Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaległe faktury. Zdaniem firm będzie ich więcej

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy wskazali największe zagrożenia dla swoich firm.

Zaległe faktury. Zdaniem firm będzie ich więcej
(gerenme/iStockphoto)

Kontrahenci przestaną nam płacić, chociaż będą mieli pieniądze. Większość badanych przez BIG InfoMonitor przedsiębiorców, spodziewa się wzrostu zaległych zobowiązań i to zarówno od klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Z drugiej strony badani pozytywnie oceniali zdolność do bieżącego i terminowego płacenia należności przez kontrahentów.

Wskaźnik BIG, mierzący poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, w ciągu ostatnich czterech miesięcy spadł do 5,36 pkt z 11,51 pkt w październiku 2011 roku - wynika z raportu BIG, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor

_ - To najniższy poziom wskaźnika BIG od 2,5 roku _ - wskazali przedstawiciele BIG InfoMonitor podczas konferencji prasowej.

Największa zmiana w ciągu ostatnich czterech miesięcy nastąpiła wśród przedsiębiorców - spadek wskaźnika BIG o 10 pkt (z 15,3 pkt do 5,3 pkt). W kolejnych dwóch badanych grupach ocena sytuacji również pogorszyła się: wśród przedstawicieli dostawców usług finansowych nastąpił spadek o 3,9 pkt (z 9,4 pkt do 5,5 pkt), natomiast wśród przedstawicieli usług masowych spadek wyniósł 5,1 pkt (z 10,5 pkt do 5,4 pkt).

_ - O zmianach wskaźnika BIG w poszczególnych segmentach decydowały różne czynniki. Większość badanych przedsiębiorców spodziewa się w przyszłości wzrostu zaległych zobowiązań i to zarówno od klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Z drugiej strony badani pozytywnie oceniali zdolność do bieżącego i terminowego płacenia należności przez klientów indywidualnych _ - ocenił prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

Wśród dostawców usług masowych oraz dostawców usług finansowych pogorszenie odczuć związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej związane było przede wszystkim ze wzrostem liczby przeterminowanych wierzytelności wśród klientów indywidualnych i korporacyjnych oraz z pesymistycznym przewidywaniem dalszego wzrostu tego typu wierzytelności.

Najnowsza 17. edycja raportu BIG została rozszerzona o kolejne badane branże. Nowymi ankietowanymi grupami są przedstawiciele branży turystycznej, budowlanej i e-commerce (handel elektroniczny). Z danych BIG wynika, że respondenci z nowych sektorów również obserwują, że nieterminowe płatności są coraz częstszym problemem.

_ Wyraźnie obserwujemy, że nieterminowe regulowanie całości bądź części zobowiązań staje się coraz bardziej powszechne. Patrząc przez pryzmat badanych małych i średnich firm, mówimy o istotnych kwotach zaległości. Blisko jedna trzecia firm, 32 proc. ocenia, że suma przeterminowanych należności, z jakimi zalegają na ich rzecz kontrahenci, przekracza 100 tysięcy złotych _ - podkreślił Hildebrand.

Mimo pesymistycznych ocen obecnej sytuacji, badane firmy widzą umiarkowanie dobre perspektywy na ten rok - 28 proc. spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej w 2012 r. Przeciwnego zdania jest 24 proc., a najwięcej - 46 proc. ocenia, że sytuacja nie ulegnie zmianie. Najbardziej optymistycznie perspektywy bieżącego roku oceniają przedstawiciele branży e-commerce.

Autorzy badania podkreślili też, że trudna sytuacja nie ogranicza planów rozwojowych i inwestycyjnych. Wśród wszystkich badanych firm 33 proc. planuje zwiększyć wydatki na wynagrodzenia w bieżącym roku. Tylko 4 proc. planuje obniżki pensji.

Największy odsetek firm, które zapowiadają w tym roku podwyżki, należy do sektora finansowego (46 proc.) oraz przedsiębiorstw (43 proc.). Natomiast najmniej firm planujących zwiększenie wydatków na wynagrodzenia jest w branży budowlanej (23 proc.). Obniżki wynagrodzeń planuje aż 10 proc. przedstawicieli branży budowlanej i 8 proc. firm z branży turystycznej.

Ponadto ponad połowa firm (52 proc.) planuje zwiększenie wydatków na rozwój produkcji bądź usług. Najwięcej w tych dziedzinach zamierzają inwestować dostawcy usług finansowych i przedsiębiorcy, czyli te same grupy najczęściej planują podnieść wynagrodzenia.

O polskiej gospodarce czytaj w Money.pl
Kryzys nie dotyka Polski? To zasługa sektora MSP Jesteśmy na 2. miejscu w Unii pod względem liczby mikroprzedsiębiorstw, z największą w całej wspólnocie dynamiką wzrostu wartości dodanej brutto sektora MSP.
Tusk przejrzał dwa kluczowe resorty. Ujawnia wyniki Premier tryumfuje: _ To dzięki nim, Polska stała się jednym z głównych państw Unii Europejskiej _. Zobacz co uznał za porażkę.
Grecja i tak upadnie, ale giełda i złoty... Zobacz, czy złoty będzie się dalej umacniał i co będzie działo się na warszawskiej giełdzie.
gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)