Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego jest zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych?

sygnatura: PO/436/1/0007/06

autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

data: 2006-12-13

słowa kluczowe:akcja, podatek od czynności cywilnoprawnych, pośrednictwo, sprzedaż akcji, umowa sprzedaży, zwolnienia podatkowe

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14 b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r . nr 8, poz.60/, po rozpatrzeniu zażalenia Pana...... zam...... na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni z dn.06.10.2006 r. nr PO/436-004/06 udzielające pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych

  • zmienia się postanowienie wymienionego organu podatkowego

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dn.12.07.2006 r. Pan ..........wystąpił do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, to jest przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedstawiając następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 29 czerwca 2006 r. zawarł dwie Umowy Sprzedaży Akcji PZU S.A., w wyniku których nabył 160 i 80 sztuk akcji. Akcje będące przedmiotem umów są zarejestrowane w rejestrze papierów wartościowych prowadzonym przez Bankowy Dom Maklerski PKO BP.S.A., a nabycie akcji nastąpiło za pośrednictwem w/w domu maklerskiego

w/w sformułował zapytanie o następującej treści:

"Czy nabycie akcji PZU S.A. za pośrednictwem Bankowego Domu Maklerskiego w Warszawie jest zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?".

W ocenie wnioskodawcy w sprawie ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe przewidziane w powołanym przepisie, odnoszące się do sprzedaży papierów wartościowych domom maklerskim i bankom prowadzącym działalność maklerską oraz do sprzedaży papierów wartościowych dokonywanej za pośrednictwem domów maklerskich lub banków prowadzących działalność maklerską. Treść w/w przepisu - zdaniem podatnika - wskazuje, że zwolnieniem objęta została zarówno sprzedaż podmiotom prowadzącym działalność maklerską, jak i te umowy sprzedaży papierów wartościowych, w których podmiot maklerski występuje jako pośrednik, kojarzący kontrahentów. Jak wynika z treści zawartej umowy dom maklerski występuje jako pośrednik. Sprzedający w § 3 lit. a oświadczyli, że są właścicielami odpowiednio 160 i 80 sztuk akcji imiennych PZU S.A. o numerach wskazanych w umowie sprzedaży oraz Imiennym Zaświadczeniu Depozytowym wystawionym przez Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski S.A. Bankowy Dom Maklerski z siedzibą w Warszawie.....Dalej w tym samym paragrafie umowy sprzedający oświadcza, że akcje znajdują się w depozycie prowadzonym przez Dom Maklerski /§ 3 lit. f/ oraz, że akcje w chwili zawarcia umowy są przechowywane przez Dom Maklerski i zarejestrowane są w rejestrze papierów wartościowych prowadzonym przez Dom Maklerski dla sprzedającego, zaś sprzedający nie składał żadnych dyspozycji mających na celu wycofanie akcji z depozytu prowadzonego przez Dom Maklerski /§ 3 lit. g/. Z kolei jak stanowi § 5 umowy strony zgodnie oświadczają, że przeniesienie akcji nastąpi za pośrednictwem Domu Maklerskiego.

W takim stanie sprawy wnioskodawca stwierdza, iż Dom Maklerski istotnie pełnił rolę pośrednika w zawartej umowie sprzedaży.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni w postanowieniu z dn.06.10.2006 r. nr PO/436-004/06, wydanym na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60/, dokonującym interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, nie potwierdził stanowiska wnioskodawcy.

Powołując przedstawiony stan faktyczny sprawy oraz treść art. 9 pkt 9 ustawy wymieniony organ podatkowy stwierdził, iż istota problemu sprowadza się do wykładni sformułowania "sprzedaż dokonana za pośrednictwem". Pośrednictwo domu maklerskiego musi zatem dotyczyć samego zawarcia umowy sprzedaży.

Natomiast ustawa o obrocie instrumentami finansowymi /Dz. U. z 2005 r. nr 183, poz. 1538/, definiując w art. 69 działalność maklerską, wyróżnia czynności polegające na przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych oraz wykonywaniu tych zleceń na rachunek dającego zlecenie, od czynności prowadzenia rachunków papierów wartościowych.

W omawianej sprawie propozycja nabycia akcji została skierowana imiennie do oznaczonej osoby. Dom maklerski nie uczestniczył w procedurze oferowania akcji ani zawierania umowy, a jedynie zostało do niego skierowane oświadczenie zbywcy. Rola domu maklerskiego sprowadza się do dokonania stosownych czynności zmierzających do wykonania umowy zawartej samodzielnie przez strony.

Sprzedaż przedmiotowych akcji nastąpiła więc bez pośrednictwa domu maklerskiego, co wyklucza zastosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W zażaleniu Pan ........podniósł zarzut dokonania wykładni art. 9 pkt 9 wymienionej ustawy niezgodnej ze stanem faktycznym, gdyż samodzielne zawarcie umowy przez strony nie skutkuje przeniesieniem własności akcji zdeponowanych w domu maklerskim.

W ocenie podatnika dom maklerski uczestniczył w zawieraniu umowy, gdyż:

  • umowa została zawarta w Punkcie Obsługi Klienta,
  • potwierdzenie jej zawarcia widnieje na załączonym do wniosku dokumencie,
  • zarówno Zbywca jak i Nabywca złożyli szereg oświadczeń i dyspozycji wymaganych przez Dom Maklerski

Po rozpatrzeniu treści zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku stwierdził zasadność dokonania zmiany postanowienia wydanego przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni.

Potwierdzić należy stanowisko wymienionego organu podatkowego, iż na tle przedstawionego przez Pana .........stanu faktycznego istotę problemu stanowi wykładnia użytego w art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwrotu sprzedaż papierów wartościowych dokonywana za pośrednictwem domów maklerskich, gdyż wymieniona ustawa dla celów jej stosowania nie zawiera definicji przywołanego zwrotu. Również ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi /Dz. U. nr 183, poz. 1538 z późn. zm./ nie wyjaśnia, jaki zakres czynności podejmowanych przez dom maklerski świadczy o pośrednictwie w sprzedaży papierów wartościowych. Z tego względu, jakkolwiek przepis art. 69 ust. 2 wskazanego aktu prawnego operując pojęciem "działalność maklerska" wymienia miedzy innymi przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia lub zbycia maklerskich instrumentów finansowych /pkt 1/ oraz wykonywanie zleceń, o których mowa w pkt 1, na rachunek dającego zlecenie /pkt 2/, to nie jest uzasadnione wnioskowanie organu podatkowego pierwszej instancji, iż wyłącznie zakres działalności domu maklerskiego, sprowadzający się do przyjęcia deklaracji zbycia akcji, znalezieniu nabywcy w celu zwarcia umowy, oznacza sprzedaż akcji za jego pośrednictwem.

Z tego samego względu nie zasługuje na aprobatę argumentacja podatnika o pośredniczeniu domu maklerskiego w sprzedaży akcji, oparta na okolicznościach: samodzielnego zawarcia umowy sprzedaży w Punkcie Obsługi Klienta, potwierdzenia jej zawarcia, czy złożenia przez kontrahentów szeregu oświadczeń i dyspozycji wymaganych przez dom maklerski.

Zaznaczyć natomiast należy, iż usługi maklerskie są rodzajem działalności gospodarczej, które przez wykonujący je podmiot winny być sklasyfikowane zgodnie z obowiązującymi standardami klasyfikacyjnymi ustalonymi na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej /Dz. U. z 1995 r. nr 88, poz. 439 z późn. zm./ - t.j. zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług /PKWiU/.

Jeżeli zatem w omawianej sprawie zakres wykonanych czynności - w związku z zawarciem umowy przez Pana ........i osoby zbywające akcje PZU S.A. - dom maklerski klasyfikuje jako pośrednictwo w sprzedaży instrumentów finansowych, to w sprawie ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, wynikające z art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W sytuacji odmiennej umowa polega opodatkowaniu według zasad określonych w wymienionej ustawie.

Zauważyć należy, iż w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, zainteresowany podmiot prowadzący działalność może zwrócić się - w świetle Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dn.5.11.2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych /Dz. Urz. GUS nr 12, poz. 87/ - o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Zatem o uznaniu dokonania sprzedaży akcji za pośrednictwem domu maklerskiego decyduje zaklasyfikowanie dokonanych czynności przez dom maklerski, zgodnie z obwiązującymi standardami.

W takim stanie sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku orzekł jak w sentencji

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY