Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wstępne zeznanie roczne osób prawnych - do końca marca

0
Podziel się:

Dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, dzień 31 marca 2003 roku jest terminem złożenia zeznania wstępnego za rok podatkowy zakończony 31 grudnia 2002 r.

Do tej grupy podatników odnosi się art. 27 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu przed nowelizacją z dnia 27 lipca 2002 r. (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)

Zeznanie wstępne do 31 marca 2003 r

Podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, obowiązani są składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym, wstępnie - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Zeznanie ostateczne do 30 września 2003 r

Zeznanie o ostatecznej wysokości dochodu podatnicy są zobowiązani złożyć w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, nie później jednak niż przed upływem dziewięciu miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Podatek wynikający z zeznania jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy, chyba że urząd skarbowy wyda decyzję, w której określi podatek w innej wysokości.

Obowiązek złożenia zeznania o ostatecznej wysokości dochodu (straty) nie dotyczy podatników, u których nie wystąpiły zmiany w danych wykazanych w zeznaniu wstępnym o wysokości osiągniętego dochodu (straty). W takim przypadku podatnik w terminie określonym do złożenia zeznania o ostatecznej wysokości dochodu (straty) jest obowiązany przekazać dokumenty, o których mowa poniżej.

Załączniki do zeznania

Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego dołączają do zeznania zatwierdzone sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, a spółki także odpis uchwały walnego zgromadzenia (zgromadzenia wspólników) zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Zmiany - od 1 stycznia 2003 r. bez zeznania ostatecznego

Od stycznia 2003 r. przedstawione powyżej zasady składania sprawozdań uległy zmianie za sprawą nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 27 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 141, poz. 1179). Nowe przepisy mają zastosowanie do dochodów uzyskanych po 1 stycznia 2003 r.

Do najważniejszych zmian należy zniesienie obowiązku składania zeznania podatkowego po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego (obecnego zeznania ostatecznego).

W znowelizowanym art. 27 czytamy: Podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Pobierz deklarację CIT-8:

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)