Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy na podstawie wyłącznie pisemnego oświadczenia nauczyciela można naliczyć 50% koszty uzyskania przychodów z tytułu zawartej umowy zlecenia?

sygnatura: 1427/ZF/415-71/05

autor: Urząd Skarbowy w Sierpcu

data: 2004-02-25

słowa kluczowe:koszty uzyskania przychodów, prawa autorskie, umowa zlecenia

POSTANOWIENIE

Na podstawie:

- art. 14a § 1, § 3-§ 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu w odpowiedzi na wniosek z dnia 17.01.2005 r. (uzupełniony w dniu 28.01.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko w zakresie zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodów z tytułu zawartej umowy zlecenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIEW dniu 17.01.2005 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Sierpcu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Ze względu na braki formalne wniosek został uzupełniony w dniu 28.01.2005 r.

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:

Nauczyciel pozostający w stosunku pracy z daną szkołą zawarł umowę zlecenie z dyrektorem tej placówki na przeprowadzenie zajęć w ramach programu "............". Do zawartej umowy zlecenie pracownik dołączył pisemne oświadczenie, iż do programu "..............." ma prawa autorskie.

Umowa zlecenie oraz oświadczenie nauczyciela zostało przedłożone do Wnioskodawcy - płatnika celem rozliczenia.

W związku z powyższym Wnioskodawca wystąpił z zapytaniem czy na podstawie tylko pisemnego oświadczenia nauczyciela można naliczyć 50% koszty uzyskania przychodów? Płatnik na podstawie zawartej umowy zlecenia oraz ww. oświadczenia nauczyciela naliczył koszty uzyskania przychodów w wysokości 20%.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W świetle art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 koszty uzyskania przychodów określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W razie korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Z powyższego wynika, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają jedynie wysokość kosztów uzyskania od niektórych przychodów. O zastosowaniu normy 50%- owych kosztów uzyskania przychodów decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego w świetle ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.).

Zakwalifikowanie czy wykonywana praca w ramach umowy zlecenia jest przedmiotem prawa autorskiego należy do płatnika, który dokonuje wypłaty wynagrodzenia z tego tytułu. Fakt korzystania przez zleceniobiorcę z praw autorskich powinien wynikać wyraźnie z treści zawartej umowy zlecenia.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informujemy, że w przypadku wątpliwości co do autorskiego charakteru wykonywanych prac istnieje możliwość wystąpienia o rozstrzygnięcie do Departamentu Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych Ministerstwa Kultury - Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się na piśmie. Powinno ono zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY