Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy Spółka ma prawo poniesione koszty aktu notarialnego uznać za koszty uzyskania przychodu Spółki?

sygnatura: RO-XV/423/PDOP-335/260/JS/07

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

data: 2007-08-02

słowa kluczowe:

Spółka z o.o. w organizacji poniosła w związku z zawiązaniem Spółki, koszty aktu notarialnego udokumentowane fakturą VAT, wystawioną przez Kancelarię Notarialną.

Spółka sformułowała także własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: Zgodnie z przepisami art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks Spółek Handlowych, z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Zarząd zgłasza zawiązanie spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki w celu wpisania spółki do rejestru. Po dokonaniu wpisu spółka traci status spółki w organizacji i staje się właściwą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z o.o. w organizacji może ponosić koszty, chociaż ma ograniczoną podmiotowość. Jeśli zatem w akcie zawiązania wskazano, iż koszty aktu notarialnego ponosi Spółka, to koszt tego aktu jest kosztem spółki. O tym, czy koszt ten może być ujęty przez Spółkę jako koszt uzyskania przychodów dla celów podatkowych, przesądza jedynie to, czy koszt ten mieści sie w dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych i nie jest wymieniony w art. 16 ust. 1 tejże ustawy. Zatem koszt aktu notarialnego mieści się w dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako ,,koszt poniesiony w celu uzyskania przychodu" w szerokim sensie tego terminu, który ukształtowało orzecznictwo sądów administracyjnych w latach ubiegłych (tj. aby spółka mogła uzyskiwać jakiekolwiek przychody musi zostać najpierw zawiązana). Po zmianie brzmienia art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonanej z dniem 1 stycznia 2007r. Można też uznać, iż koszt ten mieści się obecnie w dyspozycji art. 15 ust. 1 tejże ustawy jako ,,koszt zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów" (tj. zawiązanie spółki pośrednio umożliwia uzyskiwanie przez nią przychodów. Ponadto po zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych koszt ten nie jest wymieniony w art. 16 ust. 1.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2007r., stwierdza, iż koszty usługi notarialnej, związanej z zawarciem umowy Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, faktycznie poniesione przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, stanowią koszt uzyskania przychodów tej Spółki.

W świetle art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r., Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej wyżej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, iż podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że ich poniesienie nastąpiło w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Koszty usługi notarialnej, związanej z zawarciem umowy Spółki ze swej istoty nie obciążają samej Spółki, lecz jej założycieli, albowiem to oni, a nie Spółka, są stronami czynności prawnej dokonywanej w formie aktu notarialnego. Jednakże z przedstawionego stanu faktycznego i stanowiska Spółki wynika, iż przedmiotowe koszty zostały faktycznie poniesione przez samą Spółkę, a zapis, iż koszty aktu notarialnego ponosi Spółka, znalazł się w akcie jej zawiązania. Należy zatem uznać, iż powyższy wydatek służy rozpoczęciu przez podatnika realizacji zadań gospodarczych. Tym samym został spełniony wymóg zawarty w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Koszt aktu notarialnego nie został wymieniony w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym przedmiotowy wydatek stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY