Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Jaką stawkę ryczałtu zastosować do przychodu ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej?

sygnatura: IBPB1/415-82/08/WRz

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-04-21

słowa kluczowe:ryczałt ewidencjonowany, stawki podatku

Wniosek ORD-IN: [ 884 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P. K., przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 25 stycznia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej między innymi zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej między innymi zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 27 lutego 2008r. wezwano do jego uzupełnienia.W dniu 11 marca 2008r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 28 lutego 2001 r. wnioskodawczyni zakupiła od Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska nieruchomość obejmującą dwie działki zabudowane na których znajdował się :

  1. budynek magazynu,
  2. ogrodzenie parkanu betonowego,
  3. utwardzony plac płytami trylinki.

Nieruchomość ta nabyta została na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i wprowadzona do ewidencji środków trwałych.W dniu 4 grudnia 2007r. aktem notarialnym wnioskodawczyni sprzedała ww. nierucho-mość. Nieruchomość ta w dniu sprzedaży wymagała remontu. Przez wszystkie lata jej eksploatacji nie była ulepszana.

W związku z powyższym zadano miedzy innymi następujące pytanie:

Czy sprzedając ww. nieruchomość należy do Urzędu Skarbowego odprowadzić zryczał-towany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 3% czy 10% od ceny sprze-daży wynikającej z faktury... W trakcie prowadzenia działalności opłacała zryczałtowany podatek w wysokości 3%.

Zdaniem wnioskodawczyni, uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przychód należy opodatkować stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdyż przy sprzedaży urządzeń odprowadzała ryczałt według tej stawki.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Opodatkowanie przychodów, z odpłatnego zbycia nieruchomości będących środkami trwałymi, uzyskanych przez podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjo-nowanych, reguluje art. 12 ust. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm). Zgodnie z tym przepisem w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodo-wym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, jest niższa niż 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w pkt 2 oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, nieujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wyko-rzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej - bez względu na okres ich naby-cia - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10 % uzyskanego przychodu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik ma-jątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.

Zatem z treści przytoczonych wyżej przepisów i przedstawionego stanu faktycznego wy-nika, że stanowisko wnioskodawczyni co do stawki ryczałtu od przychodów ewidencjono-wanych, przy sprzedaży ww. nieruchomości jest nieprawidłowe.

Na zasadność zastosowania ww. 10% stawki ryczałtu nie ma przy tym wpływu stawka ryczałtu jaką wnioskodawczyni stosowała do opodatkowania przychodów uzyskiwanych w związku z dokonywanymi czynnościami będącymi przedmiotem prowadzonej pozarolni-czej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY