Czy ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych obejmuje konsekwencje podatkowe (np. w postaci ustalenia przychodu w Spółce), wynikające z wniesienia aportu w formie wkładu niepieniężnego składającego się z budynków, budowli i prawa wieczystego użytkowania gruntów do spółki komandytowej w wartości przewyższającej kilkakrotnie wartość księgową tych nieruchomości ?
sygnatura: I/423-42-419/07/ZDB
autor: Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty
data: 2007-08-14
słowa kluczowe: |
Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatkach dochodowych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje zaprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.06.2007r., w części dotyczącej nieustalania przychodu od różnicy w wartościach wniesionego aportu.
Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 12.06.2007r. wynika, iż Spółka jest komplementariuszem w nowo utworzonej w styczniu 2007r. spółce komandytowej. Komendytariuszami w tej spółce są 2 osoby fizyczne. Spółka wniosła do nowej spółki w postaci aportu wkład niepieniężny - nieruchomość zabudowaną z prawem do wieczystego użytkowania gruntu. Naniesienia, tj wniesione aportem do spółki komandytowej w maju 2007r., budynki i budowle były wybudowane w latach 1911-1960. Wartość wniesionego aportu kilkakrotnie przewyższa wartość księgową netto tej nieruchomości. Pytanie sprowadza się do ustalenia czy ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych obejmuje konsekwencje podatkowe (np. w postaci ustalenia przychodu w Spółce), wynikające z wniesienia aportu w formie wkładu niepieniężnego składającego się z budynków, budowli i prawa wieczystego użytkowania gruntów do spółki komandytowej ? Zdaniem Spółki z o.o. ww. ustawa nie ma zastosowania do przedstawionej sytuacji.
Na podstawie art.