Czy Spółka z o.o. podejmując takie działania jak: rozmieszczenie reklam w tym banerów i stojaków z logo Spółki, wręczanie aktualnym lub potencjalnym nabywcom produkowanych towarów długopisów lub innych towarów-upominków (np. kubki, koszulki, czapeczki, breloczki, smycze itp.) z naniesionym logo (znakiem towarowym ) Spółki, lub gdy przy prezentacji logo towarzyszą elementy wartościujące np. umieszczony na towarze slogan lub znak towarowy użyty jest w związku z konkretnym towarem sprzedawanym przez Spółkę lub, że przedmiotem prezentacji jest sam znak towarowy (marka) Spółki, to czy takie wydatki na reklamę zakładu stanowią koszty uzyskania przychodów ?
sygnatura: I/423-44-424/07/ZDB
autor: Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty
data: 2007-08-14
słowa kluczowe: |
Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatkach dochodowych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje zaprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22.06.2007r.
Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 22.06.2007r. wynika, iż w celu rozpowszechniania i utrwalania w świadomości społecznej informacji o marce sprzedawanych przez siebie towarów, co znacząco wpływa na wielkość sprzedaży, Spółka podejmuje takie działania jak: 1) rozmieszczenie reklam w tym banerów i stojaków z logo Spółki, 2) wręczanie aktualnym lub potencjalnym nabywcom produkowanych towarów długopisów lub innych towarów-upominków (np. kubki, koszulki, czapeczki, breloczki, smycze itp.) z naniesionym logo (znakiem towarowym ) Spółki. Zdarza się przy tym, że prezentacji logo towarzyszą elementy wartościujące np. umieszczony na towarze slogan lub znak towarowy użyty jest w związku z konkretnym towarem sprzedawanym przez Spółkę lub, że przedmiotem prezentacji jest sam znak towarowy (marka) Spółki.Problem sprowadza się do ustalenia czy ww. wydatki na reklamę zakładu stanowią koszty uzyskania przychodów przedsiębiorstwa na zasadach ogólnych. Zdaniem Spółki bezsprzecznie są to koszty uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 15. ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, które określają katalog wydatków nie będących kosztem podatkowym.
Z powyższego należy wnioskować, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, bądź funkcjonowanie źródła przychodów. Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie pomiędzy nim, a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo-skutkowego.
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów w tym alkoholowych.
Reprezentacją są działania polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane w szczególności z przyjmowaniem i utrzymywaniem delegacji lub kontrahentów itp. (kontakty skierowane na zewnątrz przedsiębiorstwa).
Reprezentacja to w szczególności:
Mając powyższe na uwadze, wydatek na reklamę w postaci banerów i stojaków z logo Spółki, a także zakup długopisów lub innych towarów-upominków (np. kubków, koszul, czapek, breloków, smyczy itp.) z naniesionym logo (znakiem towarowym) Spółki, jest wydatkiem związanym bezpośrednio w sposób przyczynowo-skutkowy z bieżącym funkcjonowaniem Spółki. Nie nosi znamion wydatków o charakterze luksusowym, nie stanowi kosztów reprezentacji zakładu w stosunku do kontrahenta lub przedsiębiorstwa współpracującego i jako taki może być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorstwa.
Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Spółki - za prawidłowe.
Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podmiotu.