Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Pytanie podatnika dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów amortyzacji składników majątku trwałego.

sygnatura: PD-1/4218-67/06

autor: Izba Skarbowa w Krakowie

data: 2006-08-11

słowa kluczowe:amortyzacja, koszty uzyskania przychodów, środek trwały

D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 06.04.2006 r. Nr DP5/423-15/06/30310 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i stwierdza, iż przedstawione we wniosku Spółki stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 06.02.2006 r. Strona zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:
Spółka powstała w drodze prywatyzacji na podstawie ,,Umowy o oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania" zgodnie z art. 52 w związku z art. 39 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm.). Następnie w dniu 22.03.2005 r. na wniosek Spółki została zawarta umowa przeniesienia własności przedsiębiorstwa i ustanowienie hipotek.
Zdaniem Spółki od dnia 22.03.2005 r. zawarcia ,,Umowy o przeniesienie własności przedsiębiorstwa i ustanowienia hipotek" składniki majątku trwałego stały się własnością Spółki, a ich amortyzacja jest kosztem podatkowym.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 06.04.2006 r. Nr DP5/423-15/06/30310 stwierdził, że przedstawione wyżej stanowisko jest prawidłowe, opierając swoje uzasadnienie na treści art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.), który wskazuje, że amortyzacji podlega również z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu użytkowania wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze:
a) kupna,
b) przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający.
Zdaniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, gdy nastąpiło odpłatne nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części od Skarbu Państwa na podstawie umowy o przeniesienie własności przedsiębiorstwa i ustanowienie hipotek oraz korzystający zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje odpisy amortyzacyjne, to z zastrzeżeniem art. 16c stanowią one koszty uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i zapytanie Podatnika, stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Kosztem uzyskania przychodów nie są również - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b w/w ustawy- wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Jak stanowi art. 16a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Amortyzacji nie podlegają natomiast wymienione w art. 16c pkt 1 cyt. ustawy grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Reasumując, składniki majątku trwałego będące własnością Spółki zgodnie z umową zawartą w dniu 22.03.2005 r., podlegają amortyzacji podatkowej na zasadach określonych w w/w przepisach.

Zwraca się uwagę na treść art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, który stanowi, że zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.
Na powyższą decyzję przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY