Money.pl Firma Akty prawne

Dzienniki Ustaw

Dziennik Ustaw - rok 1983, nr 75, poz. 337 z dnia 1983-12-31

Dziennik Ustaw - rok 1983, nr 75, poz. 337 z dnia 1983-12-31

Wydany przez:Rada Ministrów
Data ogłoszenia:1983-12-31
Tytuł aktu:Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1983 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1983-12-27
Data wejscia w życie:1984-01-01
Data obowiązywania:1984-01-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1983, nr 75, poz. 337 z dnia 1983-12-31
Na podstawie art. 47 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 55 i Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Rozporządzenie określa zakres i zasady udzielania jednostkom gospodarczym ulg w podatku dochodowym.
2. Przez jednostki gospodarcze rozumie się przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie i ich związki oraz organizacje polityczne, społeczne i zawodowe, określone w art. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 55 i Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318).

§ 2. 1. Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji produkcyjnych i usługowych inwestycji przedsiębiorstw, podejmowanych w celu:
  1)  zastąpienia lub ograniczenia importu towarów i usług,
  2)  uruchomienia bądź zwiększenia produkcji w wyniku zagospodarowania odpadów, surowców wtórnych i materiałów niepełnowartościowych,
  3)  uruchomienia produkcji materiałów budowlanych z surowców lokalnego pochodzenia,
  4)  wzrostu produkcji części zamiennych do maszyn i sprzętu rolniczego,
  5)  uruchomienia i modernizacji zakładów piekarskich,
  6)  ochrony środowiska oraz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.
2. Ulga podatkowa może być stosowana do inwestycji przedsiębiorstw o dwuletnim cyklu realizacji, a w zakresie inwestycji podejmowanych w celu ochrony środowiska - o trzyletnim cyklu realizacji.
3. Ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji inwestycji określonych w ust. 1:
  1)  pkt 1-5 ustala się w wysokości 20% kosztów inwestycji,
  2)  pkt 6 ustala się w wysokości 30% kosztów inwestycji.
4. Jeżeli faktyczne koszty inwestycji będą wyższe od kosztów planowanych, za podstawę obliczenia ulgi podatkowej przyjmuje się koszty planowane.

§ 3. 1. Jednostkom gospodarczym przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu realizacji przedsięwzięć modernizacyjnych podejmowanych w celu:
  1)  oszczędności - w przeliczeniu na jednostkę produktu - zużycia paliw, energii i surowców określonych przeze Ministra Gospodarki Materiałowej,
  2)  zastosowania krajowych wynalazków oraz takich pracowniczych projektów wynalazczych i wyników prac badawczo-rozwojowych, które zmierzają do osiągnięcia celów określonych w § 2 ust. 1 oraz w pkt 1.
2. Wysokość ulgi:
  1)  o której mowa w ust. 1 pkt 1, określa Minister Finansów w zależności od osiągniętego efektu, z tym że ulga nie może przekroczyć 30% kosztów przedsięwzięcia,
  2)  określonej w ust. 1 pkt 2 ustala się w wysokości 20% bezinwestycyjnych kosztów zastosowania (wdrożenia) przedsięwzięcia.
3. Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Materiałowej może wprowadzić w odniesieniu do przedsiębiorstw państwowych ulgi z tytułu oszczędności w zużyciu - na jednostkę produktu - niektórych deficytowych surowców i materiałów, z tym że ulga:
  1)  może być stosowana pod warunkiem ustalenia przez Ministra Gospodarki Materiałowej normatywów zużycia surowców i materiałów,
  2)  nie może przekraczać 50% łącznej kwoty oszczędności w zużyciu surowców i materiałów.
4. Przepis ust. 3 nie narusza przepisów uchwały nr 130 Rady Ministrów z dnia 7 października 1983 r. w sprawie stosowania w przedsiębiorstwach państwowych eksperymentalnego systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców i materiałów (Monitor Polski Nr 35, poz. 195).

§ 4. Suma ulg w podatku dochodowym, określonych w § 2 i 3, nie może przekroczyć w roku podatkowym 20% należnego podatku dochodowego.

§ 5. 1. Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulg w podatku dochodowym, o których mowa w § 2, oraz ubiegające się o przyznanie ulgi określonej w § 3 ust. 1 zawiadamiają właściwy organ podatkowy o zamiarze realizacji zadań wymienionych w tych przepisach, podając następujące dane:
  1)  podstawę prawną ulgi podatkowej,
  2)  cel przedsięwzięcia,
  3)  planowany efekt inwestycji lub przedsięwzięcia modernizacyjnego,
  4)  planowany koszt inwestycji lub przedsięwzięcia modernizacyjnego,
  5)  planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
  6)  wysokość należnej ulgi podatkowej.
2. Jednostki gospodarcze korzystające z kredytów bankowych dołączają do zawiadomienia opinię oddziału właściwego banku.
3. Właściwy organ podatkowy jest obowiązany sprawdzić zasadność i prawidłowość ulgi podatkowej. Jeżeli zawiadomienie w całości lub w części nie odpowiada warunkom określonym w ust. 1 i 2, organ podatkowy zwraca je jednostce gospodarczej do uzupełnienia.
4. Wniosek w sprawie ulgi podatkowej określonej w § 3 organ podatkowy przekazuje wraz z opinią Ministrowi Finansów.
5. Jednostki gospodarcze składają właściwemu organowi podatkowemu w terminie miesiąca od zakończenia inwestycji informacje o zrealizowaniu założeń podanych w zawiadomieniu określonym w ust. 1 oraz rozliczenie z otrzymanych ulg.
6. Właściwy organ podatkowy:
  1)  stwierdza zasadność i prawidłowość obliczenia ulgi podatkowej,
  2)  wydaje decyzję o cofnięciu ulgi, jeżeli jednostka gospodarcza nie osiągnie efektów warunkujących przyznanie ulgi.
7. Właściwy organ podatkowy może wydać decyzję o cofnięciu ulgi w podatku dochodowym również w trakcie realizacji inwestycji, jeżeli stwierdzi nieprzestrzeganie założeń przedstawionych w zawiadomieniu określonym w ust. 1.
8. W wypadkach, o których mowa w ust. 6 pkt 2 i ust. 7, jednostka gospodarcza jest obowiązana uiścić odsetki za zwłokę, zgodnie z przepisami o zobowiązaniach podatkowych, za okres od pobrania nienależnej ulgi do dnia jej zwrotu.

§ 6. Jednostkom gospodarczym prowadzącym szkoły przyzakładowe i internaty przyznaje się ulgę w podatku dochodowym w wysokości 25% kosztów utrzymania każdego ucznia. Wysokość rocznych kosztów utrzymania ucznia określa Minister Finansów w formie zryczałtowanej.

§ 7. 1. Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu produkcji wyrobów oznaczonych państwowymi znakami jakości "Q" i "1"; ulga polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym o kwotę odpowiadającą podwyżce cen urzędowych i regulowanych wyrobów, uzyskanej w związku z przyznaniem tym wyrobom znaków jakości.
2. Ulga w podatku dochodowym określona w ust. 1 nie przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwy organ kontroli wprowadzenia do obrotu wyrobu oznaczonego znakiem jakości, nie odpowiadającego wymaganiom ustalonym przy wydaniu świadectwa jakości, lub w razie cofnięcia tego świadectwa.

§ 8. 1. Jednostkom gospodarczym i pozostałym jednostkom gospodarki uspołecznionej określonym w art. 1 ustawy wymienionej w § 1, dokonującym sprzedaży eksportowej wytworzonych produktów i świadczonych usług, przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu tej sprzedaży.
2. Ulgę z tytułu sprzedaży eksportowej ustala się w wysokości 3% wartości eksportu towarów i usług w cenach transakcyjnych.
3. Ulgę określoną w ust. 2 powiększa się o 20% kwoty wartości przyrostu - w warunkach porównywalnych - eksportu w roku podatkowym w stosunku do roku poprzedniego do krajów, których listę ustala Minister Handlu Zagranicznego.
4. Ulg w podatku dochodowym nie stosuje się do wartości eksportu:
  1)  surowców i materiałów centralnie bilansowanych, z wyjątkami, które określa Minister Finansów,
  2)  wewnętrznego,
  3)  dokonywanego przez jednostki handlu zagranicznego, z wyjątkiem eksportu produktów i usług pochodzących z własnej działalności tych przedsiębiorstw.
5. Przedsiębiorstwa produkujące na eksport mogą przekazać środki finansowe z ulgi w podatku dochodowym na nagrody dla załóg współpracujących przedsiębiorstw handlu zagranicznego i kooperantów.

§ 9. 1. Jednostkom gospodarczym przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu świadczenia usług bytowych oraz usług dozoru mienia.
2. Ulgę, o której mowa w ust. 1, ustala się przez wyłączenie z podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej równowartość 8% wartości sprzedaży usług pralniczych i 6% wartości sprzedaży pozostałych usług bytowych oraz usług dozoru mienia, z wyłączeniem wartości materiałów i części zaliczonych zleceniodawcy i wyodrębnionych w fakturze. Wyłączenia tego nie stosuje się do usług objętych cennikiem, jeżeli cena obejmuje również należność za materiały i części zaliczone zleceniodawcy do wartości usług.
3. Ulga, o której mowa w ust. 1 i 2, podlega podwyższeniu o 1 punkt od wartości sprzedaży usług bytowych, dokonanej w nowo uruchomionych zakładach jednostek gospodarczych w okresie jednego roku, licząc od dnia rozpoczęcia świadczenia usług.

§ 10. 1. Przedsiębiorstwom państwowym, które uzyskały status przedsiębiorstwa przemysłu obronnego z tytułu prowadzenia działalności określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw (Dz. U. z 1982 r. Nr 1, poz. 3), przyznaje się ulgę w podatku dochodowym.
2. Minister Finansów określi wysokość ulgi i sposób jej obliczania.

§ 11. 1. Przedsiębiorstwom państwowym, które podjęły uzupełniającą produkcję uboczną na potrzeby rynku, przysługuje ulga w wysokości 75% podatku dochodowego należnego od zysku osiągniętego ze sprzedaży wyrobów pochodzących z tej produkcji.
2. Minister Finansów określi uproszczony sposób obliczania ulgi, o której mowa w ust. 1.

§ 12. Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu przyrostu w stosunku do roku poprzedniego wartości sprzedaży, w cenach porównywalnych, urządzeń, aparatury i ochron indywidualnych, niezbędnych do ochrony pracy, określonych przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - w wysokości 5% tego przyrostu.

§ 13. 1. Kwoty ulg podatkowych określonych w § 2, 3 ust. 1, § 10 i 12 zwiększają fundusz rozwoju jednostki gospodarczej albo inny fundusz o podobnym charakterze.
2. Kwoty ulg podatkowych określonych w § 6-9 i 11 zwiększają zysk do podziału.

§ 14. 1. Zwalnia się od podatku dochodowego:
  1)  spółdzielnie niewidomych,
  2)  spółdzielnie inwalidów uznane za zakłady pracy chronionej,
  3)  nowo uruchomione przedsiębiorstwa państwowe przemysłu terenowego, spółdzielnie pracy, spółdzielnie ogrodniczo-pszczelarskie i spółdzielnie rzemieślnicze przez okres pierwszych trzech lat działalności.
2. Zwolnienie od podatku dochodowego, o którym mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że środki uzyskane z tego zwolnienia zostaną przeznaczone:
  1)  w spółdzielniach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, na fundusz rehabilitacji inwalidów, z wyłączeniem ulg, o których mowa w § 8 i 18,
  2)  w przedsiębiorstwach i spółdzielniach, o których mowa w ust. 1 pkt 3, na fundusz statutowy, fundusz zasobowy, rachunek środków na inwestycje lub na fundusz rehabilitacji inwalidów.
3. Przez przedsiębiorstwa i spółdzielnie nowo uruchomione rozumie się wyodrębnione organizacyjnie przedsiębiorstwa i spółdzielnie, które powstały w wyniku nakładów inwestycyjnych; nie dotyczy to przedsiębiorstw i spółdzielni utworzonych w wyniku podziału lub połączenia.

§ 15. 1. Przemysłowym i usługowym spółdzielniom inwalidów, osiągającym statutowy wskaźnik zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w wysokości nie niższej niż 70% ogólnej liczby zatrudnionych, oraz handlowym spółdzielniom inwalidów, osiągającym odpowiedni wskaźnik nie niższy niż 60% - obniża się należny podatek dochodowy o 65%.
2. Przemysłowym, usługowym i handlowym spółdzielniom inwalidów, w których wskaźnik zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w ogólnej liczbie zatrudnionych jest niższy niż określony w ust. 1, nie więcej jednak niż o 10% ogólnej liczby zatrudnionych - obniża się należny podatek dochodowy o 50%.
3. Spółdzielniom inwalidów, o których mowa w ust. 1, przysługuje dodatkowa ulga w podatku dochodowym w wysokości 1% należnego podatku dochodowego za każdy procent wzrostu zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w ogólnej liczbie zatrudnienia.
4. Środki uzyskane przez spółdzielnie inwalidów z tytułu ulg podatkowych, o których mowa w ust. 1-3, są przeznaczone na fundusz rehabilitacji inwalidów.

§ 16. Spółdzielniom pracy rękodzieła ludowego i artystycznego należny podatek dochodowy obniża się o 5% pod warunkiem, że środki uzyskane z tego obniżenia zostaną przeznaczone na fundusz rozwoju twórczości ludowej i artystycznej.

§ 17. 1. Jednostkom gospodarczym przysługują ulgi w podatku dochodowym z tytułu zatrudnienia osób wyszkolonych w usługach bytowych i działalności piekarskiej, które na podstawie pisemnej umowy zostały objęte programem przygotowania zawodowego i uzyskały świadectwo ukończenia nauki zawodu.
2. Ulgi, o których mowa w ust. 1, stosuje się przez potrącenie z należnego podatku dochodowego za rok podatkowy, w którym nastąpiło zatrudnienie osoby wyszkolonej:
  1)  w usługach bytowych, w razie zatrudnienia jednej osoby wyszkolonej, kwoty 25.000 zł - przy okresie szkolenia przez 24 miesiące lub 30.000 zł - przy okresie szkolenia ponad 24 miesiące oraz kwoty 35.000 zł - w razie zatrudnienia każdej następnej osoby wyszkolonej,
  2)  w działalności piekarskiej kwoty 35.000 zł - w razie zatrudnienia każdej osoby wyszkolonej.
3. Ulga podatkowa określona w ust. 1 nie przysługuje, jeżeli przygotowanie zawodowe osób zatrudnionych w celu nauki zawodu było finansowane z Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej lub z Funduszu Ochrony Pracy.

§ 18. Spółdzielniom pracy, spółdzielniom zrzeszonym w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", w "Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców, spółdzielniom mleczarskim, ogrodniczo-pszczelarskim oraz spółdzielniom rzemieślniczym przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu oprocentowania wniesionych przez osoby fizyczne udziałów członkowskich w wysokości 3% należnego podatku dochodowego, nie więcej jednak niż wynosi kwota najwyższego oprocentowania długoterminowych imiennych wkładów oszczędnościowych ludności, stosowanego przez Narodowy Bank Polski.

§ 19. 1. Suma ulg w podatku dochodowym określonych w rozporządzeniu nie może przekraczać 30% podatku dochodowego należnego od jednostek gospodarczych za rok podatkowy.
2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do ulg określonych w § 8-10, 14-16 i 18.

§ 20. Minister Finansów określi szczegółowe zasady i tryb stosowania ulg w podatku dochodowym.

§ 21. 1. Tracą moc:
  1)  rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie (Dz. U. Nr 41, poz. 274),
  2)  rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 maja 1983 r. w sprawie ulgi w podatku dochodowym z tytułu wzrostu produkcji przędzy, skór garbowanych, obuwia gumowego i tekstylno-gumowego (Dz. U. Nr 28, poz. 137),
  3)  § 19 ust. 3 uchwały nr 281 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1973 r. w sprawie zapewnienia warunków dalszego rozwoju spółdzielczości inwalidów (Monitor Polski z 1973 r. Nr 56, poz. 314 i z 1979 r. Nr 21, poz. 120).
2. Do ulg w podatku dochodowym, przyznanych lub należnych w 1983 r. na podstawie przepisów rozporządzeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2, stosuje się przepisy tych rozporządzeń.

§ 22. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 75 z 1983 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI