Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy w imieniu osoby nieznanej z miejsca pobytu ustanowiony kurator sądowy ma obowiązek składania deklaracji podatkowych i rozliczenia rocznego, a w przypadku wystąpienia dochodu zapłacenia podatku dochodowego?

sygnatura: IBPB2/415-1524/08/MZ

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-12-10

słowa kluczowe:dochód, kuratorzy, podatek dochodowy od osób fizycznych, podmiot zarządzający (zarządca), zarządzanie nieruchomością

Wniosek ORD-IN: [ 749 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana... przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2008r. (data wpływu do tut. Biura- 16 września 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków podatkowych kuratora sądowego działającego w imieniu osoby nieznanej z miejsca pobytu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków podatkowych kuratora sądowego działającego w imieniu osoby nieznanej z miejsca pobytu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 12 lutego 1996r. wnioskodawca został ustanowiony kuratorem sądowym dla nieznanej z pobytu osoby. Osoba ta jest właścicielem nieruchomości w #189; części. Jako kurator, wnioskodawca wynajmuje osobom trzecim lokale wchodzące w skład przedmiotowej nieruchomości. Osoba, dla której ustanowiono kuratora uzyskuje z tego przychód. Znaczna część tegoż przychodu jest przeznaczana na utrzymanie nieruchomości we właściwym stanie (remonty, wynagrodzenie kuratora i dozorcy, opłaty za media, podatek od nieruchomości).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w imieniu osoby nieznanej z miejsca pobytu ustanowiony kurator sądowy ma obowiązek składania deklaracji podatkowych i rozliczenia rocznego, a w przypadku wystąpienia dochodu zapłacenia podatku dochodowego.

Zdaniem wnioskodawcy, kurator sądowy osoby nieznanej z miejsca pobytu wynajmując nieruchomość lub jej część będącą własnością osoby nieznanej z miejsca pobytu, działa w imieniu i na rzecz tej osoby. Nie oznacza to jednak, że przejmuje on funkcję podatnika w zakresie czynności wykonywanej na rzecz właściciela. Pomimo, że interesy osoby nieznanej z miejsca pobytu są reprezentowane przez kuratora a usługa wynajmu jest świadczona nie wystąpi opodatkowanie ponieważ nie ma podmiotu podatkowego (podatnika).

Według wnioskodawcy, reprezentując interesy nieznanego z miejsca pobytu współwłaściciela nieruchomości nie ma on obowiązku składania w jego imieniu deklaracji podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Instytucja zarządcy nieruchomości wyznaczonego przez sąd uregulowana jest w art. 931- 941 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.).

Jak wynika z art. 935 § 1 Kodeksu, zadaniem zarządcy nieruchomości jest wykonywanie czynności potrzebnych do prowadzenia prawidłowej gospodarki nieruchomości w ramach zwykłego zarządu. Zarządca ma również prawo pobierać wszelkie pożytki z nieruchomości i spieniężać je.

Na podstawie art. 940 Kodeksu z dochodów z nieruchomości zarządca pokrywa m.in. koszty egzekucji wraz ze swoim wynagrodzeniem oraz zwrot własnych wydatków, bieżące należności pracowników zatrudnionych w nieruchomości należących do dłużnika, bieżące należności podatkowe z nieruchomości, zobowiązania związane z wykonywaniem zarządu i inne. Z art. 941 Kodeksu wynika, że nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków wymienionych w art. 940 Kodeksu za czas do dnia przejścia nieruchomości na nabywcę zarządca składa na rachunek depozytowy sądu.

W myśl art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Z treści art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że źródłem przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca jest kuratorem sądowym ustanowionym dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, będącej właścicielem nieruchomości. W imieniu tej osoby wnioskodawca zarządza nieruchomością uzyskując należne właścicielowi nieruchomości przychody.

W świetle powyższego, kurator sądowy działa w imieniu i na rzecz właściciela nieruchomości z polecenia sądu. Nie oznacza to jednak, że przejmuje on funkcje podatnika w zakresie czynności wykonywanych na rzecz właściciela. Podatnikiem podatku powstałego wskutek przeprowadzonych przez kuratora sądowego, w imieniu i na rzecz właściciela transakcji, w dalszym ciągu jest właściciel nieruchomości. Kurator sądowy nie jest zatem podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wynajmu nieruchomości, a obowiązek podatkowy spoczywa na właścicielu nieruchomości w powołanym zakresie.

Zatem obowiązek podatkowy z tytułu usług wynajmu nieruchomości spoczywa wyłącznie na właścicielu nieruchomości. Właściciel jako podatnik powinien przychody uzyskiwane z tego źródła wykazywać w deklaracjach i wpłacać zaliczkę na podatek dochodowy, a następnie wykazać w zeznaniu rocznym.

Reasumując, wnioskodawca reprezentując interesy nieznanego z miejsca pobytu współwłaściciela nieruchomości nie ma obowiązku składania w jego imieniu deklaracji podatkowych i rozliczenia rocznego, a w przypadku wystąpienia dochodu zapłacenia podatku dochodowego osoby nieobecnej. Tym samym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY