Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że 11.08.2005 została zawarta umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynków, budowli i urządzeń (aportu) na rzecz Strony. Obecnie Urząd Miasta na terenie którego znajduje się w/w nieruchomość wnosi o sprzedaż nieruchomości, w skład której wchodzi działka w użytkowaniu wieczystym oraz nawierzchnia asfaltowa z podbudową (środek trwały Strony). Przejęcie przez Urząd Miasta drogi dojazdowej ma na celu jej modernizację i uzbrojenie. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z zapisem realizacyjnym ,,istniejące i adaptowane drogi dojazdowe". W związku z powyższym stanem faktycznym Strona zwróciła się z pytaniem jaką stawkę VAT należy zastosować do w/w sprzedaży.

sygnatura: 1471/VTR2/443-46/07/PG

autor: Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

data: 2007-09-14

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że 11.08.2005 została zawarta umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynków, budowli i urządzeń (aportu) na rzecz Strony. Obecnie Urząd Miasta na terenie którego znajduje się w/w nieruchomość wnosi o sprzedaż nieruchomości, w skład której wchodzi działka w użytkowaniu wieczystym oraz nawierzchnia asfaltowa z podbudową (środek trwały Strony). Przejęcie przez Urząd Miasta drogi dojazdowej ma na celu jej modernizację i uzbrojenie. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z zapisem realizacyjnym ,,istniejące i adaptowane drogi dojazdowe". W związku z powyższym stanem faktycznym Strona zwróciła się z pytaniem jaką stawkę VAT należy zastosować do w/w sprzedaży. Zdaniem Strony ponieważ droga dojazdowa została przyjęta do użytkowania w 1992r. tj. przed wejściem w życie ustawy od towarów i usług, sprzedaż drogi oraz zbycie związanego z drogą prawa wieczystego użytkowania gruntu nie podlega opodatkowaniu. Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towaru i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22% i jest to tzw. stawka podstawowa. W ramach wyjątku od w/w reguły, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towaru i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; ( w myśl art. 2 pkt 6 w/w ustawy przez towary rozumie się także grunty). Na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (grunty, jak każdy towar po pewnym czasie mogą zyskać status towaru używanego, natomiast sama specyfika tego towaru zbliża go do takich towarów jak nieruchomości budowlane, w szczególności droga asfaltowa).

Określone w art. 43 ustawy zwolnienie od podatku w przypadku dostawy budynków i budowli ma więc zastosowanie, o ile łącznie spełnione są następujące warunki:1)budynki i budowle będące przedmiotem dostawy stanowią towary używane w rozumieniu ustawy, co oznacza, iż od końca roku, w którym zakończono ich budowę, minęło co najmniej 5 lat,2)z tytułu ich nabycia nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,3)przed ich wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, wyniosły mniej niż 30% wartości początkowej, a jeżeli były wyższe, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków - okres użytkowania tych budynków lub budowli przez podatnika w celu wykonywania czynności opodatkowanych był nie krótszy niż 5 lat. W rozpatrywanym przypadku wszystkie w/w warunki są (będą) spełnione - od wybudowania przedmiotowej drogi (w 1992 r.) minęło ponad 5 lat, przy jej nabyciu Stronie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (dokonana na jej rzecz sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług), z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika także, aby Strona dokonywała modernizacji w przedmiotowej nieruchomości. W rezultacie planowana przez Stronę dostawa drogi podlegać będzie zwolnieniu od podatku. Ponadto na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwolnione od podatku będzie również w takim wypadku zbycie przez Stronę prawa użytkowania wieczystego gruntu. W świetle przedstawionych okoliczności przedmiotowa czynność, polegająca na sprzedaży na rzecz Urząd Miasta nieruchomości, w skład której wchodzi działka w użytkowaniu wieczystym oraz nawierzchnia asfaltowa z podbudową (środek trwały Strony), korzystać będzie ze zwolnienia w opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY