywa tanie
Na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach w tym roku jaja są droższe niż rok temu, tańsze są owoce i warzywa, ale nie nowalijki
Minister poparł strajk. "Nie należy kupować..."
Organizacje obrony konsumentów we Włoszech apelują, by klienci zrezygnowali z kupowania warzyw i owoców.


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2012-05-30 09:52:03 77.253.213.* | Tomasz Warszawa
Re: Włosi liczą na współpracę z polskimi producentami owoców i warzyw [0]
A ja zapraszam panie na masaż :)

erotik.wizytowka.pl
Total Immersion® to unikalny program szybkiej nauki języka obcego dla wymagających ludzi biznesu.
link spons.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Prowadzisz firmę? Doradzą ci jak obniżyć rachunki za prąd Prowadzisz firmę? Doradzą ci jak obniżyć rachunki za prąd
Dziesięć podmiotów z całej Polski będzie świadczyć bezpłatną usługę doradztwa energetycznego dla mikro i małych firm.