Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Spółka posiadająca status podatnika podatku od towarów i usług udziela sporadycznie pożyczek, czy dokonane czynności są wyłączone z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt .4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

sygnatura: PB4-005-SIP-M-28/05

autor: Izba Skarbowa w Bydgoszczy

data: 2005-12-12

słowa kluczowe:działalność gospodarcza, podatek od czynności cywilnoprawnych, pożyczka, zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe, zwolnienia z podatku od towarów i usług

DECYZJA

Na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu z dnia 29 lipca 2005 r. Nr PM/436-7/05 w przedmiocie udzielonej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie

W pismie z dnia 23 maja 2005 r. Spółka "..." sp. z o o zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka posiadająca status podatnika podatku od towarów i usług udziela sporadycznie pożyczek. Jednocześnie w tym piśmie Spółka stwierdziła, że te czynności są sklasyfikowane w PKWiU 65.22.10-00.90 jako usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym. Zapytanie dotyczyło zagadnienia; - czy dokonane czynności są wyłączone z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt .4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399). Zdaniem Spółki, umowy pożyczek, podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Organ pierwszej instancji nie wyjaśnił istoty zagadnienia, a mianowicie nie ustalił w sposób jednoznaczny, czy Spółka udzielała pożyczek sporadycznie, czy świadczyła usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. W postanowieniu z dnia 29 lipca 2005 r. Nr PM/436-7/05 Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu nie podzielił stanowiska Spółki - argumentując, że spółka - podatnik podatku od towarów i usług udzielając pożyczek wykonała usługę sklasyfikowaną w PKWiU 62.22.10-00.90. To stwierdzenie skutkowało wyłączeniem tych czynności z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie cyt. art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Oceniając stan faktyczny i prawny Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że wydane w sprawie postanowienie narusza prawo na wskutek błędnej interpretacji przepisu art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z tego względu należy uznać za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2005 r

Zgodnie z powołanym przepisem art 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - nie podlegają temu podatkowi czynności czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

A zatem o wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług /posiadają status podatnika/ lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku. Tak więc aby zastosować zwolnienie z art. 2 pkt 4 cyt. ustawy musi powstać z tytułu tej konkretnej czynności obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług u przynajmniej jednej ze stron.

Na podstawie opisanego stanu faktycznego dokonanych czynności nie można było sklasyfikować jako usługę pośrednictwa finansowego.

Sporadyczne udzielenie pożyczki z własnych środków, a nie ze środków w tym celu gromadzonych nie wypełnia warunków by sklasyfikować tę czynność jako usługę w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Ponadto Spółka nie powołała się na to, że w zakresie swojej działalności ma wyszczególnione usługi pośrednictwa finansowego. Dla podmiotu działającego w formie spółki prawa handlowego jest wymagane by była to działalność zorganizowana i unormowana zgodnie z panującymi w tym względzie zasadami.

Skoro czynności nie wypełniły warunków do sklasyfikowania ich jako "usługa", to brak jest podstaw do wyłączenia tych czynności z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art, 2 pkt 4 ustawy.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY