Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy w kontekście zaprezentowanego zdarzenia przyszłego powstanie u wnioskodawcy obowiązek poboru i odprowadzenia zaliczki na poczet podatku dochodowego osób fizycznych, określony w art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z opłacaniem przez wnioskodawcę na rzecz pracowników ogólnej i ryczałtowej składki ubezpieczeniowej?

sygnatura: ILPB1/415-833/08-2/RP

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2009-01-06

słowa kluczowe:płatnik, pobór podatku, ubezpieczenia, umowa ubezpieczenia, zaliczka

Wniosek ORD-IN: [ 546 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2008 r. (data wpływu 13 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest pracodawcą i zamierza przy współpracy z ubezpieczycielem proponującym ubezpieczenie grupowe na życie bez funduszu ubezpieczeniowego, wprowadzić program zachęcający pracowników do pozostania w zakładzie pracy. Oparty na grupowym ubezpieczeniu na życie grupowy produkt ubezpieczeniowy, którym Wnioskodawca zamierza objąć swoich pracowników, będzie miał następujące cechy charakterystyczne:

1. Umowa ubezpieczenia będzie umową grupową bezimienną na rzecz osoby trzeciej (art. 808 Kodeksu cywilnego), a jej stronami będzie ubezpieczyciel oraz podatnik jako ubezpieczający. Konstrukcja taka zakłada, że ubezpieczający ubezpiecza grupowo cudzy interes ubezpieczeniowy (interes ubezpieczonego), ale działać będzie we własnym imieniu.

2. Ubezpieczonym będą pracownicy spełniający określone kryteria i którzy wyrażą zgodę na objęcie ich ubezpieczeniem grupowym.

3. Zdarzeniem ubezpieczeniowym będzie dożycie przez pracownika do końca okresu ubezpieczenia tj. do końca okresu pięcioletniego licząc od końca roku zawarcia umowy ubezpieczenia), pod warunkiem pozostawania w stosunku pracy z Wnioskodawcą. Świadczenie wypłacane będzie pracownikom lub wskazanym przez pracowników osobom trzecim (uposażonym).

Umowa ubezpieczenia może przewidywać także:

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY