Czy amortyzacja nabytych częściowo nieodpłatnie i częściowo odpłatnie budynków i budowli jest kosztem uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych ?
sygnatura: II/423/38/07/DM
autor: Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście
data: 2007-08-16
słowa kluczowe: |
Działając na podstawie:
po rozpatrzeniu Wniosku z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącego pytania czy amortyzacja nabytych częściowo nieodpłatnie i częściowo odpłatnie budynków i budowli jest kosztem uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych ? - Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście uznaje stanowisko przedstawione we Wniosku - za prawidłowe.
Stan faktyczny:
W wyniku zakończonego, toczącego się od kilku lat postępowania administracyjnego w zakresie uwłaszczenia Podmiotu X na nieruchomości położonej w Łodzi, Prezydent Miasta wydał decyzję w sprawie stwierdzenia nabycia przez Podmiot X prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Miasta Łodzi i prawa własności budynków znajdujących się na tym gruncie.
Prawo własności budynków i budowli Podmiot X otrzymał częściowo nieodpłatnie oraz częściowo odpłatnie. Podmiot X zwiększył wartość brutto znajdujących się w ewidencji, umorzonych już budynków i budowli o zapłaconą kwotę i rozpoczął naliczanie amortyzacji stosując roczną stawkę amortyzacyjną 2,5 %.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z następującym pytaniem:
Czy amortyzacja ta jest kosztem uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych ?
Jednocześnie przedstawiając własne stanowisko w sprawie, iż odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.
Mając na uwadze powyższe tutejszy Organ stwierdza co następuję:
Stosownie do regulacji art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (tj. odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w art. 16 cytowanej ustawy.
Na podstawie przepisu art. 16a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Wobec przytoczonego przepisu art. 16a ust. 1 cytowanej ustawy, stwierdzić należy, iż amortyzacji podlega taki składnik, który:
Składnik spełniający łącznie powyższe warunki zwany jest w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych środkiem trwałym i podlega amortyzacji podatkowej.
Zgodnie z przytoczonym powyżej przepisami nabyte częściowo odpłatnie przez Państwa prawo własności budynków i budowli stanowi podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych, jednak należy zauważyć, iż zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1a za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5a. Tym samym różnica ta stanie się przychodem podatkowym a odpisy amortyzacyjne dokonane od tak ustalonej wartości początkowej stanowią koszty uzyskania przychodu.
Mając na uwadze powyższe tutejszy Organ stwierdza, iż odpisy amortyzacyjne od nabytych przez Państwa budynków i budowli będą stanowiły koszty uzyskania przychodów jeżeli spełniają one wszystkie wymienione powyżej warunki.
W związku z powyższym stanowisko przedstawione przez Państwa we Wniosku z dnia 27 czerwca 2007 roku tutejszy Organ uznał za prawidłowe.
Podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 27 czerwca 2007 roku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.