Money.pl Firma Akty prawne

Dzienniki Ustaw

Dziennik Ustaw - rok 1973, nr 42, poz. 258

Dziennik Ustaw - rok 1973, nr 42, poz. 258

Wydany przez:Minister Finansów
Tytuł aktu:Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 października 1973 r. w sprawie stosowania przez jednostki gospodarki uspołecznionej formy bezgotówkowej w rozliczeniach z osobami fizycznymi, będącymi posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1973-10-06
Data wejscia w życie:1974-01-01
Data obowiązywania:1974-01-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1973, nr 42, poz. 258
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 215) oraz art. 29 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Placówki handlowe i usługowe jednostek gospodarki uspołecznionej, posiadające siedzibę na terenie m. st. Warszawy, województwa warszawskiego, miast Zakopanego, Krynicy i Jeleniej Góry oraz powiatu jeleniogórskiego, wytypowane przez organy do spraw handlu, przemysłu i usług stosownie do wytycznych Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, obowiązane są przyjmować zapłatę za towary i usługi czekami wystawionymi przez osoby fizyczne, będące posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności (PKO).
2. Posiadacze rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych mogą czekami z tych rachunków regulować również we wszystkich oddziałach, ekspozyturach i ajencjach PKO oraz placówkach pocztowych należności na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej za usługi i świadczenia o charakterze powszechnym (dostawa energii elektrycznej, gazu, telefon, najem lokali i inne) oraz z tytułu zobowiązań podatkowych.
3. Dolną i górną granicę czeków z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO oraz warunki posługiwania się tymi czekami przy regulowaniu należności określa umowa rachunku bankowego, zawarta między posiadaczem rachunku a PKO.
4. Posiadaczem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w PKO może być osoba fizyczna stale zamieszkała na terenie m. st. Warszawy lub województwa warszawskiego, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
  1)  posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  2)  pobiera wynagrodzenie za pracę w jednostce gospodarki uspołecznionej albo w innej jednostce lub instytucji państwowej bądź jest członkiem związku twórczego albo członkiem cechu rzemieślniczego lub zrzeszenia prywatnego handlu i usług, bądź też pobiera emeryturę lub rentę,
  3)  zabezpieczy dokonywanie wpłat na rachunek w wysokości i trybie wskazanym w umowie rachunku bankowego.
5. Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w PKO nie mogą być otwierane dla:
  1)  pracowników sezonowych,
  2)  pracowników w okresie próbnym,
  3)  pracowników w okresie wypowiedzenia stosunku pracy, chyba że wypowiedzenie nastąpiło w związku z mającym nastąpić przejściem na emeryturę lub rentę,
  4)  osób zameldowanych na terenie m. st. Warszawy lub województwa warszawskiego na pobyt czasowy,
  5)  osób w wieku przedpoborowym i poborowym, chyba że zostały zwolnione od obowiązku służby wojskowej.
6. PKO może odmówić otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

§ 2. PKO odpowiada wobec jednostek gospodarki uspołecznionej, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, za pokrycie czeków przyjętych przez te jednostki z zachowaniem obowiązujących przepisów.

§ 3. 1. Czek jest ważny 10 dni od daty wystawienia, nie wliczając w to dnia wystawienia.
2. Jednostka gospodarki uspołecznionej przyjmująca zapłatę czekiem jest obowiązana przekazać przyjęty czek do oddziału banku prowadzącego jej rachunek główny (bieżący) przed upływem terminu ważności czeku.
3. Tryb rozliczeń między bankiem prowadzącym rachunek jednostki gospodarki uspołecznionej a PKO z tytułu przyjętych czeków ustali Prezes Narodowego Banku Polskiego w porozumieniu z Naczelnym Dyrektorem PKO.

§ 4. 1. Jednostki gospodarki uspołecznionej dokonujące wypłat wynagrodzeń lub innych należności swym pracownikom, będącym posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO, obowiązane są przelewać na te rachunki całość lub część tych należności, stosownie do dyspozycji pracowników, przesłanych przez PKO.
2. Przy dokonywaniu przelewów jednostki gospodarki uspołecznionej:
  1)  dokonują w liście płac potrąceń w wysokości wynikającej z wystawionych przez pracowników dyspozycji,
  2)  składają w oddziale banku finansującego zbiorcze polecenie przelewu na rachunek właściwego oddziału PKO i równocześnie przesyłają do tego oddziału imienny wykaz pracowników, którym dokonano potrącenia całości lub części wynagrodzenia, z podaniem numerów rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz wysokości potrąconych kwot; czynności powinny być wykonane w takim czasie, aby pracownicy w dniu wypłaty wynagrodzeń mogli dysponować przelaną kwotą,
  3)  w razie niemożności dokonania potrącenia i przelewu w wysokości wynikającej z dyspozycji pracownika dokonują przelewu części wynagrodzenia, informując o przyczynach właściwy oddział PKO.

§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 42 z 1973 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI