Czy uzyskane przez podatnika dochody z tytułu wykonania umowy w części pochodzącej z bezzwrotnej pomocy zagranicznej są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych?
sygnatura: BI/4117-0067/05
autor: Izba Skarbowa w Gdańsku
data: 2005-12-06
słowa kluczowe: | PHARE, środki pomocowe, zwolnienia podatkowe |
Decyzja
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Pana ... na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 20 września 2005r. Nr PF/415-112KN/II/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
U z a s a d n i e n i e
Pismem z dnia 23 lipca 2005r. (uzupełnionym w dniu 10 sierpnia 2005r.) podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka z o. o. będąc w konsorcjum podpisała z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w ramach pomocy zagranicznej wspólnoty europejskiej umowę na realizację projektu ?Pomoc techniczna we wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce? ? finansowaną w 90% ze środków PHARE. W dniu 21 marca 2005r. spółka z o.o. zawarła z podatnikiem umowę zlecenia na wykonanie opracowań dla szkoleń - w sposób samodzielny, bez organizacyjnego nadzoru.
W związku z powyższym powstała wątpliwość, czy uzyskane przez podatnika dochody z tytułu wykonania w/w umowy w części pochodzącej z bezzwrotnej pomocy zagranicznej są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Przedstawiając własne stanowisko podatnik twierdzi, że jest bezpośrednim wykonawcą celu współfinansowanego ze środków PHARE i współrealizuje merytoryczny, cel programu a zatem dochody z tego tytułu są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Postanowieniem z dnia 20 września 2005r. Nr PF/415-112KN/II/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Pełnomocnik, korzystając z przysługującego podatnikowi prawa, wniósł zażalenie na powyższe postanowienie, w którym twierdzi, że interpretacja przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stoi w sprzeczności ze stanem faktycznym oraz urzędową wykładnią tego przepisu dokonaną przez Ministra Finansów. Podtrzymuje swoje stanowisko, że dochody z tytułu umowy zawartej ze spółką z o.o. będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:
Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
Na podstawie wyżej powołanych przepisów ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych korzystają dochody otrzymane przez podatnika jeżeli:
Zatem bez potrącania podatku (zaliczki na podatek) otrzymywać będą wynagrodzenia pracownicy, a także zleceniobiorcy i osoby zaangażowane na podstawie umowy o dzieło, jeśli ich wynagrodzenia są finansowane przez pracodawcę, zleceniodawcę ze środków pomocowych i bezpośrednio realizują program objęty pomocą. Zwolnienie nie dotyczy jednak dochodów osób fizycznych, którym zleceniodawca bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Ograniczenie to oznacza, że nie korzystają ze zwolnienia tzw. podwykonawcy.
W przedstawionym stanie faktycznym w ramach celów ogólnych projektu ?Pomoc techniczna w zakresie wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej 2000/60/WE w Polsce? realizowany jest cykl szkoleń dla pracowników instytucji zajmujących się gospodarką wodną i odpowiedzialnych za wdrożenie Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce. Spółka z o.o. należąca do konsorcjum wykonawczego realizującego projekt na terenie Polski jest firmą doradczą w dziedzinie ochrony środowiska. Z referencji spółki prezentowanych na stronie internetowej wynika, że w ramach ?Projektu Pomoc Techniczna we wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce? przeprowadziła 62 szkolenia. Umowa z dnia 21 marca 2005r. między spółką z o.o. a podatnikiem zawarta została w związku z realizacją szkoleń stanowiących element projektu. Przy czym wynikające z umowy zadania polegały na przygotowaniu opracowań dla szkoleń.
Z powyższego wynika, że bezpośrednim celem programu realizowanego z bezzwrotnej pomocy było przeprowadzenie szkoleń. Wykonawcą projektu i beneficjentem tzn. korzystającym ze środków pomocowych była spółka z o.o., zaś podatnik wykonywał określone zadania (opracowania do szkoleń) w związku z realizowaniem przez spółkę bezpośredniego celu programu. Zatem dochody osiągnięte przez podatnika z tytułu umowy zawartej ze spółką z o.o., pomimo, iż w 90% pochodziły ze środków PHARE, zostały wyłączone ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w treści art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 21 lipca 1991r. Zwolnienie to bowiem nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Mając powyższe na uwadze Dyrektor tut. Izby stoi na stanowisku, że dokonana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego interpretacja przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nie stoi w sprzeczności z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym. W odniesieniu zaś do zarzutu niezgodności tej interpretacji z urzędową wykładnią art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. zauważa się, że powołane przez podatnika pismo Ministerstwa Finansów z dnia 27.06.2003r. Nr PB5/IMD-033-21-1128/03 nie jest urzędową interpretacją wydaną w trybie art. 14 Ordynacji podatkowej. Niemniej jednak również w tym wyjaśnieniu podkreślono, że omawiane zwolnienie adresowane jest jedynie do podatników bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.
Ponadto podnoszony przez podatnika argument, iż został on wskazany imiennie jako jeden z wykonawców w zasadniczej umowie z dnia 12.01.2005r. zawartej pomiędzy liderami konsorcjum, nie jest wystarczającą przesłanką do stwierdzenia, że bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.
Reasumując dochody osiągnięte przez podatnika z tytułu realizacji umowy z dnia 21 marca 2005r. zawartej ze spółką z o.o. nie będą korzystały - na podstawie wyżej powołanych przepisów - ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.