Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy od nabycia sprowadzonego z zagranicy samochodu osobowego, starszego niż pół roku z przebiegiem ponad 6000 km Wnioskodawca będzie zobowiązany zapłacić podatek VAT czy będzie zwolniony z obowiązku uiszczenia tego podatku?

sygnatura: ILPP2/443-915/08-4/AD

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2008-12-30

słowa kluczowe:nabycie wewnątrzwspólnotowe, opodatkowanie, podatek od towarów i usług, samochód osobowy, sprzedaż towarów, środek transportowy

Wniosek ORD-IN: [ 470 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2008 r. (data wpływu 7 października 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 grudnia 2008 r. (data wpływu 9 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia samochodu osobowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia samochodu osobowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 grudnia 2008 r. (data wpływu 9 grudnia 2008 r.) o doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza sprowadzić z zagranicy samochód osobowy, starszy niż pół roku, a przebieg pojazdu jest wyższy niż 6000 km.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, że przedmiotowy środek transportu nabywa jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Samochód nabyty zostanie na terytorium Unii Europejskiej (Niemcy). Od momentu dopuszczenia samochodu do użytku minęło więcej niż 6 miesięcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedmiotowej sytuacji Wnioskodawca zapłaci podatek od towarów i usług i w jakiej wysokości, czy też będzie zwolniony z obowiązku uiszczenia tego podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien być on zwolniony od opłaty podatku od towarów i usług, ponieważ samochód będzie starszy niż pół roku, a jego przebieg będzie wyższy niż 6000 km.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przepis ust. 1 - na mocy art. 9 ust. 2 ustawy - stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY