Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem jaką stawkę podatku należy zastosować do sprzedaży wymienionych obiektów budowlanych, przy założeniu że wszystkie obiekty byłyby przedmiotem sprzedaży jednoczesnej.
sygnatura: III-3/4430-347/VAT/05/TK
autor: Izba Skarbowa w Łodzi
data: 2005-10-27
słowa kluczowe: | budynek, towar używany |
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie z dnia 26 września 2005 r. nr US /III/443/VAT/ 169 / 115 /05EL w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Od niniejszej decyzji przysługuje Stronie, na podstawie art. 220, art. 221, art. 223 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Ze złożonego w dniu 01 lipca 2005 r. wniosku (uzupełnionego w dniu 27 lipca 2005 r. ) dotyczącego interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wynika iż Podatnik jest właścicielem nieruchomości w postaci gruntu wraz z wzniesionymi na nim budynkami. Zabudowania są następujące:
1. pawilon handlowy dobudowany w 1995 r. - przeznaczony na działalność handlową opodatkowaną podatkiem od towarów i usług z wykorzystaniem prawa do odliczenia podatku naliczonego w trakcie procesu inwestycyjnego;
2. budynek mieszkalny zakupiony w 1988 r. - część mieszkalna, służąca nieprzerwanie na cele mieszkalne;
3. budynek mieszkalny zakupiony w 1988 r. - część mieszkalna przeznaczona na cele działalności gospodarczej, bez wprowadzenia jakichkolwiek zmian konstrukcyjnych czy adaptacyjnych;
4. przyległy budynek gospodarczy - zakupiony w 1988 r., wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej.
Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem jaką stawkę podatku należy zastosować do sprzedaży powyższych obiektów, przy założeniu że wszystkie obiekty byłyby przedmiotem sprzedaży jednoczesnej.
Zdaniem Wnioskodawcy do sprzedaży ww. budynków należy zastosować zróżnicowane zasady opodatkowania: dla pawilonu handlowego dobudowanego w 1995 r. stawkę 22 %, natomiast pozostałe budynki, jako towary używane, będą przy sprzedaży zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 10 oraz art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie postanowieniem z dnia 26 września 2005 r. Nr US III /443/VAT/ 169 / 115 /05/EL uznał stanowisko Podatnika za prawidłowe. Zdaniem organu podatkowego pawilon handlowy dobudowany w 1995 r. przy sprzedaży powinien być opodatkowany stawką 22 %, natomiast pozostałe budynki wymienione we wniosku, które spełniają warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi dokonuje zmiany postanowienia wydanego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy dostawa towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10, jest zwolniona od podatku od towarów i usług pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.
Przez towary używane, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się m. in. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat.
Natomiast art. 43 ust. 6 ww. ustawy stanowi, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Jednakże zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów lub ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, przy zastrzeżeniu, że zwolnienie to (z art. 43 ust. 1 pkt 10) nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Z tak zredagowanych przepisów wynika, że dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części podlega zasadniczo regulacji prawnej zawartej w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.
Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć - zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316, ze zm.) w grupach: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast pierwsze zasiedlenie to wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług).
Jeżeli zatem obiekt budownictwa mieszkaniowego nie został zasiedlony lub zamieszkany po raz pierwszy to dostawa takiego obiektu lub jego części nie może korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz pkt 10 ww. ustawy; bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, że od zakończenia budowy takiego obiektu minęło 5 lat.
Reasumując dostawa poszczególnych części nieruchomości powinna być obciążona następująco:
Stosownie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że co do zasady grunt jest opodatkowany stawką podatku od towarów i usług właściwą dla znajdujących się na nim budynków. Jednakże w przypadku gdy dochodzi do sprzedaży gruntu, na którym znajdują się budynki trwale z nim związane, podlegające opodatkowaniu według różnych stawek (lub zwolnione), należy proporcjonalnie do wartości zbywanych budynków przypisać do nich udział gruntu i zastosować właściwe obciążenie podatkiem.
Jednocześnie tut. Organ informuje, iż niniejsza decyzja wydana została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie wpływu zapytania Podatnika do organu pierwszej instancji, wyłącznie na podstawie opisanego stanu faktycznego - z zastrzeżeniem dokonania przez Wnioskodawcę właściwej klasyfikacji budynków, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.).