Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Dostawa domów mieszkalnych wraz z gruntem, na którym zostały wybudowane, w całości podlega opodatkowaniu wg 7% stawki podatku VAT.

sygnatura: IPPP1-443-1966/08-2/JB

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2008-12-30

słowa kluczowe:budownictwo mieszkaniowe, budynek mieszkalny, dostawa towarów, grunty, podstawa opodatkowania, stawka preferencyjna, stawki podatku, zasiedlenie

Wniosek ORD-IN: [ 317 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2008r. (data wpływu 23 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku właściwej dla opodatkowania sprzedaży domów mieszkalnych wraz z gruntem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki podatku właściwej dla opodatkowania sprzedaży domów mieszkalnych wraz z gruntem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie budowy i sprzedaży domów mieszkalnych, rozliczającym się na zasadach ogólnych (KPR).

Wnioskodawca domy buduje na własnym gruncie, którego jest właścicielem od dziesiątków lat. Przed przystąpieniem do prac budowlanych (sierpień 2007) wydzielił powierzchnię gruntu z przeznaczeniem pod zabudowę. Na tę okoliczność sporządził dowód wewnętrzny (zgodnie z § 12.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. z późn. zm. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów) zawierający powierzchnię gruntu pod zabudowę, cenę za metr kwadratowy gruntu według średnich cen z danego terenu na dzień 30 listopada 2006 oraz wartość gruntu. Dowód wewnętrzny został wprowadzony do ewidencji księgowej w dniu jego sporządzenia w kolumnie 16 jako materiał obcy (własność osobista Wnioskodawcy).

Na dzień 31.12.2007r. wartość gruntu została ujęta w spisie z natury na arkuszu dla materiałów obcych.

W lutym 2008r. Wnioskodawca sprzedał aktem notarialnym pierwsze dwa domy. Następna sprzedaż miała miejsce w maju 2008r. W treści aktów notarialnych zawarto elementy sprzedaży poprzez oddzielenie sprzedaży gruntu z majątku osobistego Wnioskodawcy od sprzedaży budynku mieszkalnego w stanie deweloperskim, wybudowanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Równolegle z aktami notarialnymi Wnioskodawca wystawiał faktury VAT (sprzedaż działki zabudowanej), w których dla celów podatku dochodowego uwidocznił wartość gruntu oraz wartość budynku, a od całości naliczył 7% podatku VAT.

Faktury sprzedaży zaewidencjonowano następująco:

  • kolumna 7 przychód ze sprzedaży budynku (do opodatkowania)
  • kolumna 15 przychód ze sprzedaży gruntu (zwolnione z podatku dochodowego)
  • rejestr VAT łączny przychód netto w stawce 7%.

W celu bieżącej kontroli sprzedawanego gruntu założona została ewidencja dodatkowa (pozaksięgowa), w której odnotowywane są poszczególne transakcje sprzedaży gruntu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy postępowanie Wnioskodawcy w zakresie zastosowania 7% stawki VAT dla sprzedaży gruntu z budynkiem mieszkalnym zgodne jest z przepisami Ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem wnioskodawcy zastosowanie stawki 7% w podatku od towarów i usług jest zgodne z art. 2 pkt 6 i art. 5 ust. 1 ustawy. Wnioskodawca wskazuje, iż stanowisko to ma potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17.01.2008r. nr IP-PP2-443-595/07-4/PW.

Według Wnioskodawcy przyjęty sposób rozliczający prowadzoną działalność gospodarczą w powiązaniu ze sprzedażą majątku osobistego może być realizowany w odniesieniu do zdarzeń obecnych jak i przyszłych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez odpłatną dostawę - w myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towar, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku VAT, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%. Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Obiektami budownictwa mieszkaniowego, według definicji zawartej w art. 2 pkt 12 ustawy, są budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, w myśl art. 41 ust. 12a ustawy rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b. Ust. 12b artykułu 41 ustawy stanowi, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się: 1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300m2; 2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W myśl postanowień § 5 ust. 1a pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stawka podatku VAT w wys. 7% ma również zastosowanie w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 - w zakresie, w jakim wymienione obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Z powyższego wynika, że obiekty budownictwa lub ich części zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, które nie są objęte stawką 7% na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT, korzystają z obniżonej stawki na podstawie § 5 ust. 1a pkt 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów.

Oznacza to, że do sprzedaży budynków mieszkalnych zastosowanie ma obniżona do 7% stawka podatku VAT, bez względu na powierzchnię użytkową budynku, natomiast do lokali użytkowych stosuje się podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 22%.

Nadmienić należy, iż z dniem 1 grudnia 2008r. cytowane wyżej rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) utraciło moc obowiązującą. Zastąpione zostało rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) a cytowany wyżej § 5 ust. 1a pkt 2 znajduje swój odpowiednik w § 6 ust. 2 pkt 2 obecnie obowiązującego rozporządzenia.

Ponadto zauważyć należy, iż ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwolnił od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Zwolnienie od podatku od towarów i usług, w świetle przytoczonych wyżej przepisów stosuje się w odniesieniu do sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, jeśli są one już zasiedlone lub zamieszkane oraz są przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 7 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, z dniem 1 stycznia 2009r. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy otrzymał nowe brzmienie, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie natomiast z dyspozycją art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Podstawą opodatkowania jest zatem kwota należna z tytułu sprzedaży budynków (budowli) trwale związanych z gruntem wraz z ceną gruntu.

Powyższe oznacza, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli zatem dostawa dotyczy obiektu budownictwa mieszkaniowego, która objęta jest stawką 7%, dostawa gruntu związanego z tym obiektem jako niewyłączona z podstawy opodatkowania tegoż obiektu, również podlega opodatkowaniu według stawki 7%. Jeżeli natomiast dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy i sprzedaży domów mieszkalnych. W 2008r. dokonał sprzedaży domów mieszkalnych wraz z gruntem, na którym je wybudowano. Grunt pod budowę domów został wydzielony z majątku osobistego Podatnika.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż dostawa przedmiotowych domów mieszkalnych wraz z gruntem, na którym zostały wybudowane, w całości podlega opodatkowaniu według obniżonej do 7% stawki podatku VAT.

W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż z przedmiotowego wniosku wynika, że przedmiotem sprzedaży są budynki nowowybudowane, a więc obiekty, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY