Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Podatnik pyta, czy w związku z nabyciem w/w pojazdu po zakończeniu umowy leasingu ma prawo do odliczenia podatku naliczonego ujętego w fakturze zakupu w pełnej wysokości czy też kwota tego podatku podlega ograniczeniom określonym w przepisach obowiązujących w dniu nabycia ?

sygnatura: PP-B/406z-29/05/JS

autor: Izba Skarbowa w Poznaniu

data: 2005-12-06

słowa kluczowe:leasing, odliczenie podatku od towarów i usług, samochód

DECYZJA

Na podstawie: -art. 233 § 1 pkt 1) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 11 października 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań- Nowe Miasto z dnia 30 września 2005 r. nr ZPA/443-74/2005 uznające za nieprawidłowe stanowisko podatnika A przedstawione w piśmie z dnia 1 sierpnia 2005 r. dotyczące prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wykupu samochodu będącego przedmiotem leasnigu.odmawiam zmiany zaskarżonego postanowienia.

UZASADNIENIE

Z wniosku z dnia 1 sierpnia 2005 r. wynika, że podatnik zawarł w 2002 r. umowę leasingu samochodu o dopuszczalnej ładowności do 500 kg. W umowie tej określono prawo nabycia przedmiotu leasnigu po zakończeniu podstawowego okresu oraz wartość końcową. Umowa została zarejestrowana w urzędzie skarbowym 6 maja 2004 r zgodnie z art. 154 ustawy o p.t.u.

Podatnik pyta, czy w związku z nabyciem w/w pojazdu po zakończeniu umowy leasingu ma prawo do odliczenia podatku naliczonego ujętego w fakturze zakupu w pełnej wysokości czy też kwota tego podatku podlega ograniczeniom określonym w przepisach obowiązujących w dniu nabycia ? Według strony umowa kupna-sprzedaży samochodu jest odrębną czynnością prawną od umowy leasingu, tym samym kwota podatku naliczonego obniżającego podatek należny wynika z przepisu obowiązującego w dniu nabycia pojazdu, tj. z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Organ I instancji nie podzielił powyższego stanowiska stwierdzając, że przy nabyciu samochodu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w ?pełnej? wysokości na podstawie art. 154 cyt. ustawy o p.t.u.

W zażaleniu z dnia 11 października 2005 r. podatnik uznał interpretację organu I instancji za nieprawidłową, gdyż jego zdaniem zapłata za samochód po zakończeniu umowy leasingowej nie jest płatnością wynikającą z umowy leasingu. Umowa kupna-sprzedaży jest bowiem odrębną czynnością prawną w stosunku do usługi leasingu i w stosunku do niej nie stosuje się ww. przepisu.

Po zapoznaniu się ze sprawą stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy o p.t.u. w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (rat) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą, przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu nie może przekroczyć kwoty 6 000 zł. Natomiast przepis przejściowy, tj. art. 154 ust. 1 ustawy o p.t.u. wskazuje, iż powyższego art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Powyższe ma zastosowanie:

  • tylko w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy o p.t.u., bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz
  • pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r. (por. ust. 2 w/w przepisu).

W przypadku umowy leasingu zawartej przed 1 maja 2004 r. i zarejestrowanej do 14 maja 2004 r. podatnikowi przysługuje więc obniżenie podatku należnego o ?pełną? kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktury za czynsz (ratę). Powyższe dotyczy także innych płatności wynikających z umowy leasingu, którymi mogą być także płatności związane z nabyciem samochodu po zakończeniu umowy. Zgodnie bowiem z art. 23 j ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jeżeli w umowie leasingowej została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat, o których mowa w art. 23 b ust. 1 i art. 23 f ust. 1 pkt. 2).

Należy przy tym podkreślić, iż warunkiem skorzystania z ?pełnego odliczenia? jest niezmienność umowy leasingu oraz kwot z niej wynikajacych po 1 maja 2004 r.

W niniejszym przypadku skoro umowa leasingu została zawarta przed wejściem w życie ustawy o p.t.u oraz zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym przed 14 maja 2004 r. oraz określono w niej końcową wartość nabycia przedmiotu umowy to znaczy, że spełnione zostały przesłanki określone w art. 154 ustawy o p.t.u. W związku z powyższym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur za czynsz oraz dokumentujących nabycie samochodu. W takiej sytuacji nie stosuje się art. 86 ust.7 cyt. ustawy o p.t.u.

Podatnik przy sprzedaży tego pojazdu nie będzie mógł zatem zastosować zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt. 2) cyt. ustawy o p.t.u oraz § 8 ust. 1 pkt. 5) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797).Rozstrzygnięcie organu I instancji jest więc prawidłowe.

W związku z powyższym postanawiam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.

Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Nie jest natomiast wiążąca dla podatnika (por. art. 14 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).

W przypadku zmiany przepisów podatkowych interpretacja przestaje wiązać. Wykonanie niniejszej decyzji podlega wstrzymaniu do dnia upływu terminu do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, w przypadku złożenia skargi- do czasu zakończenia postępowania przed tym sądem (art. 14b § 6 ordynacji podatkowej).Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY