Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Spółka wnosi o potwierdzenie, czy odsetki od Pożyczki będą stanowić dla Niej koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji?

sygnatura: IBPBI/2/423-1228/12/SD

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2012-12-21

słowa kluczowe:koszty uzyskania przychodów, nabycie udziałów, obligacje, odsetki od pożyczki, pożyczka

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na zakup wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na zakup wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, prowadzącej działalność w sektorze motoryzacyjnym. Planuje objąć udziały w spółce kapitałowej z siedzibą w Luksemburgu (,, L.") w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności zakupionej od podmiotu trzeciego (,,Wierzytelności"). Zakup wierzytelności sfinansowany będzie pożyczką (,,Pożyczka") udzieloną przez spółkę kapitałową z siedzibą w Luksemburgu (,,Pożyczkodawca"). Pożyczkodawca nie będzie udziałowcem Spółki. Spółka i Pożyczkodawca nie będą też miały wspólnego udziałowca.

W dalszej perspektywie udziały L. mogą zostać wniesione jako wkład niepieniężny do innej spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce lub innym kraju członkowskim Unii Europejskiej w zamian za udziały/akcje tej spółki. W takim przypadku udziały w L. zostałyby więc ,,wymienione" przez Spółkę na równoważne udziały/akcje innej spółki w ramach transakcji wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Spółka wnosi o potwierdzenie, czy odsetki od Pożyczki będą stanowić dla Niej koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji...

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od Pożyczki będą stanowić dla Niego koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej ,,ustawa o CIT"), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, wymienione zostały m.in.

  • wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT),
  • wydatki na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT),
  • naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT),
  • odsetki od pożyczki (kredytu) udzielonego spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek (art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT),
  • odsetki od pożyczki (kredytu) udzielonego przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek (art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o CIT).

Odnosząc powyższe uregulowania do analizowanego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że będące przedmiotem niniejszego wniosku odsetki od Pożyczki spełniają wszelkie przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodów.

Celem zaciągnięcia Pożyczki (a tym samym celem ponoszenia kosztów finansowania, jakim są odsetki) będzie nabycie udziałów w L. w zamian za Wierzytelność, która zostanie zakupiona przez Spółkę za środki pochodzące z Pożyczki. Spodziewanym przychodem wynikającym z objęcia udziałów L. jest w szczególności wynagrodzenie z tytułu ich przyszłej sprzedaży. Wydatek w postaci odsetek od Pożyczki na sfinansowanie aportu do L. będzie więc spełniał podstawowe kryterium uznania za koszt uzyskania przychodów, tj. kryterium racjonalności ekonomicznej. W orzecznictwie organów podatkowych oraz sądów administracyjnych utrwalony jest pogląd, zgodnie z którym wydatki związane z zakupem praw udziałowych w innym podmiocie gospodarczym stanowią wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a tym samym spełniają wymogi określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Odsetki od Pożyczki nie będą również podlegały wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów mocą przepisów szczególnych.

W szczególności, odsetki od Pożyczki nie będą podlegały wyłączeniu z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, bowiem choć zostaną poniesione w celu objęcia udziałów w L. (nabycie wkładu niepieniężnego do L.) nie mogą być uznane za ,,wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce ani też innych papierów wartościowych", o których mowa w tym przepisie.

Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 07 września 2004 r. (Sygn. akt FSK 324/04) ,,przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem". Analogiczny pogląd wyrażony został przez NSA również m.in. w wyrokach z dnia 13 stycznia 2005 r. (Sygn. akt II FSK 229/05) oraz z dnia 07 kwietnia 2006 r. (Sygn. akt II FSK 508/05).

Przytoczony pogląd podzielają również organy podatkowe. Tytułem przykładu wskazać można stanowisko zaprezentowane przez Ministra Finansów w interpretacji z dnia 07 sierpnia 2002 r. opublikowanej w Biuletynie Skarbowym nr 4 z 2002 r. (nr PB4/AK-8214-6905-192/02), zgodnie z którym ,,do wydatków na nabycie bądź objęcie udziałów (akcji) zaliczyć należy wydatki bezpośrednio związane z takim objęciem, a więc wydatki, bez których nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie udziałów (akcji).

Takimi wydatkami są w szczególności:

  • cena za udziały (akcje),
  • wpłaty na kapitał zakładowy spółki.

Zdaniem Ministra Finansów należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji".

Podobnie wypowiedział się także m.in.:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacjach z dnia 05 grudnia 2011 r. (Znak: IBPBI/2/423-1 115/11/MS) oraz z dnia 15 marca 2012 r. (Znak: IBPBI/2/423-1482/11/AK),
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach z dnia 25 kwietnia 2012 r. (Znak: IPPB3/423-58/12-2/DP) oraz z dnia 17 maja 2012 r. (Znak: IPPB3/423-100/12-2/DP),
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 03 lutego 2012 r. (Znak: ILPB3/423-524/11-2/MM),
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 15 listopada 2011 r. (Znak: ITPB3/423-400/11/AM).

Reasumując, w świetle stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe, odsetki od pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie nabycia udziałów stanowią koszt działalności, potrącalny w momencie faktycznej zapłaty odsetek lub ich kapitalizacji. Odsetki od pożyczki nie stanowią ,,wydatków na nabycie udziałów", których rozpoznanie w kosztach podatkowych byłoby odroczone do momentu zbycia udziałów mocą art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Wnioski te odnoszą się zdaniem Spółki również do sytuacji, w której pożyczka służyć będzie sfinansowaniu nabycia wkładu niepieniężnego, w zamian za który udziały zostaną objęte.

Odnosząc powyższe uwagi do przedstawionego zdarzenia przyszłego, w ocenie Spółki odsetki od Pożyczki, z której sfinansowany zostanie zakup Wierzytelności, za którą następnie nabyte zostaną udziały w L., nie będą stanowiły ,,wydatków na nabycie udziałów". Zatem, zgodnie z przedstawionym powyżej stanowiskiem akceptowanym powszechnie przez organy podatkowe oraz z treścią art. 16 ust. 1 pkt 10 i pkt 11 ustawy o CIT, będą stanowiły koszt podatkowy w momencie zapłaty lub kapitalizacji.

Analizowane odsetki nie będą również wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o CIT. Pożyczka nie będzie udzielona przez podmioty, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, tj. nie będzie udzielona przez udziałowca Spółki ani tzw. ,,spółkę siostrę" (spółkę, z którą Spółka miałaby wspólnego udziałowca).

Zatem, zgodnie ze stanowiskiem aprobowanym w orzecznictwie organów podatkowych i sądów administracyjnych, odsetki od Pożyczki nie będą podlegały ograniczeniom dotyczącym niedostatecznej kapitalizacji uregulowanym w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 października 2010 r. Sygn. akt III SA/Wa 1831/10 i przywołane w nim pismo Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów opublikowane w Biuletynie Skarbowym nr 2/2008).

W świetle przywołanych powyżej uregulowań prawa podatkowego oraz stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe, zdaniem Spółki nie ulega wątpliwości, że odsetki od Pożyczki będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY