Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłacenia podatku w wysokości 19% od części mieszkania nabytej w 2007r. w drodze zrzeczenia się przez dzieci na jej rzecz i sprzedanego też w 2007r.?

sygnatura: IBPB2/415-97/08/CJS

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-04-14

słowa kluczowe:małżeństwo, miejsce zameldowania, podział majątku dorobkowego, sprzedaż mieszkania, ulga meldunkowa, zamiana, zwolnienia przedmiotowe

Wniosek ORD-IN: [ 762 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 14 stycznia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W skład majątku dorobkowego wnioskodawczyni i jej męża wchodziło mieszkanie własnościowe. Mieszkanie to zostało nabyte przez małżonków na własność 24 października 1978r., tam też wnioskodawczyni mieszkała wraz z mężem i tam byli zameldowani. W dniu 16 listopada 2005r. małżonek wnioskodawczyni zmarł. Dnia 24 października 2006r. zostało wydane postanowienie Sądu, że spadek po mężu na mocy ustawy nabyli: wnioskodawczyni oraz dzieci (córka i syn) po 1/3 części. Dnia 15 grudnia 2006r. wnioskodawczyni złożyła wniosek do Sądu o dział spadku po zmarłym mężu. We wniosku tym dzieci zrzekły się swoich części w spadku po ojcu na rzecz matki. Ugoda w Sądzie została zawarta w dniu 26 stycznia 2007r. i mieszkanie własnościowe w całości stało się własnością wnioskodawczyni. Dnia 27 listopada 2007r. wnioskodawczyni sprzedała przedmiotowe mieszkanie, a uzyskane pieniądze ze sprzedaży dała córce na remont domu zakupionego przez córkę na kredyt. Od 22 listopada 2007r. wnioskodawczyni zamieszkała w tym domu razem z córką, a z mieszkania które sprzedała wymeldowała się 22 listopada 2007r. Ponadto wnioskodawczyni przed upływem 14 dni od daty zbycia mieszkania udała się do właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania urzędu skarbowego celem złożenia stosownego oświadczenia, że spełnia warunki do ulgi meldunkowej, lecz ostatecznie nie zostało ono złożone.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłacenia podatku w wysokości 19% od części mieszkania nabytej w 2007r. w drodze zrzeczenia się przez dzieci na jej rzecz i sprzedanego też w 2007r....

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że spełnia warunki do skorzystania z ulgi meldunkowej, ponieważ była właścicielką mieszkania od października 1978r. do listopada 2007r. Przepisy nowej ulgi meldunkowej nie określają jaki ma być tytuł prawny do lokalu w okresie 12 miesięcy zameldowania, mówią tylko o tym, że trzeba być zameldowanym przez okres 12 miesięcy przed data zbycia. - a wnioskodawczyni twierdzi, że była. Ponadto na potwierdzenie powyższego wnioskodawczyni powołuje wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które zapadły w podobnych sprawach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r. Oznacza to zarazem, iż nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż udziały w przedmiotowym mieszkaniu wnioskodawczyni nabyła w następujący sposób:

  • w dniu 24 października 1978r. wnioskodawczyni waz z mężem nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Mieszkanie to zostało nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego, co oznacza, iż każdy ze współmałżonków był współwłaścicielem i posiadał prawo własności do połowy przedmiotowej nieruchomości,
  • 16 listopada 2005r. zmarł mąż wnioskodawczyni, w związku czym #189; części nieruchomości należąca pierwotnie do męża przypadła po 1/3 wnioskodawczyni oraz dwojgu pozostałym spadkobiercom - dzieciom,
  • 26 stycznia 2007r. za zgodą będących spadkobiercami dzieci Sąd postanowił część majątku spadkowego przyznać na rzecz wnioskodawczyni, co oznacza że pozostała część udziałów w nieruchomości tj. 2/3 należące pierwotnie do dzieci, została nabyta w drodze działu spadku.

Wobec powyższego nabycie prawa do przedmiotowego mieszkania nastąpiło odpowiednio w części w 1978r. na zasadzie wspólności ustawowej, w 2005r. w drodze spadku oraz w 2007r. w drodze działu spadku. Oznacza to, że dla zastosowania zasad opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego istotne znaczenie ma data nabycia każdego udziału w ww. mieszkaniu.

I tak za datę nabycia przedmiotowej nieruchomości należy odpowiednio przyjąć:

  • w 1978r. wnioskodawczyni nabyła prawo współwłasności 1/2 nieruchomości i w tej części przychód uzyskany ze sprzedaży w 2007r. przedmiotowej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie 1/2 udziału w nieruchomości, a wiec od końca 1978r. minęło pięć lat,
  • w 2005r. w drodze spadku wnioskodawczyni nabyła prawo do 1/3 części nieruchomości z 1/2 należącej pierwotnie do męża. W myśl art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez wnioskodawcę i pozostałych spadkobierców spadku w postaci przedmiotowej nieruchomości jest data śmierci spadkodawcy tj. dzień 23 czerwca 2006r.
  • w 2007r. w wyniku działu spadku wnioskodawczyni otrzymała od pozostałych spadkobierców 2/3 części prawa do części przedmiotowej nieruchomości należącej uprzednio do męża. Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku gdy była ona przedmiotem działu spadku, uważa się datę, w której dokonano przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela. Jeżeli zaś w wyniku działu spadku takiej nieruchomości udział w niej się zwiększa, tj. przekracza udział nabyty uprzednio w spadku, to data działu spadku będzie również datą nabycia tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu działu spadku.

Z powyższego wynika więc, że nabycie prawa do przedmiotowej nieruchomości w wyniku działu spadku przekracza udział, jaki wnioskodawczyni nabyła pierwotnie w spadku. Oznacza to, że do sprzedaży 1/3 udziału w nieruchomości nabytej w 2005r. w drodze spadku, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r., natomiast sprzedaż pozostałej tj. 2/3 części nieruchomości nabytej w 2007r. w drodze działu spadku będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2007r.

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Nabycie nieruchomości i praw majątkowych w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy (nawet wówczas jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie), nie stanowi natomiast nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a zatem przychody uzyskane ze sprzedaży w tej części przedmiotowej nieruchomości nie korzystają z tego zwolnienia od podatku dochodowego.

Natomiast w myśl art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującego od 1 stycznia 2007r. od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30 e ust. 2 ww. ustawy). Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Natomiast w świetle art. 22 ust. 6d ww. ustawy za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Jednakże zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2007r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Objęty zwolnieniem dwunastomiesięczny okres zameldowania - wynikający z art. 21 ust.1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - winien więc być liczony od momentu zameldowania, a nie od dnia nabycia budynku lub lokalu mieszkalnego. Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który stosownie do art. 21 ust. 21 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Reasumując, aby wnioskodawczyni mogła skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej musi spełnić łącznie dwie przesłanki konieczne do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj.:

  • winna być zameldowana na pobyt stały w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia;
  • winna złożyć stosowne oświadczenia, że spełnia warunki do zwolnienia w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego.

Należy jednak zaznaczyć, że zwolnieniem określonym w omawianym przepisie objęty jest jedynie przychód ze sprzedaży wyłącznie lokalu mieszkalnego. Przychód ze sprzedaży gruntu lub udziału w gruncie związanego ze sprzedawanym lokalem podlega opodatkowaniu na zasadach wymienionych w art. 30e ustawy.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż wnioskodawczyni w zbywanym budynku mieszkalnym była zameldowana na pobyt stały od 24 października 1978r. do 22 listopada 2007r. a więc powyżej 12 miesięcy, co oznacza, iż wnioskodawczyni spełnia warunek dwunastomiesięcznego okresu zameldowania o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy. Z wniosku wynika również, że stosowne oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia wynikające z art. 21 ust.21 ww. ustawy, nie zostało skutecznie złożone.

Jednakże w odniesieniu do osób, które uzyskały tego rodzaju przychody w 2007r. termin do złożenia tego oświadczenia został przedłużony do 30 kwietnia 2008r., co wynika z postanowień § 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2008r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych. (Dz. U. z 2007r. Nr 59, poz. 361). Jeżeli zatem w terminie określonym w powołanym wyżej rozporządzeniu t.j. do 30 kwietnia 2008r. wnioskodawczyni złoży stosowne oświadczenie o spełnieniu warunków, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to uzyskany ze sprzedaży przychód podlegał będzie zwolnieniu.

W analizie wniosku wnioskodawczyni powołuje wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, odnosząc się do tego faktu tut. organ zaznacza, że orzeczenia sądowe nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i są wiążące jedynie w sprawach, w których zapadły.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej |ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY