Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy od udzielonej przez wspólnika spółce osobowej komandytowej, na wydatki związane z prowadzeniem działalności, powstał obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych? Zatem czy prawidłowo postąpiła spółka nie składając na taką okoliczność deklaracji podatkowej PCC-1?

sygnatura: PO.43621/5/06/B

autor: Izba Skarbowa w Krakowie

data: 2006-12-02

słowa kluczowe:pożyczka, spółka osobowa

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 22.09.2006 r. Nr PM/436-7/06/MSM w przedmiocie udzielenia interpretacji w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnychorzeka: odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu jest prawidłowa.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpatrzeniu zażalenia ?..." Spółka z o.o." Spółki Komandytowej na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 22.09.2006 r. Nr PM/436-7/06/MSM stwierdza, że przedstawione stanowisko organu podatkowego I instancji dotyczące zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Skarżący we wniosku z dnia 22 sierpnia 2006 r. wyczerpująco przedstawił stan faktyczny sprawy. Wynika z niego, że Spółka ?...Sp. z o.o." Spółka Komandytowa prowadzi działalność w zakresie budowy i sprzedaży mieszkań. W czerwcu bieżącego roku spółka otrzymała od udziałowca spółki - osoby fizycznej pożyczkę w wysokości łącznej 1.300.000,- zł. Z pisma wynika również, iż otrzymaną pożyczkę w większości przeznaczyła na wykup wierzytelności (1.000.000,00 zł), którą obciążone były działki nr .../.., ...obr. ... księga wieczysta Nr .../..../.... Działki .../..., ... obr. ...stanowią część terenu, który spółka po zakupieniu przeznaczy pod realizację ?zespołu zabudowy usługowo-mieszkaniowej".
Z pozostałych 300.000,00 zł (244.000,00 zł) spółka zgodnie z podpisanym porozumieniem zapłaciła za prawo do projektu koncepcyjnego w/w zabudowy oraz za zgodę na przepisanie decyzji o warunkach zabudowy dla w/w zabudowy na przedmiotowych działkach.

Pytanie Podatnika dotyczyło, czy od udzielonej przez wspólnika spółce pożyczki, na wydatki związane z prowadzeniem działalności, powstał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Podatnika od w/w umowy pożyczki nie wystąpił obowiązek złożenia deklaracji PCC-1 i zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych gdyż na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 09.09.2000 r. w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, zwalnia się od podatku pożyczki na, rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej pod warunkiem, że pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w przedmiotowym postanowieniu stwierdza, że stanowisko Podatnika w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego nie jest prawidłowe.
W zażaleniu skarżący nie zgadza się z interpretacją organu podatkowego I instancji, że od udzielonej przez wspólnika spółce komandytowej pożyczki, na wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej powstał obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PCC-1 i uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podatnik twierdzi, że art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku PCC mówi w sposób ogólny o umowie pożyczki nie precyzując jednak na jaki cel mają być wydatkowane pozyskane w ten sposób fundusze.
Natomiast art. 9 pkt 10 lit. g w/w ustawy w sposób szczególny precyzuje zwolnienie od podatku PCC tylko tych umów pożyczek, które przeznaczone są na ściśle określony cel tj. prowadzenie działalności gospodarczej.Następnie podkreśla, że w/w art. 9 pkt 10 lit. g nie wnosi zastrzeżenia, iż zwolnieniu nie podlegają umowy pożyczki wymienione w art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy. Ponadto Podatnik podnosi, że jeżeli spółce komandytowej pożyczki udzieliłaby inna osoba, aniżeli wspólnik, z przeznaczeniem o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. g, to taka pożyczka zwolniona by była z podatku PCC, co zdaniem Podatnika stanowi nierówność prawa wobec osób powiązanych ze spółką jak i niepowiązanych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza co następuje:Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście wyczerpująco wyjaśnił, iż zwolnienie z podatku PCC, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie znajduje zastosowania w przypadku pożyczek udzielonych spółce komandytowej przez jej wspólników.Czynność taka bowiem w świetle przepisów podatku PCC traktowana jest jako zmiana umowy spółki i w przepisach regulujących opodatkowanie umowy spółki i jej zmian nie zastosowano analogicznego zwolnienia od podatku. Tak więc na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy pożyczkę udzieloną spółce osobowej przez wspólnika uważa się za zmianę umowy spółki.
Godzi się zauważyć, iż ustawodawca rozróżnia te dwa pojęcia tj. pożyczkę i zmianę umowy, spółki, polegającą na udzieleniu pożyczki spółce osobowej przez wspólnika (zauważyć to można w art. 6, art. 7, art. 12 ustawy o PCC, gdzie odrębnymi punktami reguluje się te dwie zupełnie inne czynności cywilnoprawne).
Ponadto zauważyć należy, iż stanowisko wyrażone w zaskarżonym postanowieniu znajduje swoje potwierdzenie zarówno w pismach urzędowych (np. pismo Ministerstwa Finansów znak: LK-2094/LIVI/MD/2002) oraz w zamieszczonych w Systemie Informacji Podatkowej interpretacjach przepisów prawa podatkowego w omawianym zakresie (np. dokument nr ...).Reasumując stwierdzić należy, iż zarzuty skarżącego są bezzasadne, w związku z czym mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencj.

Na niniejszą decyzję służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Topolowa 5, wniesiona w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30-tu dni od daty otrzymania niniejszej decyzji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY