Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Jaka powinna być stawka VAT dla usług poradni psychologiczno-terapeutycznej udzielanych przez internet?

sygnatura: 1437/ZP/443/71/07/TS

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

data: 2007-09-14

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa tj /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku z dnia 26.04.2007 r. / data wpływu do tut. US 28.06.2007 r. / uzupełnionym pismem z dnia 16.07.2007r. /za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że zajmuje się Pan sprzedażą części elektronicznych , ale rozszerzył działalność o usługi :

85.14. D - działalność psychologiczną i psychoterapeutyczną ,85. 32. B - poradnie psychologiczno -pedagogiczne

i zamierza zatrudnić na podstawie umów cywilnoprawnych fachowców , którzy udzielaliby przez internet porad psychologicznych i psychiatrycznych.

W związku z powyższym zwrócił się Pan z pytaniem jaką stawkę VAT powinien zastosować przy wykonywaniu w/w usług - 7% czy zwolnioną . Nadmienia Pan , że w/w usługi w załączniku do ustawy o podatku od towarów i usług są wymienione jako podlegające zwolnieniu i również jako opodatkowane stawką 7%.

Stoi Pan na stanowisku , że wymienione we wniosku usługi powinny być zaliczone do usług zwolnionych z VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ), usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji , z wyjątkiem usług elektronicznych. W myśl § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ( Dz. U. Nr 89 poz. 844 z późn. zm. ) dla celów podatkowych nadal stosuje się PKWiU wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. ( Dz. U. Nr 42 poz. 264 z późn. zm. ). Klasyfikacja wyżej wymienionych czynności powinna nastąpić na podstawie przepisów o statystyce publicznej, zgodnie z obowiązującą Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług. Sklasyfikowanie świadczonych usług pozwoli na określenia obowiązującej stawki podatku od towarów i usług.

Jednocześnie organ podatkowy podkreśla , iż każdy podatnik zobowiązany jest do prawidłowego zdefiniowania czynności , które wykonuje i zidentyfikowania ich na podstawie klasyfikacji statystycznych ( PKWiU ) wydanych w oparciu o przepisy o statystyce publicznej - art. 2 pkt. 6 i art.8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwej klasyfikacji , zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania danej usługi i wydania opinii organu statystycznego ( Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29 , 93-176 Łódź).

Stosownie do art. 43 ust.1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ), ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT korzystają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy . W pozycji 9 tego załącznika , zostały wymienione usługi sklasyfikowane pod symbolem ex 85 jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej , z wyłączeniem usług weterynaryjnych ( PKWiU 85.2 ). Należy zauważyć , iż w poz. 152 załącznika nr 3 do w/w ustawy , stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% , zostały wymienione usługi w zakresie zdrowia i opieki społecznej - wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku.

Z uwagi na fakt , iż w poz. 9 załącznika nr 4 nie znalazły się inne , poza usługami weterynaryjnymi , wyłączenia ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT oraz w związku ze stosownym zapisem w objaśnieniach do załącznika nr 3 ( pkt. 2 ) należy stwierdzić, iż usługi ochrony zdrowia , mieszczące się w grupowaniu PKWiU ex 85 korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Jeżeli usługi świadczone przez Pana zaklasyfikowane zostaną przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi do grupowania o symbolu ex 85 to wówczas można będzie zastosować zwolnienie z podatku od towarów i usług ( z wyłączeniami ). Natomiast , jeżeli otrzymana klasyfikacja nie będzie zaliczona do w/w grupy to należy zastosować opodatkowanie według właściwej stawki zgodnie z nadanymi symbolami PKWiU.

Wykazane w złożonym przez Pana wniosku, przy klasyfikacji usług litery 85.14.D i 85.32.B ,nie dotyczą klasyfikacji PKWiU , lecz są to symbole wynikające z PKD , które nie mają wpływu na stawki podatku VAT.W klasyfikacji PKWiU pod n/w symbolami wymienione są :85. 14 - usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego i pozostałe,85. 32 - usługi opieki wychowawczej i społecznej bez zakwaterowania .

Zatem wskazać należy , iż niezbędnym do prawidłowego zastosowania stawki jest klasyfikacja otrzymana z ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY