Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy wydatki ponoszone przez pracodawcę, którą jest spółka komandytowa na opiekę zdrowotną pracownika będą stanowić koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy, tj. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ?

sygnatura: II/423/29/07/AN

autor: Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

data: 2007-07-31

słowa kluczowe:

Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 2 i § 4 ; art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 1 ust. 2, art. 5, art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),
  • art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.)

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.05.2007 r. - bez znaku - (data wpływu do tutejszego Urzędu 22.05.2007 r.) - uzupełnionego pismem z dnia 26.06.2007 r. - bez znaku (data wpływu do tutejszego Urzędu 28.06.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącego zapytania: czy wydatki ponoszone przez pracodawcę, którą jest spółka komandytowa na opiekę zdrowotną pracownika będą stanowić koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy? Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w tym zakresie w złożonym wniosku.

W dniu 22.05.2007 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Pismem z dnia 14.06.2007 r. tutejszy Organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez przedłożenie kserokopii umów zawartych z prywatną firmą świadczącą usługi medyczne.

Powyższe braki zostały uzupełnione pismem z dnia 26.06.2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 28.06.2007 r.).

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy :

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż "X" Sp. z o.o. jest wspólnikiem komplementariuszem w spółce komandytowej, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej finansuje na podstawie umowy zawartej z prywatną firmą świadczącą usługi medyczne opiekę medyczną, którą objęci są niektórzy pracownicy Wnioskodawcy oraz częściowo ich rodziny jak również wspólnicy Spółki (Wnioskodawcy) wraz z ich rodzinami.

Spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest komplementariuszem oraz trzy osoby fizyczne, które są komandytariuszami.

W związku z powyższym Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością skierowała następujące zapytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych:

  1. Czy wydatki ponoszone przez pracodawcę, którą jest spółka komandytowa na opiekę zdrowotną pracownika będą stanowić koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy?
  2. Czy wydatki ponoszone przez pracodawcę, na opiekę zdrowotną członków Zarządu Spółki, będą stanowić koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy?
  3. Czy wydatki na usługi zdrowotne na rzecz innych osób, nie będących jednocześnie pracownikami Wnioskodawcy, jak np. na rzecz członków rodzin pracownika czy członka Zarządu należy uznać za koszt uzyskania przychodu przez Wnioskodawcę?

Wniosek o interpretację w części dotyczącej zapytań :

  • czy wydatki ponoszone przez pracodawcę, na opiekę zdrowotną członków Zarządu Spółki, będą stanowić koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy?
  • czy wydatki na usługi zdrowotne na rzecz innych osób, nie będących jednocześnie pracownikami Wnioskodawcy, jak np. na rzecz członków rodzin pracownika czy członka Zarządu należy uznać za koszt uzyskania przychodu przez Wnioskodawcę?

tutejszy Organ rozpatrzy odrębnymi postanowieniami.

Niniejszym postanowieniem tutejszy Organ rozpatruje wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zapytania czy wydatki ponoszone przez pracodawcę, którą jest spółka komandytowa na opiekę zdrowotną pracownika będą stanowić koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy jedynym elementem decydującym o zakwalifikowaniu tego typu wydatków do kosztów podatkowych Spółki jest w nowym stanie prawnym (tj. od 01.01.2007 r.) spełnienie warunku z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powiązanie danego kosztu z przychodem firmy lub też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. W związku z tym, iż z dniem 1 stycznia 2007 roku zniknęła bariera uniemożliwiająca zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na świadczenia zdrowotne, wydatki ponoszone przez pracodawcę na opiekę zdrowotną pracownika będą stanowić koszt uzyskania przychodów, ponieważ zapewniając swoim pracownikom należytą opiekę medyczną pracodawca zapewnia, iż przychód firmy zostaje właściwie zabezpieczony i podejmuje działania zmierzające do jego zachowania. W wypadku bowiem nie zapewnienia właściwej opieki zdrowotnej pracownikom, ewentualne choroby pracowników, mogą skutkować niemożliwością prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym mogą pozbawić przedsiębiorcę przychodu.

Interpretując powyżej opisany problem należy zauważyć, iż w myśl art. 102 Kodeksu spółek handlowych spółka komandytowa jest spółką osobową i nie posiada osobowości prawnej. Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są również jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3. Tym samym należy jednoznacznie stwierdzić, iż spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Status podatnika w opisywanym przypadku mają wyłącznie jej wspólnicy.

Wspólnicy spółek osobowych, w zależności od ich formy prawnej, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych bądź od osób prawnych. Zarówno przychód jak i koszt wspólnika ustala się na podstawie ksiąg rachunkowych prowadzonych przez spółkę niemającą osobowości prawnej. Jest to przychód/koszt proporcjonalny do posiadanego przez niego udziału w zyskach spółki. Udział ten ustala się na podstawie stosownych przepisów Kodeksu cywilnego bądź Kodeksu spółek handlowych.

Spółka z o.o. "X" z tytułu bycia komplementariuszem spółki komandytowej winna rozliczać się w podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tzn. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Tą samą zasadę stosuje się do kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Dochód osiągnięty z tego tytułu winien być opodatkowany wg stawki określonej w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w wysokości 19 % podstawy opodatkowania.

Ponadto Spółka z o.o. "X" jako komplementariusz spółki komandytowej obowiązana jest ująć w zeznaniu rocznym CIT-8 odpowiednio kwotę uzyskanego w spółce komandytowej przychodu wraz z kosztami jego uzyskania (których wysokość ustala się zgodnie z wyżej opisaną zasadą).

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami, tj. w przypadku gdy poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub możliwość powstania przychodu. Jednak nie każdy koszt poniesiony w celu uzyskania przychodów może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Jest to warunek konieczny, jednak niewystarczający do zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych. Nie może on być również wymieniony przez ustawodawcę wśród tych kosztów, które nawet jeśli są poniesione w celu osiągnięcia przychodu nie mogą zostać zaliczone do tej kategorii. Przepis art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera katalog wydatków niestanowiących z mocy ustawy kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca zdecydował się na uchylenie pkt 65 art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który ograniczał możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na finansowanie świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników za wyjątkiem świadczeń zdrowotnych, które był zobowiązany wykonywać na podstawie przepisów prawa pracy. Nowelizacja tego przepisu zawarta została w art. 1 pkt 11 lit. a) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589). Zmiana ta weszła w życie 1 stycznia 2007 r. W związku z powyższym pracodawca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane ze świadczeniami zdrowotnymi swoich pracowników.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście podziela stanowisko Państwa przedstawione w tym zakresie we wniosku z dnia 10.05.2007 r. (uzupełnionego w dniu 26.06.2007 r.) i stwierdza, iż wydatki ponoszone przez pracodawcę, którą jest spółka komandytowa na opiekę zdrowotną pracownika będą stanowić dla Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - komplementariusza spółki komandytowej - koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do wysokości posiadanego udziału w spółce osobowej - zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami prawa podatkowego, stąd też postanowił jak w sentencji.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa we wniosku z dnia 10.05.2007 r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY