Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy w przypadku zorganizowania imprezy integracyjnej dla pracowników zakładu powstanie przychód ze stosunku pracy u pracowników?

sygnatura: DF/415-23/07/JM

autor: Urząd Skarbowy w Kartuzach

data: 2007-12-31

słowa kluczowe:impreza integracyjna, stosunek pracy, świadczenia na rzecz pracowników, wydatki na rzecz pracowników

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) zam. (...) złożonego dnia 21.06.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, czy w przypadku zorganizowania imprezy integracyjnej dla pracowników zakładu powstanie przychód ze stosunku pracy u pracowników

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, uzupełnionym pismem z 13.12.2007 r., jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Od 01.03.1991 r. podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług komunalnych, tj. dostawy wody i odbioru ścieków, obecnie opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg stawki 19% podstawy obliczenia podatku. W celu poprawienia stosunków pomiędzy pracownikami pracującymi na różnych stanowiskach, w szczególności relacji między pracownikami administracyjnymi a pracującymi w terenie, planuje w październiku zorganizować imprezę integracyjną sfinansowaną ze środków bieżących zakładu.

Zamierzonym celem tego spotkania jest uzyskanie lepszych wyników w pracy oraz zwiększenie przychodów osiąganych przez zakład. W spotkaniu integracyjnym będą mogli wziąć udział wszyscy pracownicy, ale nie będzie to udział obowiązkowy. Powstała wątpliwość, czy wydatek ten będzie przychodem dla pracowników.

Zdaniem podatnika w przypadku zorganizowania imprezy integracyjnej dla pracowników nie powstanie po ich stronie przychód ze stosunku pracy. Postanowieniem nr DF/415-23/07/JM z 12.09.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach stwierdził, że stanowisko przedstawione przez podatnika jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W przypadku bowiem zorganizowania imprezy integracyjnej konieczne jest ustalenie indywidualnego przychodu pojedynczego pracownika. Podatnik wniósł zażalenie na to postanowienie. Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku decyzją nr BI/4117-0073/07 z dnia 22 listopada 2007 roku uchylił postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kartuzach.

W decyzji zauważył, że podatnik niewyczerpująco przedstawił stan faktyczny i Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach nie mógł jednoznacznie stwierdzić, że przedstawione stanowisko we wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. Wezwaniem nr DF/415-23/07/JM z dnia 11.12.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach wezwał podatnika do przedstawienia informacji o okolicznościach związanych z organizacją i uczestnictwem w imprezie ? należało oświadczyć, czy istnieje możliwość ustalenia wartości świadczeń przekazanych pracownikom i przyporządkowania ich poszczególnym osobom biorącym udział w imprezie. W odpowiedzi na wezwanie w piśmie z dnia 13.12.2007 r. podatnik oświadczył, że nie istnieje możliwość ustalenia wartości świadczeń, jakie pracodawca przekazuje, a pracownik przyjmuje uczestnicząc w imprezie integracyjnej organizowanej przez zakład pracy.

Zgodnie z art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zmian), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Każde świadczenie otrzymywane przez pracownika w związku z pozostawaniem w stosunku pracy, bez względu na źródło finansowania, zaliczane jest do jego przychodu ze stosunku pracy. Jeżeli nie jest to świadczenie zwolnione z opodatkowania, to zakład pracy jest zobowiązany od jego wartości pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. W katalogu zwolnień przedmiotowych, określonych w art. 21, 52sprzez zakład pracy, uznać należy, iż wartość tych świadczeń nie stanowi dla pracowników źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY