Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

dotyczy prawa zaliczenia wydatków dot. inwestycji związanej z przestawieniem linii energetycznej (w celu uzyskania pozwolenia na budowę budynku produkcyjnego) bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów z tyt. działalności gospodarczej w momencie przekazania linii na rzecz Zakładu Energetycznego, który jest właścicielem przedmiotowych linii energetycznych.

sygnatura: 1464/WD-415/1/-59/05/CO

autor: Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach

data: 2005-12-09

słowa kluczowe:koszty uzyskania przychodów, wartość początkowa środków trwałych

DECYZJA

Na podstawie art. 5 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 1996r. o urzędach i izbach skarbowych (tekst jedn. Dz. U. z 2004r. Nr 121, poz. 1267) i art. 14b §5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim z dnia 2005r. Nr w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, uznając Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2005r. za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku z dnia 25 maja 2005r. stanu faktycznego wynika, że Spółka Jawna xx zamierza wybudować budynek produkcyjny na własnej działce. Warunkiem otrzymania pozwolenia na budowę tego budynku była konieczność przestawienia linii energetycznych, które dotychczas przebiegały przez środek działki . Ponieważ Zakład Energetyczny odmówił pokrycia kosztów związanych z przebudową , koszty te pokrywa firma xx we własnym zakresie, zgodnie z podpisaną umową. Wykonawstwo prac potwierdzają faktury VAT. "VAT naliczony" firma odlicza na bieżąco, natomiast pozycje dotyczące nakładów inwestycyjnych gromadzone są na koncie "Inwestycje".

Zdaniem Pana y firma ma prawo zaliczyć wydatki dot. ww. inwestycji bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów z tyt. działalności gospodarczej w momencie przekazania linii na rzecz Zakładu Energetycznego, który jest właścicielem przedmiotowych linii energetycznych.

Powołanym w sentencji postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim uznał Pana stanowisko za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po przeanalizowaniu stanu faktycznego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Na podstawie art. 16 ust.1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części .

Przedmiotowe linie energetyczne stanowią własność Zakładu Energetycznego i koszty ich przebudowy nie stanowią bieżących kosztów uzyskania przychodu z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana w formie Sp.j. xx. Spółka nie może też traktować robót przebudowy linii jako inwestycji w obcych środkach trwałych , gdyż to nie Spółka przyjmuje do używania inwestycje w obcych środkach trwałych a właścicielem i użytkownikiem tych linii był i nadal pozostaje Zakład Energetyczny.Poniesione przez Spółkę wydatki na przebudowę linii energetycznej w związku z budową budynku produkcyjnego powinny zwiększyć wartość wytworzenia inwestycji polegającej na budowie tego budynku zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 ww. ustawy .

Na podstawie art. 16g ust.4 tej ustawy za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych ; rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych . Do kosztu wytworzenia nie zalicza się : kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych , w szczególności odsetek od pożyczek ( kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

W myśl art. 15 ust.6 kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ( odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art.16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16 powołanej ustawy. Tak więc wydatki poniesione na przebudowę linii energetycznej, jako wydatki zwiększające wartość początkową środka trwałego ( budynku produkcyjnego ) mogą być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych po przyjęciu ww. budynku produkcyjnego do używania.

Wobec tego, że postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim pozostaje w wyraźnej sprzeczności z treścią powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zmienia przedmiotowe postanowienie.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY