Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Darowizna udziału we współwłasności nieruchomości, w stosunku do której nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przy nabyciu samego gruntu, jak i towarów służących budowli pawilonu, nie będzie podlegać opodatkowaniu.

sygnatura: ITPP2/443-927/08/AW

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

data: 2008-12-31

słowa kluczowe:czynności niepodlegające opodatkowaniu, darowizna, dostawa towarów, grunt zabudowany, nieruchomości, przekazanie nieodpłatne, sprzedaż udziałów, udział, współwłasność

Wniosek ORD-IN: [ 1522 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności darowizny udziału 50% w nieruchomości gruntowej zabudowanej pawilonem handlowo-usługowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności darowizny udziału 50% w nieruchomości gruntowej zabudowanej pawilonem handlowo-usługowym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 1999 nabyła Pani, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, udział 50% w nieruchomości, w skład której wchodziła niezabudowana działka budowlana. Pozostały udział 50% należy do córki i zięcia.

Na przedmiotowej działce, w okresie od 2000 r. do lipca 2003 r., został wybudowany, z zamiarem sprzedaży, pawilon usługowo-handlowy. Inspektor Nadzoru Budowlanego, decyzją z dnia 14 sierpnia 2003 r., udzielił pozwolenia na użytkowanie ww. obiektu.

W lipcu 2003 r. postanowiła Pani nie dokonywać sprzedaży tego pawilonu, lecz uzyskiwać przychody z najmu lokali użytkowych usytuowanych w tym obiekcie. W związku z powyższym dokonała Pani zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku od towarów i usług i od sierpnia 2003 r. do chwili obecnej osiąga Pani przychody opodatkowane z najmu lokali (bez rejestracji działalności gospodarczej).

Nie dokonywała Pani odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z budową pawilonu, gdyż w okresie od 2000 r. do lipca 2003 r., nie działała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

W okresie od sierpnia 2003 r. do lipca 2006 r. dokonano ulepszenia pawilonu, w związku z czym poniosła Pani wydatki w łącznej kwocie 49.944 zł, co odpowiada 50% wartości zrealizowanego ulepszenia. Wydatki te nie przekroczyły 30% połowy wartości początkowej budynku, wynoszącej 315.075,78 zł (bez podatku).

Podjęła Pani decyzję o dokonaniu w 2009 r. darowizny swojego udziału w nieruchomości na rzecz córki, a miesiąc, w którym dojdzie do przekazania będzie ostatnim okresem uzyskiwania przez Panią przychodów z tytułu najmu, podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym dokona Pani zgłoszenia na druku VAT-Z o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zbycie (darowizna) udziału w nieruchomości, tj. pawilonu handlowo-usługowego wraz z gruntem, podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, a jeśli tak - czy może korzystać ze zwolnienia od podatku jako towar używany...

Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca wskazał, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega - podobnie jak odpłatna dostawa towarów - darowizna towaru na cele niezwiązane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w części lub całości (art. 7 ust. 2 pkt 2). Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Art. 43 ust. 2 ustawy określa, jakie towary uznaje się za używane. Z powyższych przepisów wynika, że darowizna tak rozumianego towaru używanego, w stosunku do którego nie przysługiwało podatnikowi dokonującemu darowizny, prawo do odliczenia, nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż w ogóle nie podlega tej ustawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

W oparciu o zapis art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z kolei z ust. 2 powołanego wyżej artykułu wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, co do zasady, odpłatna dostawa towarów (rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

W myśl postanowień art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy. W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu - ust. 5 powołanego artykułu.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności .

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

W świetle powołanych wyżej przepisów sprzedaż udziału we współwłasności zabudowanej nieruchomości należy traktować w kategorii dostawy towaru, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku należy stwierdzić, iż aby przedmiotowa darowizna udziału w nieruchomości podlegała opodatkowaniu, spełnione muszą być łącznie warunki przedstawione w wyżej powołanych regulacjach prawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż w roku 1999 r. jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nabyła Pani 50%udział w nieruchomości gruntowej, na której w okresie od 2000 r. do lipca 2003 r. wzniesiony został pawilon handlowo-usługowy. Nie dokonała Pani odliczenia podatku od wydatków związanych z budową ww. obiektu, gdyż w tym okresie nie działała Pani jako podatnik podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę treść złożonego wniosku oraz obowiązujące przepisy, należy uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, iż darowizna udziału we współwłasności nieruchomości, w stosunku do której nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części, zarówno przy nabyciu samego gruntu, jak i towarów służących budowie pawilonu handlowo-usługowego (z uwagi na brak rejestracji w podatku od towarów i usług), nie będzie podlegała opodatkowaniu.

W związku z nieuznaniem przedmiotowej transakcji za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu, kwestia zastosowania przez Wnioskodawcę do tej czynności zwolnienia od podatku - staje się bezprzedmiotowa.

Ponadto należy wskazać, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY