Money.pl Firma Akty prawne

Dzienniki Ustaw

Dziennik Ustaw - rok 1975, nr 46, poz. 257

Dziennik Ustaw - rok 1975, nr 46, poz. 257

Wydany przez:Minister Finansów
Tytuł aktu:Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1975 r. w sprawie stosowania ulg podatkowych z tytułu inwestycji.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1975-12-30
Data wejscia w życie:1976-01-01
Data obowiązywania:1976-01-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1975, nr 46, poz. 257
Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 45, poz. 230) oraz art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 45, poz. 226) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Maszynami i urządzeniami w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 45, poz. 230), zwanej dalej "ustawą", są:
  1)  w zakładach rzemieślniczych - maszyny i urządzenia techniczne, które w okresie użytkowania biorą udział w powtarzających się procesach gospodarczych lub im służą i których okres użytkowania przy zwykłej eksploatacji przekracza pięć lat, a jednostkowa cena zakupu przekracza kwotę 2.000 zł,
  2)  w zakładach przemysłu gastronomicznego i pensjonatach - maszyny i urządzenia, których okres użytkowania przy zwykłej eksploatacji przekracza jeden rok, a jednostkowa cena zakupu przekracza kwotę 2.000 zł.
2. Przepisu ust. 1 dotyczącego jednostkowej ceny zakupu i okresu użytkowania maszyn i urządzeń nie stosuje się do nakładów na pierwsze wyposażenie nowo uruchomionych zakładów rzemieślniczych, zakładów przemysłu gastronomicznego i pensjonatów.

§ 2. 1. Ulgi inwestycyjne z tytułu inwestycji określonych w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy przysługują w razie zakupu nowych maszyn i urządzeń. Ulgi te przysługują również w razie zakupu używanych maszyn i urządzeń od jednostki gospodarki uspołecznionej.
2. Zakup nowych maszyn i urządzeń powinien być stwierdzony dowodem zakupu od przedsiębiorstwa trudniącego się na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej produkcją, montażem lub sprzedażą nowych maszyn i urządzeń, a zakup używanych maszyn i urządzeń - dowodem zakupu od jednostki gospodarki uspołecznionej.
3. Zakup maszyny lub urządzenia na licytacji przeprowadzonej w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej traktuje się na równi z zakupem od jednostki gospodarki uspołecznionej.
4. Zakup używanych maszyn i urządzeń za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczej uprawnia do korzystania z ulg inwestycyjnych tylko w razie gdy poprzednim ich właścicielem była jednostka gospodarki uspołecznionej.
5. Zakup maszyn i urządzeń w przedsiębiorstwie sprzedaży komisowej nie uprawnia do korzystania z ulg inwestycyjnych.
6. Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do samochodów ciężarowych, samochodów dostawczych i ciągników, o których mowa w § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 1975 r. w sprawie ulg podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 46, poz. 244), zwanego dalej "rozporządzeniem Rady Ministrów".
7. Nakłady inwestycyjne na zakup maszyn i urządzeń mogą być ponoszone także sukcesywnie w okresie nie przekraczającym jednego roku podatkowego. W tym wypadku ulgi stosuje się poczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym suma nakładów osiągnie kwotę uprawniającą do zastosowania ulg.

§ 3. 1. Podatnicy ubiegający się o ulgi inwestycyjne obowiązani są:
  1)  w terminie dwutygodniowym od daty rozpoczęcia budowy albo rozpoczęcia remontu budynku lub lokalu zawiadomić o tym terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy do wymiaru podatku dochodowego lub zryczałtowanych podatków obrotowego i dochodowego albo opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia; do zawiadomienia o rozpoczęciu budowy należy dołączyć kopię pozwolenia na budowę;
  2)  w terminie dwumiesięcznym od zakończenia inwestycji, o których mowa w pkt 1, albo od zakupu maszyny (samochodu, ciągnika) lub urządzenia złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie ulg inwestycyjnych do organu administracji państwowej wymienionego w pkt 1; złożenie wniosku obowiązuje również w wypadku określonym w § 2 ust. 7, przy czym termin dwumiesięczny liczy się od dnia, w którym suma nakładów osiągnie kwotę uprawniająca do zastosowania ulg.
2. W wypadkach, o których mowa w § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów, zawiadomienie i wniosek (ust. 1 pkt 1 i 2) składa się terenowemu organowi administracji państwowej stopnia podstawowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli do wymiaru zobowiązania podatkowego określonego w ust. 1 pkt 1 właściwy będzie inny terenowy organ administracji państwowej, dokumenty te powinny być przekazane temu organowi.

§ 4. 1. Do wniosku o przyznanie ulg inwestycyjnych z tytułu budowy oraz remontu budynku lub lokalu należy dołączyć zestawienie wydatków poniesionych w związku z inwestycją oraz oryginalne dowody (rachunki) stwierdzające ich wysokość. Do wniosku o przyznanie ulg inwestycyjnych z tytułu budowy należy ponadto dołączyć kopię zaświadczenia o oddaniu budynku do użytkowania, a w wypadkach określonych w art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229) - kopię pozwolenia na użytkowanie.
2. Do wniosku o przyznanie ulg inwestycyjnych z tytułu zakupu maszyn (samochodów, ciągników) lub urządzeń należy dołączyć dowód zakupu zawierający imię, nazwisko (firmę) i adres sprzedawcy i nabywcy, rodzaj sprzedanego przedmiotu, datę sprzedaży, cenę sprzedaży i datę całkowitego uiszczenia ceny kupna. Jeżeli transakcja została dokonana z jednostką gospodarki nie uspołecznionej, należy również dołączyć oświadczenie sprzedawcy, że sprzedany przedmiot jest nowy.
3. We wniosku o przyznanie ulg inwestycyjnych podatnik powinien oświadczyć, czy sam lub wspólnie z nim gospodarujący członek rodziny, którego dochody podlegają łącznemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym, korzystał z kredytu udzielonego przez bank na sfinansowanie tych inwestycji. W razie otrzymania kredytu do wniosku należy dołączyć zaświadczenie banku stwierdzające jego wysokość.

§ 5. 1. Jeżeli terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, uzna dołączone do wniosku dowody za niewystarczające, wezwie podatnika do przedstawienia dodatkowych dowodów w określonym terminie.
2. Jeżeli zdaniem terenowego organu administracji państwowej wysokość objętych rachunkami nakładów materiałowych na budowę lub remont budynku (lokalu) nie odpowiada zużyciu materiałów w danym rodzaju robót albo wysokość nakładów na robociznę nie odpowiada warunkom miejscowym, zasięga on opinii biegłego.

§ 6. Oryginalne dowody (rachunki), o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, dołącza się do akt podatnika. Jeżeli podatnik dołączy również odpisy tych dowodów (rachunków), terenowy organ administracji państwowej - na życzenie podatnika - poświadczy zgodność tych odpisów i zwróci odpisy podatnikowi z adnotacją na nich, że dowody zostały wykorzystane przy rozpatrywaniu wniosku o ulgi inwestycyjne. Poświadczenia te zwalnia się od opłaty skarbowej.

§ 7. Przepisy § 3, § 4 ust. 1 i 3 i § 5 stosuje się odpowiednio w wypadkach określonych w § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów, z tym że do wniosku o przyznanie ulg inwestycyjnych podatnik dołącza sporządzone przez spółdzielnię rzemieślniczą zestawienie wydatków na budowę pawilonów rzemieślniczych, odpisy dowodów (rachunków) stwierdzających wysokość tych wydatków oraz zaświadczenie spółdzielni stwierdzające wysokość udziału podatnika w ogólnej sumie nakładów na budowę pawilonów.

§ 8. Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1970 r. w sprawie stosowania ulg podatkowych z tytułu inwestycji dla rzemieślników i innych grup podatników (Dz. U. z 1971 r. Nr 1, poz. 2).

§ 9. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 46 z 1975 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI