Czy zapłacona opłata wstępna na podstawie otrzymanej faktury od leasingodawcy, stanowiąca jeden z warunków zawarcia umowy leasingowej i odbioru środka trwałego, stanowi koszt podatkowy jednorazowo na dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), czy winna być rozliczana w czasie na tyle miesięcy na ile jest zawarta umowa leasingowa?
sygnatura: 1419/UDD-415-87/07/GS
autor: Urząd Skarbowy w Płocku
data: 2007-08-03
słowa kluczowe: |
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów opłaty wstępnej od umowy leasingu operacyjnego, przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2007r. (data wpływu do urzędu 28.06.2007r.) o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęFirma X Sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz jest podatnikiem podatku VAT. Na potrzeby prowadzonej działalności został nabyty samochód dostawczy spełniający warunki do uznania go za samochód ciężarowy w myśl stosownych przepisów. Zakup środka trwałego został sfinansowany przez fundusz leasingowy jako leasing operacyjny. Umowa, która została zawarta spełnia wszelkie warunki do zakwalifikowania jej jako leasingu operacyjnego. Samochód ten jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej w celu przewozu materiałów instalacyjnych do świadczenia usług instalacyjnych na montażu urządzeń alarmowych.
Przedmiot interpretacjiCzy zapłacona opłata wstępna na podstawie otrzymanej faktury od leasingodawcy, stanowiąca jeden z warunków zawarcia umowy leasingowej i odbioru środka trwałego, stanowi koszt podatkowy jednorazowo na dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), czy winna być rozliczana w czasie na tyle miesięcy na ile jest zawarta umowa leasingowa?
Stanowisko WnioskodawcyZdaniem Wnioskodawcy opłata wstępna nie dotyczy całego okresu obowiązywania umowy, lecz dotyczy samego rozpoczęcia umowy i może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów (art. 15 ust. 4e updop) za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku). Zatem należy przyjąć, że wstępna opłata leasingowa jest kosztem podatkowym, zaliczanym jednorazowo w koszty w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury.
Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r.o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.W myśl art. 17b ust. 1 w/w ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust.2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Natomiast ust.2 powołanego wyżej artykułu stanowi, iż jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:1) art.6, 2) przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych, 3) art.23 i 37 ustawy z dnia 14.06.1991r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz.U. z 1997r. Nr 26, poz.143 ze zm.) - do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 17f - 17h. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż umowa leasingu operacyjnego spełnia powyższe warunki. Opłata wstępna jest kosztem, którego nie można bezpośrednio powiązać z określonym przychodem, w związku z tym zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 4b - 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r. opłata wstępna może być jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie jej poniesienia, bez potrzeby dzielenia jej na raty i zaliczania w poczet kosztów uzyskania przychodów stosownie do czasu trwania umowy. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).