Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

czy zapłata wynagrodzenia brytyjskiemu kontrahentowi z tytułu udzielenia prawa do reemisji programów stanowi należności licencyjne i czy podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym ? którą umowę polsko-brytyjską zastosować ?

sygnatura: DD7-033-95/AZ/07/922

autor: Minister Finansów

data: 2007-08-13

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14e § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.; dalej: Ordynacja podatkowa), stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) udzielając interpretacji w zakresie postanowień konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840; dalej: konwencja),

Minister Finansów uznaje stanowisko X za nieprawidłowe w zakresie opodatkowania dochodów wypłacanych rezydentowi brytyjskiemu z tytułu zezwolenia na reemisję programów oraz w zakresie zastosowania przepisów konwencji do przychodów osiągniętych przed dniem 1 stycznia 2007 r.

U z a s a d n i e n i e

Wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego wniosek X (dalej: Wnioskodawca) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Stosownie do art. 170 Ordynacji podatkowej Urzędu Skarbowego przekazał Ministrowi Finansów wniosek złożony przez Wnioskodawcę do rozpatrzenia zgodnie z właściwością.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca świadczy m.in. usługi telewizji kablowej, które polegają głównie na reemisji programów telewizyjnych w sieci kablowej. Programy są nadawane zarówno przez nadawców krajowych, jak i zagranicznych, którzy udzielili prawa do reemisji danego programu. W związku z wejściem w życie nowej konwencji, zdaniem Wnioskodawcy, nie jest możliwe zakwalifikowanie należności z tytułu udzielenia prawa do reemisji programów do należności licencyjnych. Wynika to z faktu, iż uprawnienia nadawcy do rozporządzania i korzystania ze swoich nadań programów nie należą do kategorii praw autorskich, lecz do kategorii praw pokrewnych. Ponadto Wnioskodawca ma wątpliwości, jaką stawkę podatku należy zastosować do należności dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2007 r., gdy faktura została wystawiona przed tym dniem, lecz płatność nastąpiła w 2007 r. oraz należności dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2007 r., gdy faktura została wystawiona w 2007 r.

Zdaniem Wnioskodawcy zapłata wynagrodzenia brytyjskiemu kontrahentowi z tytułu udzielenia prawa do reemisji programów nie stanowi należności licencyjnych i nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Niezależnie od daty wystawienia faktury należności dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2007 r. należy opodatkować zgodnie z postanowieniami umowy z dnia 16 grudnia 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20; dalej: zmieniona umowa polsko-brytyjska).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Minister Finansów zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: updop) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Opodatkowanie należności wypłacanych z tytułu nabycia udzielenia prawa do reemisji programów podmiotom, o których mowa w art. 3 ust. 2 updop, jako dochodów z praw autorskich lub pokrewnych, regulują przepisy art. 21 ust. 1 updop. W przypadku, gdy podatnik uzyskujący tego rodzaju dochody ma siedzibę w państwie, z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, należy uwzględnić przepisy tej umowy (art. 21 ust. 2 updop).

Zgodnie z art. 12 ust. 3 zmienionej umowy polsko-brytyjskiej określenie ,,należności licencyjne" oznacza wszelkiego rodzaju należności wypłacane za użytkowanie lub prawo do użytkowania prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego (włącznie z filmami dla kin oraz filmami i taśmami dla radia i telewizji), patentu, znaku towarowego, modelu, planu, tajemnicy lub technologii produkcyjnej, jak również za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego i za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej albo z umiejętnością (know-how).

Zgodnie z art. 12 ust. 3 konwencji określenie ,,należności licencyjne" oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego (włącznie z filmami dla kin oraz filmami lub taśmami transmitowanymi w radiu lub telewizji), wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje związane z doświadczeniem zawodowym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Zatem, wynagrodzenie za filmy lub taśmy transmitowane w telewizji jest włączone do definicji należności licencyjnych zarówno w zmienionej umowie polsko-brytyjskiej, jak i w konwencji. W związku z tym brak jest podstaw prawnych do uznania, że wraz z wejściem w życie konwencji wynagrodzenie płatne z tytułu reemisji programów telewizyjnych nie będzie opodatkowane jako należności licencyjne w rozumieniu art. 12 tej konwencji.

Bez znaczenia jest fakt, iż na gruncie art. 97 ustawy z dnia 4 kwietnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.; dalej: prawo autorskie) reemisja nadań programów w telewizji jest uznana za prawo pokrewne. Prawo to jest przyznane nie operatorom sieci kablowych, ale dla organizacji telewizyjnej lub radiowej. Natomiast w rozdziale określającym autorskie prawa majątkowe operatorom sieci kablowych zostało przyznane, zgodnie z art. 211 prawa autorskiego, prawo do reemisji w sieciach kablowych utworów nadawanych w programach organizacji radiowych i telewizyjnych. W związku z tym należy uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca korzysta z autorskiego prawa majątkowego na podstawie art. 211 prawa autorskiego a nie z prawa pochodnego określonego w art. 97 prawa autorskiego.

Odnośnie do zastosowania przepisów konwencji do należności dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2007, uwzględniając przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny, należy stwierdzić, że obowiązkiem Wnioskodawcy wynikającym z przepisów prawa podatkowego jest pobranie w dniu dokonania wypłaty tej należności zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z postanowieniami art. 26 ust. 1 updop, a więc również z zastosowaniem zasad określonych w umowie o unikaniu podówjnego opodatkowania oraz przekazanie kwoty podatku na rachunek urzędu skarbowego, jak również przesłanie temu urzędowi deklaracji o pobranym podatku (art. 26 ust.3 updop). Zatem o zastosowaniu stawki wynikającej z zmienionej umowy polsko-brytyjskiej lub konwencji decyduje data wypłaty.

Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY